Damir Žbulj • nedjelja, 21.04.2013.

U reprizi polufinala njemačkog nogometnog Kupa od prije samo nekoliko dana Stuttgart je na svom terenu dočeka Freiburg te ga je porazio identičnim rezultatom kao i u srijedu. Bilo je 2:1, no, jedina bitna razlika bila je u tome što se za goste u listu strijelaca upisao hrvatski nogometaš Ivan Santini, koji je na terenu proveo posljednjih pola sata za svoj prvi bundesligaški ovosezonski pogodak.

Samo nekoliko dana nakon što su se ove iste ekipe susrele i u polufinalu DF Pokala, Stuttgart i Freiburg na Mercedes-Benz-Areni morali su ponovno odmjeriti snage, ovaj put u sklopu 30. kola njemačke nogometne Bundeslige. Rezultat je bio identičan kao i u srijedu, domaćin je u uzbudljivoj i zanimljivoj utakmici ponovno slavio s 2:1.

Počasni pogodak u samoj završnici utakmice postigao je hrvatski nogometaš Ivan Santini, koji se tako osim i u Kupu i u prvenstvu ove sezone upisao u listu strijelaca. Ne dobiva bivši igrač Zadra previše prilike u Freiburgu, protiv Stuttgarta je ponovno ušao u posljednjih pola sata igre, što mu je ovaj put ipak bilo dovoljno za bundesligaški prvijenac.

Iako su dvoboj u Kupu obilježili golovi u ranoj fazi utakmice, u prvenstvenom okršaju mreža se zatresla nakon nešto malo više od pola sata igre. Jedno vrhunsko proigravanja Harnika, koji je prebacio gostujuću obranu, iskoristio je Gentner za pogodak glavom u mrežu Freiburga.

Domaćin je na predah mogao otići izuzetno zadovoljan, jer je samo tri minute prije poluvremena na semaforu bilo 2:0. Harnik se ovog puta našao u ulozi asistenta, a kao siguran realizator pokazao se BiH reprezentativac Vedad Ibišević, kojem je to bio 13. ovosezonski bundesligaški pogodak.

Samo jednom od prve minute

Ivan Santini ove sezone u dresu Freiburga upisao je deset prvenstvenih nastupa, samo jednom je susret počeo od prve minute, a osim ovog pogotka Stuttgartu, u dva je navrata asistirao svojim suigračima za golove.

U nastavku utakmice gostujući trener pokušao je izmjenama okrenuti rezultat u svoju korist, na teren se ponovno odlučio kao džokera poslati i Ivana Santinija, a bivši igrač Zadra uzvratio mu je na najbolji mogući način, postignutim pogotkom. Iako to u konačnici nije bilo dovoljno niti za bod Freiburga.

Odlično se Santini snašao pored Stuttgartovih stopera dvije minute prije isteka regularnog vremena te je s nekih desetak metara smjestio loptu u mrežu Ulreicha. Nakon što je ove sezone jednom bio strijelac i u DFB Pokalu, u velikom četvrtfinalnom preokretu protiv Mainza, sada je tako i upisao svoj prvenstveni prvijenac.

Freiburg je ovim porazom propustio veliku i iznimno važnu priliku da na četvrtoj poziciji pretekne Schalke u borbi za mjesto koje naredne sezone vodi u kvalifikacije za Ligu prvaka. Dok Stuttgart mirno plovi sredinom ljestvice i uživa u velikom uspjehu i plasmanu u finale Kupa u Berlinu, Freiburg svoju prvenstvenu borbu nastavlja narednog vikenda, na gostovanju kod Bayerna.

Posljednje plasirani Greuther Fürth možda se već oprostio od Bundeslige za ovo sezonu, ali to ih nije zaustavio da u velikom lokalnom derbiju iznenade Nürnberg na gostujućem terenu. Stigli su do minimalne pobjede pogotkom kojeg je još u prvom dijelu postigao Johannes Geis, danas zasigurno junak Fürtha. Fantastičnim udarcem s nekih 25 metara smjestio je loptu iza leđa domaćeg vratara, u 27. minuti utakmice. Domaći nogometaš bili su najbliže poravnanju samo nekoliko minuta kasnije kada su pogodili okvir gola, ali do kraja susreta nije bilo više promjene rezultata.

Bez obzira na tri osvojena boda Fürth je i dalje posljednji, a mjesto koje vodi u doigravanje za opstanak udaljeno im je devet bodova. Nürnberg i dalje mirno čeka završetak sezone, nalazi se na 12. mjestu, 11 bodova od opasne zone.