Zimski sportovi

Ivan Dominik • subota, 06.04.2013.

Standardno malih šest utakmica odigrano je u NHL-u u noći na subotu, a najviše se istaknula Zapadna konferencija sa svoje četiri utakmice, dok je na Istoku u središnjoj utakmici večeri Pittsburgh bio bolji od NY Rangersa tek u raspucavanju. Na Zapadu su, pak, vrijedne pobjede upisali St. Louis, treću zaredom, i Dallas, dok su od igrača briljirali Pavel Dacjuk u pobjedi Red Wingsa u produžetku, te Jussi Jokinen, koji je odigrao simultanku na Istoku u debiju za Penguinse...

Od šest ukupnih utakmica odigranih u noći s petka na subotu u NHL-u, zanimljivije je bilo na Zapadu, gdje se odigralo njih četiri. Pojačani i preporođeni Columbus Blue Jacketsi, koji su u velikom naletu, zaustavljeni su u St. Louisu gdje su domaći Bluesi upisali treću pobjedu u nizu.

Bluzeri su slavili uz 3:1, iako su imali samo 19 šuteva, naspram čak 27 udaraca Mariana Gaborika i društva. Međutim, Bluesi su bili puno efikasniji te su pobijedili ponajviše zahvaljujući svom kapetanu, Davidu Backesu, koji je u 39. minuti zabio odlučujući zgoditak za 2:1 momčadi iz Tennesseeja.

Prije njega, u 16. minuti drugog perioda, prvi gol na utakmici za 1:0 domaćina s igračem više je zabio Chris Stewart, dok je nedugo zatim svojim desetim golom sezone za Jacketse poravnao Artem Anisimov. Premda je cijeli susret branio fantastično i imao na kraju 16 obrana, Sergej Bobrovski nije uspio zaustaviti odličnog Backesa u najvažnijem trenutku, kao ni Patricka Berglunda, koji je postavio konačnih 3:1 momčadi Kena Hitchcocka sekundu prije kraja dvoboja, zabivši na praznu mrežu shorthanded pogodak. Za prvi i zadnji gol Bluesa, asistencije je upisala i prinova iz Flamesa, Jay Bouwmeester, koji je time uknjižio prve bodove za svoju novu ekipu.

Od ostalih utakmica, najviše je zapanjio poraz Anaheima kod kuće od Dallas Starsa. Oslabljeni i nejaki Dallas odigrao je odličnu utakmicu u Honda Centeru te je slavio 3:1. Svi golovi zabijeni su u prvom periodu, a za Starse su pogađali Lane MacDermid, drugu utakmicu zaredom kao debitant, Erik Nystrom s igračem manje te prvijencem u sezoni Alex Chiasson. Dok je počasni gol za Duckse bio djelo Andrewa Cogliana. Odličnu utakmicu za Teksašane s 27 obrana imao je i njihov sjajni finski vratar, Kari Lehtonen.

San Jose Sharksi kod kuće su bili uspješni protiv Calgaryja, nanijevši Flamesima četvrti uzastopni poraz. Kanadska momčad, koja još nije upisala pobjedu nakon odlaska legendarnog Jaromea Iginle iz kluba, nije imala šanse u Kaliforniji te je poražena s glatkih 2:1. Premda su Flamesi poveli golom Backlunda u prvom periodu, u posljednjih su 20 minuta s dva vezana gola susret u korist Sharksa odlučili Dan Boyle i Joe Pavelski, koji je pobjednički gol zabio dvije minute i šest sekundi prije kraja, iako je fantastičnu utakmicu odigrao vratar gostiju, Miikka Kiprusoff s 39 obrana.

Također gostujuću pobjedu na Zapadu, kao i Dallas, ostvarila je i momčad Detroit Red Wingsa, i to kod svojih velikih, ali danas slabašnih rivala u Denveru. Wingsi su nadigrali Colorado 3:2, ali tek u produžetku, dok su u "regularnom" vremenu za njih zabijali Pavel Dacjuk s igračem više i Gustav Nyquist, oba u prvoj trećini. Za domaće su poravnavali Mark Olver u prvoj i raspoloženi P.A. Parenteau u 47. minuti, da bi za konačnih 3:2 Red Wingsa 16 sekundi prije kraja produžetka svoj drugi gola susreta zabio fenomenalni Dacjuk, koji je svojim 13. golom sezone srušio Colorado.

Penguinsi vratili Rangersima uz simultanku Jussija Jokinena, Buffalo bolji od Ottawe na Istoku

Od dvije utakmice na Istoku zanimljivije je bilo u Consol Energy Centeru i na susretu velikih rivala Atlantic divizije i Istočne konferencije, Pittsburgh Penguinsa i NY Rangersa. Međutim, efikasnije je bilo u Buffalu gdje su domaći Sabresi s 4:2 slavili protiv Ottawe, ponajviše zahvaljujući Ryanu Milleru, američkom vrataru Sabresa, koji je imao odličnih 35 obrana. Sabresi su imali sva četiri različita strijelca i susret su prelomili u posljednjoj trećini kada su s dva brza vezana pogotka pobjegli na nedostižnu prednost za Senatorse.

U susretu Pittsburgha i New Yorka u Steel Cityju, pobjednika su nakon 1:1 unutar 60 minuta morali odlučivati penali. Za Penguinse je prvijenac zabio novopridošli Finac, Jussi Jokinen, koji je umjesto ozlijeđenog Crosbyja zaigrao na centru prve navale, i koji je zabio prvi gol na susretu nakon samo 30 sekundi igre u trećem periodu. Za Rangerse je na 1:1 postavio Rick Nash u 56. minuti, dok je pobjedu "Pingvinima" u raspucavanju, jedinim pogotkom još iz prve serije, osigurao upravo sjajni Jokinen.