Josip Piršljin • ponedjeljak, 15.04.2013.

U 30. kolu nizozemske Eredivisie odigran je veliki derbi između prve dvije ekipe na tablici. PSV je ugostio vodeći Ajax i eventualnom pobjedom izjednačio bi se s Kopljanicima, ali na kraju su slavili gosti iz glavnog grada i pobjegli rivalima na šest bodova viška.

PSV je u 30. kolu dočekao priliku da se bodovno izjednači s Ajaxom. Momčad Dicka Advocaata na svom je stadionu Philips mogla učiniti prvenstvo još zanimljivijim, ali pogreške u obrani donijele se golove gostujućem sastavu i pobjedu Kopljanika kojom su se odmakli na vrhu tablice, a na ruku su im išli i rezultati Vitessea i Feyenoorda.

Igrači Franka de Boera u vodstvo su stupili u 33. minuti kada je domaća obrana loše reagirala i dopustila Sigthorssonu da zabije za 1:0. PSV se ipak do kraja prvog poluvremena vratio u igru kada je Strootman izbio sam pred vratara Cillessena i poslao loptu Lensu koji nije imao težak zadatak pogoditi praznu mrežu.

Početkom nastavka uslijedio je novi šok za 35.000 navijača PSV-a. Eriksen je primio loptu na rubu šesnaesterca i uputio neočekivani, ali vrlo precizan udarac koji je uz pomoć stative završio u mreži za novo vodstvo Ajaxa. Domaći su se opet vratili u 69. minuti kada je Lens pospremio odbijanac, a konačan udarac Kopljanici su svojim rivalima zadali u 77. minuti nakon katastrofalne reakcije Pietersa što je iskoristio Boerrigter.

Feyenoord je mogao izbiti na drugu poziciju zahvaljujući porazu PSV-a, ali je i momčad iz Rotterdama kiksala. Na gostovanju kod Waalwijka odigrala je samo 1:1. Najbolji klupski strijelac Graziano Pelle doveo je crveno-bijele u vodstvo u 13. minuti kada je realizirao jedanaesterac, no u nastavku domaći su izjednačili preko Duitsa i osvojili vrijedan bod.

Vitesse je došao na drugo mjesto, ali s okusom gorčine. Žuto-crni su vodili s 3:0 protiv Rode na gostovanju, ali uporni domaćini su uspjeli izjednačiti. Havenaar i Bony su stvorili ugodnu prednost Vitesseu, ali uslijedio je neočekivani pad od 63. minute. Malki, Demouge i Donald su poravnali rezultat, zadnji je gol pao u 95. minuti.

Iz ostalih utakmica valja izdvojiti super-uvjerljivu pobjedu AZ-a nad Utrechtom. Sastav iz Alkmaara slavio je 6:0 uz hat-trick Altidorea. Van Bastenov Heerenveen se vratio pobjedama protiv Willema II, a slavili su još Twente, Groningen, NAC i Zwolle.