Široki u Stožicama zaledio Olimpiju i potvrdio ostanak u ligi

Ivana Karačić • petak, 15.03.2013.

Naizgled loša utakmica u Ljubljani pretvorila se u pravu dramu. Široki je loše ušao u susret, Olimpija je to iskoristila, otišla na 18 poena viška još u prvome poluvremenu i bila blizu uspjeha. No, uporni Širokobriježani polako su stizali prednost zahvaljujući odličnim Robertu Rikiću i Josipu Bilinovcu, da bi Marko Šutalo na kraju donio jedino izjednačenje na utakmici 72:72 i produžetak. Dramu u produžetku zaključio je Željko Šakić tricom u posljednjoj sekundi.

Olimpija - Široki WWin 82:85 (19:11, 38:32, 57:48, 72:72, 82:85)

ABA liga, 25. kolo.

Ljubljana, dvorana "Stožice", 2.000 gledatelja.

UNION OLIMPIJA: Kokol, Rupnik, Prepelič 12, Blažič 17 (5 asistencija), Rannikko 5, Salin 10, Murič 22 (8 skokova), Bubnič, Perković 8, Močnik, Sulejmanović, Omić 8. Trener: Sašo Filipovski

ŠIROKI WWIN: Šutalo 18 (5 skokova), Babić, Ramljak 2, Bilinovac 14, Bošnjak, Novak, Šakić 13 (7 skokova, 5 asistencija), Freeman 8, Barać, Vragović 10, Rikić 11, Jones 9. Trener: Damir Vujanović

Širokobriježani se iz Ljubljane vraćaju s pjesmom. Izborili su devetu pobjedu u ABA ligi koja ih je definitivno udaljila od dna. Početak utakmice nije naslućivao njihovu pobjedu. Domaćin je bolje otvorio utakmicu, poveo 6:0. Široki je prve poene postigao tek nakon četiri minute igre, kad je Johnathon Jones pogodio tricu za 6:3. Već u 8. minuti Olimpija je imala deset poena prednosti 15:5, a Široki je djelovao nemoćno s pet izgubljenih lopti i čak devet prekršaja.

U 15. minuti utakmice Olimpija je otišla čak na 18 poena prednosti, kad je Klemen Prepelič pogodio tricu za 34:16. No, Široki se uspio vratiti zahvaljujući Marku Šutalu koji je postigao sedam poena zaredom, a napadačku seriju Širokog 9:0 zaključio je Željko Šakić poenima za 34:25. Problem gostima bila je i četvrta osobna pogreška Ivana Ramljaka. Međutim, razigrao se Robert Rikić i poluvrijeme zaključio s pet poena za dostižnih 38:32.

Statistika

Skokovi: 42 - 25

Asistencije: 15 - 15

Osvojene lopte: 6 - 4

Izgubljene lopte: 11 - 16

Osobne pogreške: 18 - 30

Olimpija je u prvome poluvremenu imala čak 16 slobodnih bacanja, ali i pet promašenih. Drugo poluvrijeme otvorio je tricom Karlo Vragović za prijetećih 38:35. No, onda su gosti opet ušli u seriju nerazumljivih pogrešaka, pa je Olimpija opet pobjegla na 45:35 u 24. minuti. Novom napadačkom serijom Hercegovce je za samo dvije minute u igru vratio Rikić. S druge strane uzvratio je Dino Murič, pa je Olimpija treću četvrtinu zaključila s prednošću 57:48.

A onda se na parketu pojavio "jocker s klupe" Josip Bilinovac. Prvo je iz mrtvog kuta pogodio tricu pod prekršajem, a onda s istog mjesta još jednu tricu za 61:59. Dvije minute prije kraja kapetan Širokog ponovio je opet točan šut za tri poena pod prekršajem i realizirao opet i dodatno bacanje za 69:67. U dramatičnoj završnici Olimpija je 13 sekunda prije kraj imala prednost 72:70. Ali, Marko Šutalo uspio je u zadnjoj sekundi ući pod koš Zmajčeka i položiti za prvo izjednačenje na utakmici 72:72 i produžetak.

U dramatičnih pet minuta prvo je Rashuan Freeman donio Širokom prvo vodstvo na utakmici, ali je Murič uspio preokrenuti na 78:74 u 43. minuti. No, vratio se Široki opet zahvaljujući Šutalu, koji je 36 sekunda prije kraja izjednačio na 82:82. Ljubljančani nisu realizirali svoj napad. Gosti su odlično izveli posljednji napad, Željko Šakić ostao je sam na šutu za tri poena i pogodio, te se uz suze radosnice našao u zagrljaju suigrača. Za Široki je zadnja utakmica s Cedevitom samo formalnost, poslastica za gledatelje.

• Obrisan korisnik16.03.2013. u 10:25
    Ko bi se ovom nadao !!?? Drago mi je za Široki da ostaje u ABA ligi jer je zdrav klub. I ono što najviše volim - oni proizvode igrače.
  • Obrisan korisnik16.03.2013. u 10:00
    bravo Široki, svaka čast
  • Obrisan korisnik16.03.2013. u 08:03
    Bolje da je Široki dobija jer to znači 1 hrvatski klub više sljedeće sezone. Bez obzira što su otežali stvar Zadru i Splitu ionako ćemo imati 3 kluba sljedeće sezone umisto 4 što znači da netko od naših klubova ispada svejedno (ovisno o plasmanu u domaćem prvenstvu). BiH zadržava 2 kluba a u svalom... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik16.03.2013. u 07:54
    čestitke premda mi nije drago radi Splita....