Igor Šestak • srijeda, 17.04.2013.

Nogometaši Rome plasirali su se u finale talijanskog Kupa. Nakon što su još u siječnju pod Zdenekom Zemanom u Rimu pobijedili Inter s 2:1, u srijedu navečer su u Milanu pod Aurelijom Andreazzolijem slavili s 3:2. Za trofej će se boriti protiv gradskog rivala Lazija 26. svibnja. Nerazzurri su nakon prvih 45 minuta imali rezultat koji ih je vodio u finale, no u nastavku je njihova obrana inkasirala tri pogotka. Dva je zabio Destro, a jedan Torosidis. Strijelci za domaće bili su Jonathan i Alvarez, a vrlo dobrih 90 minuta odradio je Mateo Kovačić.

Inter - Roma 2:3 (1:0)

Milano, Stadion Giuseppe Meazza
Coppa Italia, uzvratna utakmica polufinala
Sudac: Mauro Bergonzi
Prva utakmica: Roma - Inter 2:1

Strijelci: 1:0 Jonathan 22', 1:1 Destro 55', 1:2 Destro 69', 1:3 Torosidis 74', 2:3 Alvarez 80'

Inter: Handanović - Jonathan, Ranocchia (od 86' Belloni), Samuel, Juan Jesus - Alvarez, Zanetti, Kovačić, Kuzmanović (od 73' Forte), Schelotto (od 64' Benassi) - Rocchi
Trener: Andrea Stramaccioni

Roma: Stekelenburg - Torosidis, Marquinhos, Castan, Marquinho - Bradley, De Rossi, Florenzi (od 46' Balzaretti) - Lamela (od 76' Taddei), Totti, Destro (od 70' Dodo)
Trener: Aurelio Andreazzoli

Žuti kartoni: Juan Jesus 61', Jonathan 86

Uzvratnu utakmicu polufinala talijanskog Kupa Inter je dočekao opterećen gomilom problema. Lošom formom koja je dovela do tri poraza u posljednje četiri utakmice Serie A, ozljedama Milita, Cassana, Palacija, Gargana, Nagatoma i Stankovića te suspenzijama Pereire i Guarina. Andrea Stramaccioni stoga nije imao mnogo izbora u slaganju sastava. Odlučio se za formaciju 4-5-1, a svoje je mjesto u veznom redu zauzeo i mladi Hrvat Mateo Kovačić. Rimljani su u pripremi utakmice imali mnogo manje poteškoća. Aurelio Andreazzoli na raspolaganju nije imao tek suspendirane Burdissa i Osvalda. De Rossi se oporavio, Pjanić je ostao na klupi, a napadačku trojku činili su Totti, Lamela i Destro.

Cambiasso se ozlijedio na zagrijavanju

Situacija s ozljedama u redovima Crno-plavih dodatno se pogoršala na zagrijavanju prije početka utakmice kada je probleme osjetio Cambiasso i odšepao s terena. Umjesto njega u prvih 11 je ušao desni branič Jonathan, a Zanetti se u sredini veznog reda pridružio Kovačiću i Kuzmanoviću.

Rimljani su bolje počeli utakmicu i domaći vratar Handanović imao je dvije intervencije u prvih pet minuta. Prvo je morao reagirati na opasan centaršut Florenzija, a potom zaustaviti slobodni udarac Tottija. Uslijedio je period izjednačene igre bez izglednih prilika. Inter je bio neopasan, u završnicu je dolazio s malo igrača i njegova se igra svela uglavnom na individualne pokušaje Kovačića kroz sredinu i Alvareza preko desnog krila.

Bez uzbuđenja igralo se do 22. minute, kada su Nerazzurri odigrali fantastičnu akciju i poveli. Napad je započeo Kovačić dodavanjem za Jonathana. Brazilac je odigrao dupli pas s Alvarezom, zatim dupli pas s Rocchijem pa na kraju preciznim udarcem pogodio lijevi kut Stekelenburgovih vrata. Valja istaknuti da su mu i Alvarez i Rocchi loptu vraćali petom.

Pogodak je domaćima donio mirnoću pa su u idućim minutama kontrolirali utakmicu. Rocchijev pokušaj u 24. minuti obranio je gostujući vratar, a minutu kasnije Kovačić je sjajnom loptom uposlio Jonathana, no njegov je udarac blokiran. Roma se probudila u posljednjih 15 minuta prvog dijela. Imala je nekoliko odličnih prilika, no Handanović je na golu Intera činio čuda. U 33. minuti nije mogao ništa kod dalekometnog udarca Marquinhosa koji je promijenio smjer pa prohujao pored gola, no u 34. i 45. minuti je sjajnim paradama zaustavio pokušaje Destra i Florenzija.

Roma je u nastavak ušla s jednim novim igračem, Balzarettijem koji je zamijenio Florenzija, a prvu prijetnju za Handanovića kreirao je Totti u 47. minuti. Njegov udarac izvan kaznenog prostora otišao je malo pored vrata. Gosti su nastavili tražiti izjednačenje. U 53. minuti u prilici se našao Torosidis, ali je previše oklijevao pa je Samuel stigao u blok. Dvije minute kasnije na semaforu je zasvijetlilo 1:1, a nemoćni su ostali i Samuel i Handanović.

Kovačić među boljima

Mateo Kovačić dobio je mnogo pohvala za dosadašnje nastupe u dresu Intera, a vjerojatno ni utakmica protiv Rome neće biti iznimka. Na terenu je proveo svih 90 minuta i bio među najboljima u svojoj momčadi. Odlično je razigravao suigrače, podijelio nekoliko odličnih lopti i istaknuo se svojim prepoznatljivim driblinzima. U 81. minuti bio je i blizu pogotka, ali je njegov udarac iz daljine prohujao kraj desne vratnice Rome.

Lamela je poslao dobru loptu u prostor, a Destro je pravovremeno utrčao iza leđa argentinskog stopera pa lobom prevario Handanovića. Samuel je pokušao spasiti pogodak klizećim startom, ali na kraju su i on i lopta završili u mreži.

Stramaccioni je odgovorio uvođenjem 18-godišnjeg Benassija, no njegov potez nije urodio plodom. Desetak minuta igralo se ravnopravno, bez značajnijih prilika, a onda je u 69. minuti Roma postigla drugi pogodak i otvorila si put prema finalu protiv Lazija. Nakon brze akcije s lijeve je strane ubacio Balzaretti, a svoj drugi pogodak na utakmici iz blizine je zabio Destro.

Interu su tada za prolaz trebala tri pogotka, a Roma je svaku nadu Nerazzurra uništila pet minuta kasnije pravom majstorijom Torosidisa. Grk je po desnoj strani stigao na jednu dugu loptu i opalio s vrha kaznenog prostora. Handanović je stajao malo ispred vrata i lopta ga je preletjela za velikih 3:1 u korist Rimljana. Do kraja utakmice igralo se sasvim otvoreno, a Inter je uspio doći do jednog pogotka. Zabio ga je Alvarez nakon solo-akcije u 80. minuti. Pucao je sa 16 metara i uhvatio Stekelenburga na "krivoj nozi".

S ukupnih 5:3 Roma je osigurala mjesto u finalu Kupa, a tamo ju čekaju gradski rivali. Lazio je svoje mjesto u finalu izborio još u siječnju protiv Juventusa. Inter je ovim porazom izgubio šansu da se kroz Kup plasira u Europu, a s obzirom na trenutno stanje na tablici, teško će to učiniti i kroz Serie A.