U Detroitovoj Joe Louis Areni, Red Wingsi su dočekali Chicago Blackhawkse u jednom od najvećih svjetskih derbija hokeja, i definitivno najvećem derbiju Zapadne konferencije. Također, trebao je to biti sraz u kojem bi Wingsi proslavili 85. rođendan svoje ponajveće legende, Gordieja Howea, međutim, dogodila se katastrofa...

Bila je ovo teška večer za Red Wingse u Detroitu...

A nije trebala biti. Treći od četiri ovosezonska velika derbija Original Six ere u Zapadnoj konferenciji, u kojem su se kao najveći rivali sastali Chicago i Detroit, bio je koban po Red Wingse, a trebao je proći u slavljeničkom tonu. Jer, Wingsi su slavili 85. rođendan velikana svjetskog hokeja i svoje ponajveće legende, Gordieja Howea.

Slika 1 od 1.

Mr. Hockey, kako mu i danas tepaju, "proslavio" je rođendan u Joe Louis Areni na utakmici Wingsa i Hawksa. Bivši hokejaš rođen 1928. godine u Saskatchewanu, koji je već s četiri godine počeo igrati hokej, s deset već igrao ligu, a s 15 bio na probi u NY Rangersima, jedan je od najvećih hokejaša u povijesti.

I zbog više od 1.767 odigranih utakmica u ligi, s kojima je prvi u povijesti NHL-a u toj statistici, i zato što je uz brojne ozljede odigrao odigrao 34 NHL sezone, igrao sa sinovima Markom i Martyjem, nosio godinama broj 9 u Wingsima, na kraju karijere bio najbolji igrač u povijesti NHL-a po gotovo svim segmentima igre. Umirovio se s 52 godine, igrao i ofenzivno i defenzivno na istoj razini - jednostavno, bio je hokej u jednom igraču, što nikom nikad ni prije ni poslije nije uspjelo.

Slika 2 od 2.

Stoga se u Joe Louis Areni prije početka utakmice priredio pravi mali In Memoriam za Howea, navijači su mu pjevali, igrači izašli na zagrijavanje u dresovima s brojem 9 njemu u čast i sl. A Howe? On je uživao. Međutim, uživao je samo do polovice treće minute, kada je gostujuće Hawkse, najbolju momčad Zapada ove sezone, u vodstvo doveo 21-godišnji američki novak, Jeremy Morin svojim prvijencem u ovoj sezoni.

Nakon toga je za Hawkse u prvom periodu pogodio i sve bolji Brandon Saad, koji također kao 20-godišnji rookie igra sve bolje. A potom se dogodila jedna nesvakidašnja situacija pri pogotku za 3:0 Chicaga. Gol je upisan Davidu Bollandu jer je on posljednji dirao pak, no, zapravo je čisti i nevjerojatni autogol zabio Jakub Kindl, koji je očito u momentu bio doživio svojevrsni blackout.

Prva trećina završena je tim 3:0 vodstvom gostiju, a Winged Wheelu i vrlo razočaranom i ljutom njegovom treneru Mikeu Babcocku, koji je igrao bez kapetana i ponajboljeg igrača Henrika Zetterberga, nije se puno toga popravilo u nastavku utakmice.

Naprotiv.

Slika 3 od 3.

Drugi period ponovo su golom otvorili gosti i to preko svog kapetana Jonathana Toewsa, kojem je Saad uzvratio asistenciju. Potom je za 5:0 ekipe iz Vjetrovitog grada zabio opet Saad, opet na asistenciju Toewsa, koji je tada imao gol i dvije asistencije, dok je drugo dodavanje za pogodak upisao Nicklas Hjalmarsson. Za prvi gol Saada, uz Toewsa je asistirao i Michael Frolik.

Dave Bolland potom je, nakon druge pauze, postigao zgoditak i za 6:0 Blackhawksa u 48. minuti, a nakon toga su svi u Detroitu i Joe Louis Areni jedva čekali kraj utakmice. Potpuna katastrofa Wingsa više nije mogla biti spriječena, a Bollandu su ovoga puta pravi gol bili asistirali Jimmy Hayes i češki bek Michal Rozsival.

Kraj utakmice nije dočekan uz taj rezultat od 6:0, ali jest istom razlikom. Nick Leddy zabio je sedmi gol Chicaga tri i pol minute prije kraja, a potom je napokon Detroit uspio doći do počasnog pogotka, koji je zabio Cory Emmerton 33 sekunde prije kraja, za konačnu pobjedu gostiju iz Chicaga.