Eredivisie: Bez promjene na vrhu, slavile prve četiri momčadi

Josip Piršljin • ponedjeljak, 18.03.2013.

27. kolo nizozemskog nogometno prvenstva nije donijelo promjene na vrhu tablice. Prve četiri momčadi su upisale pobjede i ostale na istim pozicijama kao i prije tjedan dana. Vijest kola je pobjeda Twentea, prva u 2013. godini.

PSV nije imao težak posao. Na svom je terenu ugostio Waalwijk, momčad koja se bori za ostanak u ligi. Igrači Dicka Advocaata slavili su s 2:0 i tako ostali "za vratom" Ajaxu, Kopljanici imaju samo bod više. Ove dvije ekipe srest će se za nešto manje od mjesec dana i možda odlučiti o prvaku.

Crveno-bijeli su do početne prednosti došli već u šestoj minuti. Tada im je dosuđen kazneni udarac, a s bijele točke je pucao Mertens. Belgijski napadač je bio precizan i PSV je mogao opuštenije igrati u nastavku susreta. Isti je igrač bio asistent u 69. minuti za drugi gol domaćih. Poslao je loptu Wijnaldumu koji postavlja konačan rezultat.

Ajax je ipak imao nešto teži zadatak. Sastav Franka de Boera morao je na gostovanje u Alkmaar, ali uspio je kod AZ-a osvojiti sva tri boda i ostati na čelu prvenstvene ljestvice. Posebno je raspoložen na AFAS stadionu bio kapetan Kopljanika Siem de Jong.

On je u 20. minuti donio vodstvo ekipi iz Amsterdama, a samo dvije minute kasnije Ajax je povećao svoju prednost nakon pogotka Blinda. Početkom drugog poluvremena smanjio je za domaće Henriksen, ali De Jong opet zabija u 59. minuti za goste. Amerikanac Altidore uspio je postići gol za 2:3, ali AZ nije mogao više od toga.

Feyenoord je u Rotterdamu ugostio vrlo dobru momčad Utrechta, jedno od ugodnijih iznenađenja ove sezone. Utrecht je uoči 27. kola bio peti na ljestvici, no sada je pao za jednu poziciju zbog poraza od Feyenoorda, ali i pobjede Twentea koji ga je preskočio.

Na De Kuipu je Feyenoord u vodstvo stigao nakon malo više od pola sata igre. Još je jednom gol postigao Pelle, najbolji klupski strijelac. Gostujuća momčad se nije predavala, već je sredinom drugog poluvremena izjednačila preko Van der Guna. Ipak, samo dvije minute potom domaći vraćaju vodstvo, a strijelac je ovog puta bio Janmaat.

Najefikasniji od prve četvorke bio je Vitesse. Žuto-crni su s 4:0 "isprašili" žuto-zelene iz Den Haaga. Opet je briljirao Bony, najbolji strijelac Eredivisie, zabio je prva dva gola i povećao konto na 26 prvenstvena pogotka ove sezone. Kasnije se upisao još u asistente, a posao su protiv ADO Den Haaga završili Van Ginkel i Havenaar.

Konačno je svanulo navijačima Twentea. Tek u devetoj službenoj utakmici u 2013. godini njihova je momčad stigla do pobjede. Crveni su slavili s 3:0 na gostovanju u Groningenu. Pred kraj prvog dijela vodstvo im je donio Fer, a kasnije je zabio Tadić iz penala nakon što je crveni karton dobio vratar Groningena Bizot. Pred kraj susreta konačan je rezultat postavio Castaignos.

Van Bastenov Heerenveen je nastavio s dobrim igrama i bijegom s dna tablice. U ovom kolu su plavo-bijeli svladali NEC u gostima. NAC je s 4:0 nanio novi poraz Willemu II i gurnuo ga u još veće probleme. Heracles je bez ozlijeđenog hrvatskog veznjaka Darija Vujićevića tukao Venlo, a do pobjede su još stigli nogometaši Zwollea protiv Rode.