Zimski sportovi

Ivan Dominik • subota, 30.03.2013.

Ranije večernje utakmice u NHL-u u noći sa subote na nedjelju donijele su nekoliko jakih i interesantnih susreta, no definitivno su svi ostali u sjeni Pittsburgh Penguinsa. Iz mnogo razloga. Penguinsi su na domaćem ledu svladali NY Islanderse 2:0, izgubili su ozlijeđenog Sidneyja Crosbyja, ali im je vrlo dobar debi imao legendarni Jarome Iginla, koji je nastupio zajedno s novim pojačanjima, Morrowom i Murrayjem. No, što je još važnije, Penguinsi su postali prva momčad u povijesti NHL-a koja je ostala neporažena kroz cijeli jedan mjesec, a 15. pobjedom zaredom došli su na drugo mjesto svih vremena...

Pittsburgh Penguinsima, čini se, nema kraja i nitko im ne može stati na put.

Nakon 14 uzastopnih pobjeda u ožujku, Penguinsi su u svom Consol Energy Centru ostvarili i 15. te zaključili mjesec ožujak bez poraza, što su kanadski i američki mediji već nazvali prigodnim imenom - The March of Penguins. Time su postali i prva te jedina NHL franšiza koja nije poražena u jednom cijelom mjesecu, a po broju uzastopnih pobjeda trenutno su drugi u povijesti najelitnije hokejske lige na svijetu.

Bluesi doveli Leopolda

St. Louis Bluesi doveli su veliko pojačanje u svoje obrambene redove. Iz Buffalo Sabresa potpisali su Jordana Leopolda, solidnog beka, ali i jednog od najvećih "nomada" u ligi. Za njega su u Buffalo dali izbore druge i pete runde ovogodišnjeg drafta što je zasad definitivno bolji trade za Bluese.

Također, u susretu protiv nesretnih NY Islandersa protiv kojih su Pensi napisali povijest, domaćima je debitirao i legendarni Jarome Iginla, koji je u svom prvom nastupu izvan dresa Calgaryja u nekom drugom NHL klubu odigrao solidnih 17 i pol minuta, imajući +1 statistiku bez bodova. Također, protiv Islesa su zaigrali i Brenden Morrow te Douglas Murray, uz Iginlu dva najnovija i ove sezone najzvučnija pojačanja Penguinsa.

Što se same utakmice i rezultata tiče, Pensi su se lakoćom obračunali s momčadi iz Uniondalea, a pogotke za pobjedu postigli su Matt Cooke u 48. minuti na asistencije Deryka Engellanda i Tylera Kennedyja, te James Neal, koji je iskoristio dodavanja Jevgenija Malkina i švedskog beka Murrayja.

Također, Penguinsi su slavili uz drugi uzastopni shutout Tomaša Vokouna, koji je skupio 35 obrana, a svoj treći trijumf u nizu bez primljenog gola. Dok su ga ostvarili bez Sidneyja Crosbyja, najboljeg hokejaša svijeta, kojeg je Brooks Orpik pogodio u glavu slapshotom zbog čega je Sid već na početku utakmice s leda otišao na operaciju usta u bolnicu.

Kako bilo, Penguinsi su postali jednom od najboljih momčadi svih vremena ovom pobjedom i u istom ritmu nastavljaju dalje, dok su Islandersi u jako teškoj situaciji prije doigravanja.

Ostalih srušenih rekorda Pittsburgha treba spomenuti rekord franšize od 208:24 minuta bez primljenog gola te od toga 162:42 minute bez dobivenog gola Tomaša Vokouna, što mu je osobni rekord, a s 51. shutoutom u karijeri, Čeh je ušao među najboljih 25 vratara svih vremena. Uz to, Penguinsi imaju priliku srušiti i rekord lige od 17 pobjeda zaredom, koji drže također oni, ali iz ere Marija Lemieuxa iz 1993. godine (9. ožujka - 10. travnja).

Flyersi pomoću golova neočekivanih strijelaca apsolvirali Bruinse, slavlja Colorada i Caroline

U ostalim ranijim utakmicama na Istoku, najveću su i najznačajniju pobjedu upisali Philadelphia Flyersi, koji su kod kuće nadigrali Boston. Susret dvaju starih rivala odlučio je Mike Knuble golom s igračem više već u 16. minuti. Nakon njega pogodio je Matt Read u drugoj trećini za 2:0 domaćina u prvih 40 minuta igre.

Međutim, Bruinsi su se vratili i zaprijetili "Narančastima" golom Nathana Hortona početkom posljednjeg perioda. No, Flyersi nisu dopustili povratak ekipi iz TD Gardena te kada je Ukrajinac Ruslan Fedotenko zabio za 3:1 domaćina, bio je to kraj za Bruinse. Koji su naposljetku poraženi uz tih 3:1 momčadi iz Phillyja.

U jedinoj ranijoj utakmici Zapadne konferencije, Coloradu je za pobjedu protiv Nashvillea kod kuće bio dovoljan samo jedan zgoditak, ali mu je za njega trebao produžetak. Slavlje "Lavini" donio je Tyson Barrie, malo poznati igrač Avalanchea, koji je nakon 50 sekundi dodatka zapečatio sudbinu Predatorsa u Denveru. Semjon Varlamov na vratima domaćih imao je sjajne 34 obrane, jednu više od sunarodnjaka Brizgalova u Philadelphiji.

Carolina Hurricanesi "otpuhali" su Winnipeg Jetse u Kanadi rezultatom 3:1, a junak pobjede bio je njihov kapetan Eric Staal s po jednim golom i asistencijom. Zabili su za goste još Semin, koji je imao također i jedno dodavanje za gol, te Finac Jussi Jokinen, dok je počasni gol za Jetse zabio Olli Jokinen, Jussijev prekaljeni sunarodnjak i prezimenjak.