Igor Šestak • subota, 20.04.2013.

U subotu poslijepodne odigrano je pet utakmica 30. kola Bundeslige, a strijelci su bili vrlo raspoloženi pa je postignuto 18 pogodaka. Najzaslužniji za to su igrači Bayerna i Bayera koji su upisali vrlo uvjerljive pobjede. Bayern je slavio sa 6:1 u Hannoveru, a Bayer s 5:0 u Leverkusenu protiv Hoffenheima. U preostala tri susreta nije bilo toliko golova, ali je bilo bodova za domaćine. Borussia je u Dortmundu s 2:0 nadigrala Mainz, Eintracht je u važnoj utakmici dobio Schalke 1:0, a HSV je bio bolji od Fortune iz Düsseldorfa rezultatom 2:1. Nastupila su i dva hrvatska igrača, Badelj za HSV do 69. minute i Lakić za Eintracht od 83. minute.

Iako je već potvrdio naslov prvaka i usmjerio svoju koncentraciju na osvajanje Kupa i Lige prvaka, Bayern u Bundesligi jednostavno ne posustaje. U subotu je gostovao u Hannoveru s promiješanim sastavom i upisao laganu pobjedu rezultatom 6:1. Bavarcima nije smetalo što igrači Hannovera ove godine još nisu izgubili domaću utakmicu. Nije im smetalo ni što su u Hannoveru izgubili tri od posljednje četiri utakmice. Odigrali su utakmicu na svom uobičajeno visokom nivou i upisali 13. uzastopnu prvenstvenu pobjedu.

Bez Lahma, Dantea, Schweinsteigera, Kroosa, Robbena i Mandžukića u početnoj postavi, Bayern je od prve minute jurnuo po bodove. Nizao je opasne napade, a najbliže pogotku stigao je Ribery kad je u petoj minuti iz voleja zatresao gredu. Hannoverova obrana odolijevala je do 16. minute pa podlegla pritisku. Autogol je postigao Stindl i donio prednost Bayernu. Pokušao je spriječiti centaršut Alabe, ali je skrenuo loptu prema vlastitoj mreži i prevario vratara Zielera.

Novu odličnu akciju gosti su odigrali u 20. minuti, a završio ju je Pizarro još jednim pogotkom u gredu. Lopta se od grede odbila u tlo vrlo blizu crte i Peruanac je tražio pogodak, no snimka je pokazala da su suci donijeli dobru odluku i da lopta nije bila u golu. Pizarro se tada okrenuo asistencijama pa je u 23. minuti odlično poslužio Riberyja koji je ostao miran u situaciji jedan na jedan sa Zielerom i poentirao za 2:0. Novu odličnu asistenciju Pizarro je upisao u 40. minuti dodavanjem u prostor za Gomeza. Njemački napadač pucao je u padu i osigurao Bayernu prednost od 3:0 uoči odlaska na odmor.

Heynckes je na poluvremenu uveo Shaqirija i Robbena, no Bayern je malo "oduzeo gas". Smanjio je pritisak i domaćini su došli do daha. Imali su i neke dobro situacije, no nisu ih znali iskoristiti. U posljednjih pola sata Bavarci su se razigrali i uspjeli zabiti još tri pogotka razbijenoj domaćoj obrani. Do svog drugog na utakmici stigao je Gomez u 62. minuti nakon dodavanja Boatenga, a 5:0 je postavio Pizarro deset minuta kasnije nakon dobre akcije Shaqirija i Alabe.

U samoj završnici Hannover je stigao do počasnog pogotka. Neuer je u 84. minuti loše reagirao na slobodni udarac Pandera i nije uspio uhvatiti loptu, a to je iskoristio Hoffmann i zatresao mrežu Bavaraca. Odgovor Bayerna bio je ekspresan. Robben je uposlio Pizarra, a on nadmudrio Zielera i zaključio utakmicu s dva pogotka i dvije asistencije. Bayern je s konačnih 6:1 stigao do svoje 13. uzastopne pobjede u 2013. godini, dok je Hannover u prilično lošem razdoblju koje ga je udaljilo od plasmana u Europu.

Borussiju iz Dortmunda u srijedu očekuje prva utakmica polufinala Lige prvaka protiv Reala, no Jürgen Klopp nije odlučio čuvati igrače u domaćoj utakmici 30. kola Bundeslige protiv Mainza. Nedostajao mu je tek Kehl, dok je sve ostale prvotimce poslao "u vatru" od prve minute. A već u toj prvoj minuti njegova je momčad povela. Dugu loptu pred gostujuća vrata poslao je Hummels, vratar Wetklo loše je reagirao, a Reus nakon 33 sekunde igre zabio za 1:0.

Nakon vodećeg pogotka Crno-žuti su nastavili kontrolirati zbivanja na terenu, no nisu bili pretjerano opasni po Mainzova vrata i 1:0 je bio konačni rezultat prvog poluvremena. Na otvaranju drugog poluvremena dvije dobre prilike za Borussiju propustio je Schmelzer, Reus je mogao do drugog pogotka u 64. minuti, a desetak minuta kasnije u strijelce se iz dobre prilike propustio upisati Hummels.

Kad se već činilo da će utakmica završiti rezultatom 1:0, vodstvo domaćih udvostručio je Lewandowski i produžio svoju golgetersku seriju. Zabio je pogodak na posljednjih 12 prvenstvenih utakmica i trenutno je prvi strijelac lige s 23 pogotka na kontu. Potvrdio je petu uzastopnu pobjedu Borussije, koja je prilično mirna na drugom mjestu Bundeslige te se može u potpunosti posvetiti utakmicama protiv Madriđana. Mainz za koji Klasnić nije bio niti na klupi, upisao je treći uzastopni poraz, a bez pobjede je već pet kola i teško će do mjesta koje vodi u Europu.

Hoffenheim je u posljednjih devet utakmica protiv Bayera osvojio tek jedan bod pa nije imao pravo na optimizam uoči gostovanja u Leverkusenu. Već nakon prvog poluvremena bilo je jasno da će Apotekari ubilježiti nove bodove. Poveli su u 16. minuti golom Kießlinga nakon kontranapada i centaršuta Schürrlea. Sedam minuta kasnije gosti su ostali s igračem manje nakon prekršaja Polanskog na Kießlingu u kaznenom prostoru, no Rolfes s bijele točke nije uspio povećati prednost Bayera. Obranom jedanaesterca iskazao se vratar Casteels. Ipak, u 31. minuti morao je po loptu u mrežu nakon što ga je preciznim udarcem s dvadesetak metara svladao Schürrle.

U nastavku utakmice Apotekari su uspjeli još tri puta pospremiti loptu u mrežu Hoffenheima, a strijelci iz prvog dijela ponovno su bili u centru pažnje. U 65. minuti Kießling je odlično skočio i glavom pogodio gostujuću mrežu nakon ubačaja Carvajala, dok je za 4:0 pogodio Schürrle tri minute kasnije kad ga je odličnom povratnom loptom poslužio Kadlec. Za konačnih 5:0 strijelac je bio Reinartz u 79. minuti. Ovom pobjedom Bayer se učvrstio na trećem mjestu i potvrda njegovog plasmana u Ligu prvaka sve je bliža. Hoffenheim je ostao na tri boda zaostatka za 16. mjestom koje vodi u doigravanje.

Važnu utakmicu u borbi za pozicije koje vode u europska natjecanja odigrali su u Frankfurtu Eintracht i Schalke, a domaćini su slavili 1:0 pogotkom Russa u 41. minuti. Schalke je prethodno propustio realizirati kazneni udarac. Loše je pucao Bastos, a obranom se iskazao Nikolov. Schalke je u nastavku utakmice pokušao doći do izjednačenja, no nije uspio i Eintracht mu se približio na samo bod zaostatka. Isti broj bodova ima i Freiburg pa će se u preostala četiri kola voditi velika bitka za četvrto mjesto i kvalifikacije za Ligu prvaka. Lakić je utakmicu počeo na klupi, a trener ga je u igru uveo za posljednjih sedam minuta.

Važne bodove osvojio je i HSV s Badeljom u sastavu od prve minute, a bez Iličevića. S 2:1 je u Hamburgu nadigrao Fortunu iz Düsseldorfa i došao na 44 osvojena boda, dva manje od četvrtog Schalkea. Junak pobjede bio je dvostruki strijelac Rafael Van der Vaart. Svoj prvi pogodak zabio je u 14. minuti, a samo šest minuta kasnije napravio je nered u suparničkom petercu, nadmudrio dvojicu čuvara i vratara te postavio 2:0. Fortuna je smanjila u 34. minuti golom Schahina, a u drugih 45 minuta rezultat se nije mijenjao iako su i jedni i drugi pogodili okvir gola. Badlje je igrao do 69. minute. Fortuna je ostala bez pobjede osmu utakmicu zaredom i samo je tri boda iznad opasne zone.

• Obrisan korisnik21.04.2013. u 10:43
    nista cudno koliko je vec Bayern ove sezone nekoga pregazia to je postala normalna vjest
  • renimus20.04.2013. u 18:12
    ne volim potpunu dominaciju jednog kluba, al se iskreno nadam da bayern osvoji i kup i ligu prvaka ove godine - zasluzili su!