Lazio
Lazio 0:2(0:2) Juventus
Juventus

Igor Šestak • ponedjeljak, 15.04.2013.

Lazio i Juventus prošlog su se tjedna oprostili od europskih natjecanja, a na početku novog tjedna odigrali su posljednju utakmicu 32. kola Serie A. Na Olimpicu u Rimu Juventus se osladio pobjedom 2:0 i dodatno učvrstio svoje vodstvo na prvenstvenoj tablici. Šest kola prije kraja ima 11 bodova prednosti pred Napolijem. Za slavlje Stare dame u glavnom gradu Italije najzaslužniji je bio dvostruki strijelac Arturo Vidal.

Lazio - Juventus 0:2 (0:2)

Rim, Olimpijski stadion
Serie A, 32. kolo
Sudac: Antonio Giannoccaro

Strijelci: 0:1 Vidal 8' (11m), 0:2 Vidal 28'

Lazio: Marchetti - Gonzalez, Ciani, Cana, Stankevičius - Candreva (od 67' Crecco), Onazi, Ledesma, Hernanes (od 46' Kozak), Mauri (od 46' Ederson) - Klose
Trener: Vladimir Petković

Juventus: Buffon - Barzagli, Bonucci, Peluso - Lichtsteiner (od 67' Padoin), Vidal, Pirlo, Pogba, Asamoah - Marchisio (od 89' Giaccherini) - Vučinić (od 86' Quagliarella)
Trener: Antonio Conte

Žuti kartoni: Cana 7', Ciani 53' / Vidal 14', Peluso 41'

Prvi pogled na početne postave Lazija i Juventusa otkrio je da su se i Vladimir Petković i Antonio Conte odlučili za prilično oprezan pristup. Svaka je momčad u prvih 11 imala tek jednog izrazitog napadača - Lazio Miroslava Klosea, a Juventus Mirka Vučinića. Domaćini su zaigrali s četvoricom braniča i pet veznih igrača, dok su gosti zaigrali u svojoj uobičajenoj formaciji s trojicom braniča, ali ovoga puta i čak šest veznjaka, među kojima je Claudio Marchisio dobio nešto ofenzivniju ulogu.

Već u prvih pet minuta vratari su se suočili s prvim prijetnjama. Domaćem čuvaru mreže Marchettiju zaprijetio je Pogba, a Hernanes zaposlio Buffona. U sedmoj minuti dogodila se akcija koja je usmjerila utakmicu na mlin Juventusa. Gosti su s nekoliko dobrih dodavanja zaljuljali domaću obranu, Vučinić je s desne strane ušao u njihov kazneni prostor, a Cana ga srušio klizećim startom s leđa. Bez razmišljanja, sudac Giannoccaro je pokazao na bijelu točku, a Cani žuti karton. Udarac s bijele točke precizno je izveo Vidal i donio vodstvo Staroj dami.

U idućih 20 minuta obje su momčadi odigrale nekoliko lijepih akcija i došle do obećavajućih situacija za postizanje pogotka, no izostala je završnica. Igrači koji su se našli u prilikama često su previše oklijevali i vratari su uglavnom bili besposleni. Marchetti je morao zaustaviti pokušaj Vučinića u 20. minuti nakon ubačaja Pirla, a Lazio je najbolju priliku imao u 25. minuti kada je Cana na nekoliko metara od vrata promašio loptu.

Tri minute kasnije Juventus je udvostručio svoje vodstvo, a strijelac je opet bio Arturo Vidal. Svoj sedmi pogodak sezone Čileanac je zabio iz igre. Vučinić je pokušao proigrati Marchisija, no lopta se od Cane odbila pred Vidala koji je rutinski prebacio Marchettija za 2:0.

Iz završnih 15 minuta prvog dijela valja još izdvojiti nerealiziranu priliku Marchisija iz 35. minute i dobar slobodnjak Candreve s više od 30 metara koji je Buffon jedva ukrotio. Stara dama je na odmor otišla s velikih 2:0, a Petković je u drugo poluvrijeme ušao s dva nova igrača i novom formacijom 3-5-2. Kloseu je u napadu pridružio Kozaka, a Ederson je zamijenio kapetana Maurija.

Noviteti u sastavu unijeli su život u igru Rimljana, a prva prilika stigla je u 50. minuti kada je Ciani pucao glavom u lijevi kut, a Buffon odličnom obranom sačuvao svoju mrežu. Juventus je u prvih desetak minuta nastavka bio prilično nemoćan, no u 56. minuti je umalo stigao do trećeg pogotka. Pirlo je opalio iz slobodnog udarca, Marchetti jedva obranio, a Marchisio propustio pospremiti odbijanac u mrežu.

Lazio je u drugom poluvremenu igrao mnogo bolje, no prilike koje je stvarao njegovi igrači nisu znali realizirati. U odličnoj se situaciji u 60. minuti našao Kozak nakon centaršuta Edersona, ali je bio sasvim nespreman za tu loptu pa ga je ona doslovno pogodila u glavu i otišla preko gola.

Deset minuta kasnije s ruba kaznenog prostora opasno je pucao Onazi, ali ni on nije bio precizan. U završnih 20 minuta igrači Juventusa uspjeli su "uspavati" utakmicu. Kontrolirali su zbivanja na travnjaku, bez većih poteškoća zaustavljali napade domaćih i zadržali prednost stečenu u prvih pola sata utakmice. Tek se Klose izborio za veliku priliku u trećoj minuti sudačke nadoknade, ali nije pogodio.

Nakon što su njegovi najbliži pratitelji, Napoli i Milan, u nedjelju remizirali, Juventus je petom uzastopnom pobjedom došao u još komotniju situaciju na vrhu Serie A. Šest kola prije kraja ima 11 bodova više od Napolija, a u idućem ga kolu očekuje veliki derbi protiv Milana. Lazio je peti s istim brojem bodova kao i Roma, a za četvrtom Fiorentinom zaostaje četiri boda. U idućem kolu gostovat će kod Udinesea.

• Obrisan korisnik16.04.2013. u 08:58
    Ako je još i bilo malo sumlje mislim da je ovo točka na i što se tiče Scudetto. Inače sam navijač Juventusa tako da mi je posebno drago. Ali mislim da ova lakoća kojoj je Juve osvojio (još nije matematički) naslov pomalo zabrinjavajuća za talijanski nogomet. Naime, prošli tjedan smo vidjeli kako je... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik16.04.2013. u 08:03
    Juventus je lagano pobjedio u gostima Lazio bili su bolji čitavu utakmicu i zasluženo pobjedili.
  • Obrisan korisnik16.04.2013. u 01:02
    Marchisio, Vidal, Pirlo, Pogba zajedno u vezi stvarno izgleda i zvuči majstorski, trebao ih je Conte i češće zajedno stavljat od prve minute ove sezone! A za ovog Vidala je dobro reko Conte da bi ga i u rat vodio sa sobom, STRAAAAAŠAN IGRAČ!
  • Obrisan korisnik16.04.2013. u 00:24
    juve je opet poceo svoju dominaciju u italiji ... europa je sljedeci korak !!!
  • Obrisan korisnik15.04.2013. u 23:49
    ne volim juve ali ove godine su daleko najbolja talijanska ekipa respect!