Barcelona napunila mrežu Aragona, Ademar Leon teško izašao na kraj s Granollersom

Igor Šestak • subota, 13.04.2013.

Liga Asobal stigla je do 25. kola, a u subotu je odigrano šest utakmica. Vodeća Barcelona lakoćom se obračunala s Aragonom, a Ademar Leon Mateja Ašanina slavio je protiv Granollersa. Najveće iznenađenje priredio je Ciudad Encantada pobjedom kod La Rioje. Villa de Aranda napravila je preokret kod Guadalajare, Valladolid je svladao Academiju iz Viga, a Puerto Sagunto i Palma Del Rio podijelili su bodove.

Barcelona Aragonu utrpala 42 pogotka i zadržala maksimalan broj bodova

I nakon 25. kola Lige Asobal Barcelona je na stopostotnom učinku. Do 25. uzastopne pobjede stigla je uvjerljivom domaćom predstavom protiv Aragona. Gosti su se u prvih 30 minuta još dobro držali i na odmoru su imali pet golova zaostatka, no u nastavku nisu uspjeli pratiti visoki tempo Barcelone i na kraju su poraženi s 42:28. Bio je to prvi poraz za petoplasirani Aragon nakon četiri uzastopne pobjede.

Otvaranje utakmice donijelo je Barceloni veliku prednost. Nakon samo pet minuta na semaforu je stajalo 5:1, no gosti su nanizali tri pogotka i vratili se u život. Barcelona je na plus četiri ponovno stigla u 12. minuti (10:6) pa tu prednost uspješno čuvala do poluvremena koje je završilo rezultatom 20:15. Ako je nakon prvih 30 minuta još bilo nekakvih dvojbi oko pobjednika, one su nestale nakon šest minuta igre u nastavku. Barcelona je postigla pet, a Aragon samo jedan pogodak i na semaforu je zasvijetlilo 25:16. Do kraja utakmice Blaugrana je rutinski kontrolirala rezultat, a do konačnih plus 14 stigla je zahvaljujući seriji od četiri pogotka u periodu od 52. do 55. minute.

Barcelonin napad u ovoj je utakmici imao čak 76 posto realizacije (42/55), a predvodio ga je Juan Garcia s osam golova iz 11 pokušaja. Raul Entrerrios je zabio šest, a po četiri puta u strijelce su se upisivali Victor Tomas, Jesper Noddesbo, Aitor Arino i Sjarhej Rutenka. S 14 obrana istaknuo se Arpad Šterbik, a od gostujućih igrača najviše mu je pogodaka zabio Carlos Molina (5/7).

Ademar Leon teško svladao Granollers, sedam obrana Ašanina

Drugi derbi kola odigran je između Ademar Leona i Granollersa, treće i pete momčadi španjolskog rukometnog prvenstva, a pobjedi su se radovali domaćini. U neizvjesnom dvoboju do bodova su došli vrlo teško, rezultatom 25:23, a pobjedom su sačuvali svoju treću poziciju.

Početne minute pripale su gostima koji su poveli s 3:1. U idućim minutama uspješno su održavali svoje vodstvo, a Ademar Leon je do izjednačenja uspio doći tek u 18. minuti. Granollers je ipak na odmor otišao s minimalnim vodstvom od 12:11. Domaćini su nastavak otvorili puno bolje. Napravili su seriju 5:1 i prešli u vodstvo, no nisu ga znali sačuvati. U 43. minuti gosti su izjednačili na 17:17, a u posljednjih osam minuta ušlo se s rezultatom 20:20. Tada su igrači Ademara napravili odlučujuću prednost. Postigli su tri uzastopna pogotka, a pobjedu im je osigurao Alexandr Tatarintsev s dva pogotka u posljednjih 90 sekundi.

U redovima pobjedničke momčadi nastupio je i hrvatski vratar Matej Ašanin i prikupio sedam obrana (47 posto), dok je nešto veću minutažu i 15 obrana imao njegov kolega Ignacio Malumbres. Napad Ademar Leona predvodili su Carlos Ruesga sa šest i Tatarintsev s pet golova. Na vratima gostiju odličan je bio Gonzalo Perez s 18 obrana, dok se u napadačkom segmentu igre najviše istaknuo Rodrigo Salinas sa sedam pogodaka.

Encantada šokirala La Rioju, preokret Ville de Arande

Iznenađenje kola priredio je Ciudad Encantada pobjedom na gostovanju kod Naturhouse La Rioje rezultatom 32:30. Encantadi je do bila prva pobjeda nakon 11 utakmica bez slavlja, a do nje je stigla zahvaljujući odličnoj igri u prvom poluvremenu koje je završila s vodstvom od 17:12. Domaćini su u nastavku postupno smanjivali svoj zaostatak, ali nisu mogli do preokreta. Za pobjedu Ciudad Encantade najzaslužniji je Angel Perez koji je postigao devet golova iz deset pokušaja, a odlični su bili i Guillermo Corzo sa sedam pogodaka te vratar Diego Moyano s 20 obrana. La Rioja je doživjela drugi uzastopni poraz, a u njemu se istaknuo s Thiagus Dos Santos s devet pogodaka.

Do treće uzastopne pobjede stigla je Villa de Aranda gostujućom pobjedom nad Guadalajarom s 31:25. Domaćini su u toj utakmici imali i četiri pogotka prednosti (12:8 u 19. minuti), no dozvolili su gostima preokret. Početkom nastavka Villa de Aranda je izjednačila na 18:18, a onda utakmicu riješila u svoju korist odličnom igrom u posljednjih 15 minuta. Taj period igre dobila je s 8:2. Najbolji član pobjedničke momčadi bio je Sergio De la Salud s osam pogodaka.

Dvije utakmice odigrali su klubovi iz donjeg dijela tablice. Važnu domaću pobjedu upisao je Valladolid nad Academijom iz Viga. Slavio je s 31:23 uz čak deset golova Fernanda Hernandeza i udaljio se od zone ispadanja. Palma Del Rio i Puerto Sagunto odigrali su utakmicu bez pobjednika. S konačnih 24:24 Puerto Sagunto je stigao na 17 osvojenih bodova, dok je Palma Del Rio i dalje posljednji klub Lige Asobal. Bio mu je ovo prvi bod nakon deset uzastopnih poraza te sada na kontu ima skromnih osam bodova.

Preostale dvije utakmice 25. kola igraju se u nedjelju. Atletico Madrid ugostit će Huescu, a Helvetia Anaitasuna Cangas.