Cedevita tek u završnici slomila Splićane i po prvi put u povijesti pokorila Gripe

S Gripa:Bernard Jurišić • utorak, 30.04.2013.

Dugo je Cedevita čekala na svoj prvi trijumf u Splitu i napokon ga je dočekala. Protiv pomlađene, ali borbene momčadi Splita zagrebačka je momčad utakmicu dugo lomila i tek u samoj završnici osigurala prednost koja im je omogućila da po prvi put podignutih ruku napuste Gripe...

Splićani su hrabro otvorili utakmicu i nakon četiri minute poenima Katića i Siriščevića vodili 11:3. Cedevita je našla odgovor uvođenjem Ilievskog umjesto Kitchena na poziciju razigravača i spuštanjem lopti na Bilana i već četiri minute kasnije prvi put preuzela vodstvo - 15:17. Istu prednost gosti su odnijeli na prvi odmor.

U drugoj četvrtini Cedevita je držala prednost i podigla je na maksimalnih 26:36 u 17. minuti. No, iskustvo Subotića i još jedna vrlo dobra rola juniora Bendera vratile su Splićane u priključak, pa je Cedevita na poluvremenu i dalje imala prednost od dva poena - 36:38.

U treću četvrtinu opet su žustrije ušli Splićani, no propustili su nekoliko napada za preuzimanje vodstva. Spustili su se na 41:42, ali Cedevita je obranila prednost i pred kraj četvrtine otišla opet na dvoznamenkastu prednost (47:57).

Kraljević i Sobin otvaraju posljednju četvrtinu serijom 6:0 i Žuti su opet na samo 55:57. Malobrojno gledateljstvo skočilo je na noge kad je borbeni kapetan pogodio u padu za prednost Žutih 59:58 pet minuta prije kraja.

No, nada da će zadržati nepobjedivost protiv Cedevite u svojoj dvorani za Splićane nije još dugo trajala. Cedevita je preko Bilana uzvratila serijom od 16:0 i otišla na 59:74 minutu prije kraja. Bila je to definitivna potvrda da će Cedevita po prvi put u svojoj povijesti pokoriti Gripe.

Utakmicu su obilježili centri, Bilan (16 poena, 11 skokova), Andrić (11 poena, sedam skokova) i Šuput (10 poena) za Cedevitu, Kraljević (14 poena), Sobin (10 poena, sedam skokova) i Bender (11) za Split. Kod Žutih je još Katić dodao 12 poena, Subotić 11.

Mladen Erjavec, trener Splita: "Dobro smo igrali nekih 35 minuta, a kad smo poveli njihova individualna kvaliteta je presudila. Držali smo se plana, lopta je dobro išla, a najbolju napadačku momčad u ligi sveli smo na 77 poena. Na kraju je presudila Cedevitina individualna kvaliteta."

Filip Kraljević, Split: "Dobro smo ušli, ali nismo dobro nastavili do kraja prvog dijela. Možda smo imali malo previše respekta prema Cedeviti."

Jakša Vulić, trener Cedevite: "Srušili smo tu neugodnu tradiciju iako moramo priznati da nam je sastav i mladost momčadi Splita olakšala posao. Imali smo nekoliko prigoda za otići na višu prednost, ali nismo, pa smo dozvolili Splićanima da se drže u priključku. Mučili smo se sa šutom, tek smo u završnici povezali nekoliko šuteva i prelomili utakmicu."

Luka Babić, Cedevita: "Napokon da i Cedevita dobije u Splitu. Prate nas oscilacije cijelu sezonu, to moramo popraviti jer će nas koštati skupo u završnici sezone. Čestitam Splitu na borbi, znam kako im je teško i želim im sve najbolje."

• Obrisan korisnik01.05.2013. u 14:22
    Mlitava Cedevita i borbena splitska djeca. Za mene je priča utakmice Bender. Drugi put sam ga gledao i oduševljen sam .Odlično se kreće , dobar šut i ide na skok. I obrana ok. Kako je samo Šuputa zatvorio jednom. Za 16 godina super.
  • Obrisan korisnik01.05.2013. u 01:25
    Nemoj tako,Bilan je bio dobar i cijelu sezonu je konstantan,po meni možda i najbolji igrač Cedevite ove sezone :)
  • Obrisan korisnik30.04.2013. u 23:10
    dobro je to Babo komentirao..12 plaćenika su jad jadni..osim Šuputa nitko nije zaslužio prolaznu ocjenu..igraju bez želje ,žara,srčanosti..ajme...Split Ok koliko se moglo...E Tedeschi kad ćeš doć pameti da potjeraš uhljebe......
  • Obrisan korisnik30.04.2013. u 23:04
    nadam se da ce Josip Sobin nać angažman u inozemstvu.. previse bi ga bilo gledat jos jednu sezonu..