Eredivisie: Ajax se odmaknuo na vrhu, PSV i Feyenoord kiksali na gostovanjima

Josip Piršljin • ponedjeljak, 01.04.2013.

Novo, 28. kolo u nizozemskom prvenstvu nije donijelo promjene na vrhu tablice. Na samom čelu i dalje je Ajax koji je pobjedom nad NEC-om povećao svoju prednost ispred PSV-a zbog kiksa momčadi iz Eindhovena protiv Rode. Neuspješan je bio i Feyenoord, a s dobrim igrama nastavio je Vitesse.

Nogometaši Ajaxa ostali su na prvom mjestu Eredivisie i nakon 28. kola. Kopljanici su na svom terenu ugostili NEC i svladali ga s 4:1. Iskoristili su kiks PSV-a i otišli na tri boda više od najvećih konkurenata za naslov prvaka. Jedan od najzaslužnijih za pobjedu bio je Fischer.

Danski je igrač doveo momčad Franka de Boera u vodstvo u 21. minuti na asistenciju kapetana Siema de Jonga. Gosti su ubrzo postigli pogodak, ali u vlastitu mrežu preko Van Eijdena. Rezultat se nije mijenjao do 77. minute kada je Fischer ponovno strijelac, a smanjio je za NEC Van der Velden. Babel je u 81. minuti postavio konačnih 4:1.

PSV je kiksao tamo gdje se i nije baš nadao. Crveno-bijeli su gostovali kod 16. momčadi prvenstva, Rode. Žuto-crni su se hrabro postavili i uspjeli sastavu iz Eindhovena otkinuti jedan bod. Advocaatova je momčad tako pala u veći zaostatak za Ajaxom, a i Vitesse se bodovno izjednačio s PSV-om.

Roda je prva došla do vodstva na svom Parkstad Limburgu. Demouge je u 13. minuti zabio za 1:0, ali to vodstvo nije dugo držala. PSV je preko Toivonena uspio preokrenuti, Šveđanin je postigao dva pogotka, a u zadnjim minutama utakmice veliki bod Rodi donio je Malki.

Prije pet kola Heerenveen se nalazio blizu zone ispadanja i na Abe Lenstra stadionu se osjećala panika, ali potom je Van Bastenova momčad ubilježila pet pobjeda i sada je na sedmoj poziciji. Zadnji u nizu je stradao Feyenoord, do 85. minute nije bilo pogodaka, a onda su Finnbogason i El Ghanassy riješili pitanje pobjednika.

Još bolju pobjedničku seriju ima Vitesse. Sastav iz Arnhema stigao je do šestog uzastopnog slavlja i izjednačio se s PSV-om na drugoj poziciji. Najbolji strijelac lige Bony opet je zabio, za 1:0 već u devetoj minuti, a slijedio ga je Havenaar. Desetak minuta prije kraja poraz Zwollea ublažio je Valpoort.

Twente pred svojim navijačima nije uspio svladati NAC, bilo je 1:1, a zadnje mjesto i dalje čvrsto drži Willem II koji je novi poraz upisao protiv Groningena. Utrecht je nadvisio Venlo, Waalwijk je bio bolji od ADO Den Haaga, a slavio je i AZ kod Heraclesa. Hrvatski veznjak Dario Vujićević nije nastupio za domaće.