Zimski sportovi

Ivan Dominik • nedjelja, 31.03.2013.

U 11 utakmica odigranih u noći sa subote na nedjelju, Uskrs je bio sretan za domaće momčadi i posebno za Kanađane. Nakon četiri ranije subotnje utakmice, koje su zasjenili rekordni Pittsburgh Penguinsi, u noći su se u žižu zbivanja prometnuli Kanađani, posebno Edmonton i Toronto, te ekipa Washington Capitalsa...

U noći na Uskrs odigrano je sedam od ukupnih 11 utakmica večeri, dok su četiri bile odigrane ranije u popodnevnim satima Sjevernoameričkog kontinenta u subotu. I dok su u ranijim utakmicama show ukrali Pittsburgh Penguinsi, tijekom noći su se istaknule kanadske ekipe, Toronto, Montreal i Edmonton.

Na Istoku je briljirao Montreal, koji je kod kuće deklasirao NY Rangerse uz 3:0 pogocima Rydera, Plekaneca i sjajnog novaka Brendana Gallaghera, dok je P.K. Subban imao tri asistencije, a Carey Price je ostvario shutout s 34 odlične obrane.

U velikom kanadskom derbiju slavili su i Maple Leafsi, koji su bili jednako uvjerljivi kao Canadiensi, ali u gostima kod Ottawe. Toronto je slavio 4:0 premda je imao osam udaraca manje od Senatorsa, a do pobjede je Leafse odveo Nazer Kadri fantastičnim hat-trickom. Kadri je dodao i asistenciju, dok je odlični Joffrey Lupul zabio pogodak i imao tri asistencije, a shutout je s 31 obranom uknjižio James Reimer.

Puno je utakmica sinoć završeno i odlučeno u dodatnom vremenu, odnosno raspucavanju, a jedna takva viđena je na Floridi. Domaći Panthersi slavili su protiv NJ Devilsa tek nakon produžetka, u kojem je Dmitrij Kulikov svojim prvijencem u sezoni srušio momčad iz Newarka i u 62. minuti osigurao drugi bod Panthersima. Prije njega, po dva su gola zabijali Shawn Matthias za domaće, odnosno Steve Bernier za Devilse, pa je "regularni" dio utakmice završio 2:2.

Također, u raspucavanju jedne odlične utakmice Washington Capitalsi su odnijeli pobjedu u Buffalu. Sabresi su nakon 40 minuta vodili 3:1 i najbolji pojedinac im je bio odlični, ali pomalo zaboravljeni Finac, Ville Leino, koji je sa svoja dva gola nadopunio egzekuciju Christiana Ehrhoffa iz četvrte minute te je prvim golovima u sezoni donio veliku prednost domaćinima. Tada je strijelac jedinog gola za Capse bio Aleksandar Ovečkin, koji je inače odigrao odličnu utakmicu, međutim, gosti su se vratili do 3:3 pogotkom Troya Brouwera s igračem manje te kasnim golom Mikea Greena 40 sekundi prije kraja. U produžetku pobjedničkog gola nije bilo, a poslije su Capitalsima zabivši penale pobjedu od 4:3 osigurali Matt Hendricks i Ovečkin.

Zapad u znaku Oilersa, Sharksima i Wildu potrebni penali za pobjede nad Phoenixom, odnosno LA Kingsima

Najuzbudljivija i najzanimljivije utakmica večeri na Zapadu, bio je sraz Vancouvera i Edmontona te veliki derbi kanadskog hokeja. Mimo svih očekivanja u toj je utakmici prilično lako slavio domaći sastav iz Alberte, dok su Canucksi potučeni do nogu ne zabivši nijedan pogodak Oilersima u 60 minuta.

Završilo je 4:0 za Edmonton, a apsolutni junak utakmice bio je Taylor Hall, koji je zabio hat-trick i time torpedirao Canuckse. Ryan Nugent-Hopkins imao je dva dodavanja, a Devan Dubnyk stopostotne 23 obrane, dok je posljednji pogodak Oilersa na dvoboju, uz Hallove, bio djelo Ladislava Smida, kao njegov prvijenac u sezoni.

San Jose Sharksi slavili su protiv svojih velikih rivala, Phoenix Coyotesa, na domaćem ledu, ali tek nakon raspucavanja jer je nakon 60 minuta rezultat bio 2:2. U raspucavanju su promašivali svi igrači Coyotesa i dvojica domaćih hokejaša, međutim, precizan je bio jedino Logan Couture, koji je tim pogotkom donio konačnu pobjedu od 3:2 momčadi Todda McLellana.

Posljednja utakmica večeri zaključila je NHL subotu, a prije nje još su jednom stradali aktualni prvaci, koji su nakon penala poraženi u Minnesoti. Iako su većim dijelom utakmice vodili, Kingse je presjekao gol Zacha Parisea u 48. minuti kojim je odlični Amerikanac postavio rezultat 3:3 na kraju dvoboja. Potom nije bilo golova sve do shootouta, gdje je pobjedu Wilda zapečatio najbolji trojac domaćih, Parise, Matt Cullen i Mikko Koivu - koji je imao i dvije asistencije - jer su svi bili precizni, dok je za Kingse promašio Dustin Brown. Stoga je pobjeda potpuno zasluženo pripala domaćinima.