3. HNL Jug: Makarani i Dubrovčani pobjedama se poravnali iza još uvijek vodećeg Vala

Ivan Dominik • ponedjeljak, 18.03.2013.

3. HNL Jug stigla je do svog 18. kola, u kojem nije bilo većih iznenađenja, premda su ekipe koje su u odličnoj formi nastavile svoje dobre nizove. U derbiju rijeke Neretve metkovska je Neretva nadigrala opuzenski Neretvanac, vodeći Val je remizirao u Hrvacama, a pobjedama su se za dobar pomak na tablici osladili GOŠK i Zmaj iz Makarske...

Lider Treće lige na jugu Hrvatske, odnosno u Dalmaciji, kaštelanski Val, zadržao je svoje prvo mjesto na tablici podijelivši bodove s Hrvacama. Završilo je 2:2 na igralištu u Hrvacama nakon vodstva domaćina od 2:1 na poluvremenu. Ipak, u utakmici je prvi poveo Val golom Šime-Josipa Pedišića, međutim, preokret su domaćima donijeli do odmora Dino Božinović i potom Ante Stipić iz penala. Dok je konačan rezultat i remi momčadi iz Kaštela Starog donio Filip Matijaš u 62. minuti.

Na samom jugu Lijepe naše Konavljanin je remizirao bez pogodaka protiv Primorca iz Biograda na svojoj Šupjaci, dok je bolje sreće bio dubrovački GOŠK. Lapađani su se pobjedom od 1:0 nad Jadranom iz Ploča probili do drugog mjesta na ljestvici, i to fenomenalnim partijama u posljednje vrijeme. Ekipa koja je u velikoj formi do pobjede je nad Pločanima stigla pogotkom Bruna Pralasa u 62. minuti, dok je susret obilježen i dvama crvenim kartonima: kod domaćih je izravno isključen Ante Kovačić, dok je kod gostiju dva žuta kartona zaslužio Mišo Krstičević.

U Ivanbegovini viđen je još jedan neriješen rezultat u relativno mirnoj utakmici sa samo dva zgoditka. Domaći Kamen i Zagora iz Unešića odigrali su 1:1, poveli su gosti krajem prvog dijela golom Marka Jurića s bijele točke, a za Kamen je devet minuta prije kraja izjednačio i bod osigurao Ivan Jezidžić.

Nakon čak četiri utakmice bez pobjede, u seriji u kojoj su doživjeli i dva poraza, igrači Jadrana iz Kaštel Sućurca konačno su pronašli svoju prvu žrtvu u proljetnom dijelu natjecanja. Jadran je slavio u Omišu s minimalnih 1:0, koje je donio Marin Tomičić već u 19. minuti. U 87. je Jadranu isključen Stipe Dević, no nije više bilo vremena za povratak Omišana u susret pa im je bodove s njihova terena odnio kaštelanski sastav.

Makarski Zmaj smjestio se iza Vala i GOŠK-a na treće mjesto ligaškog poretka, a ima i isti broj bodova kao Dubrovčani. Uspjelo je to Makaranima visokim 3:0 trijumfom nad imenjakom s Korčule. Zmaj iz Blata bio je preslab za domaćine pod Biokovom, premda se držao vrlo dobro u utakmici sve do 73. minute. Međutim, tada je prednost domaćima donio Marko Zelić, a potom su s još dva gola Maria Šimića i Marka Kožula u drugoj odnosno četvrtoj minuti sudačke nadoknade Makarani riješili susret u svoju korist. Tada su eskalirale i tenzije pa su trenerima i igračima oba kluba podijeljena po dva crvena kartona, ali najvažnije za domaći Zmaj bila je pobjeda i to visokim i uvjerljivim rezultatom.

Veliki derbi Neretve odigran je u Metkoviću. Domaća Neretva nadigrala je s glatkih 2:0 opuzenski Neretvanac, a junak susreta bio je domaći napadač Andrija Milinković, koji je bio dvostruki strijelac za Metkovce. S po jednim pogotkom u svakom poluvremenu Neretva je riješila pitanje pobjednika u svoju korist u derbiju Neretve.

Posljednja utakmica kola igrana je u Benkovcu gdje je domaći "fenjeraš" Velebit izgubio od Uskoka. Bila je to i najefikasnija utakmica kola u kojoj je sastav iz Klisa slavio uz 4:3. Velebitu nisu pomogla ni dva pogotka Andrije Bačića, kao ni vodstvo od 2:1 nakon što su pogodak Ivana Bajića za Uskok anulirali i rezultat preokrenuli Bačić i Josip Kolić. Za goste je do kraja poluvremena za 2:2 na odmoru zabio Stjepan Povijač, a u drugom dijelu na 3:2 je zabio džoker s klupe, Ivan Crnac. Potom su domaćini izjednačili drugim golom Bačića na susretu, ali je Uskoke do trijumfa odveo Ivan Glavina pogotkom za krajnjih 4:3 u posljednjim sekundama ogleda.