Napoli
Napoli 3:1(2:1) Inter
Inter

Igor Šestak • nedjelja, 05.05.2013.

Posljednju utakmicu 35. kola Serie A odigrali su u nedjelju navečer na stadionu San Paolo u Napulju domaći Napoli i Inter iz Milana. Bio je to uzbudljiv derbi u kojem se imalo što vidjeti, a pobjedu su odnijeli domaćini rezultatom 3:1. Njihov junak bio je Edinson Cavani koji je postigao sva tri pogotka, dok je strijelac za Inter bio Ricky Alvarez. Mateo Kovačić odradio je svih 90 minuta za Inter.

Napoli - Inter 3:1 (2:1)

Napulj, Stadion San Paolo
Serie A, 35. kolo
Sudac: Antonio Giannoccaro

Strijelci: 1:0 Cavani 3', 1:1 Alvarez 23' (11m), 2:1 Cavani 33' (11m), 3:1 Cavani 78'

Napoli: De Sanctis - Gamberini (od 62' Rolando), Cannavaro, Britos - Maggio, Džemaili (od 66' Armero), Behrami, Zuniga - Hamšik - Pandev (od 85' Insigne), Cavani
Trener: Walter Mazzari

Inter: Handanović - Ranocchia (od 83' Schelotto), Chivu, Juan - Jonathan, Kuzmanović (od 83' Pasa), Kovačić, Benassi (od 46' Cambiasso), Pereira - Guarin, Alvarez
Trener: Andrea Stramaccioni

Žuti kartoni: Behrami 90' / Jonathan 32', Juan 62', Ranocchia 76'

Poslijepodnevnom pobjedom Juventusa nad Palermom Napoli je i matematički ostao bez šanse za naslov prvaka. Ipak, time njegova sezona nije završila jer mu je još preostalo potvrditi osvajanje drugog mjesta koje vodi izravno u Ligu prvaka. Veliki korak u tom smjeru napravio je pobjedom s 3:1 nad Interom u derbiju 35. kola.

Walter Mazzari uoči derbija nije imao većih problema sa sastavom. Na dispoziciji je imao sve igrače osim Campagnara, pa tako i Cavanija i Behramija, koji su u prošlom kolu odradili suspenziju. Urugvajac, inače prvi strijelac lige, predvodio je napad Napolija. Uz njega je igrao Pandev, a iza njihovih leđa u sustavu 3-4-1-2 bio je Hamšik. Josip Radošević bio je na klupi Napolija. Andrea Stramaccioni na klupi Intera ima toliko problema da ih je teško pobrojati. Među gomilom ozljeda koje su zadesile Nerazzurre ističu se izostanci Milita, Cassana, Palacija, Zanettija, Nagatoma i Samuela. Inter je utakmicu počeo u sustavu 3-5-2, a napadače su "glumili" Guarin i Alvarez. U središnjem dijelu veznog reda svoje je mjesto zauzeo hrvatski reprezentativac Mateo Kovačić.

Kovačić bez značajnijeg učinka

Hrvatski reprezentativac Mateo Kovačić odigrao je za Inter svih 90 minuta. Bio mu je to deseti nastup u Serie A, ali se nije značajnije istaknuo. Bio je često s loptom, posebno u trenucima dok je Inter dominirao. Trudio se pomoći svom klubu, ali po vrata Napolija nije bio opasan. Ostat će upamćeno tek dodavanje za Alvareza nakon kojeg je za Inter dosuđen kazneni udarac.

Derbi nije mogao bolje početi za momčad iz Napulja. Već u trećoj minuti Pandev je odličnim dodavanjem pronašao Cavanija, Urugvajac je primio loptu između loše postavljenih Ranocchije i Chivua pa lakoćom svladao nemoćnog Handanovića za 1:0.

Gosti iz Milana prvi su put zaprijetili u petoj minuti. Iz slobodnjaka je s više od 30 metara dobro opalio Guarin, De Sanctis je obranio, a Pereira propustio izjednačiti iz dobre prilike. Handanovića je u 12. minuti zaposlio Maggio udarcem glavom, dok je dvije minute kasnije Pereira dobro pucao iz Okreta i prisilio De Sanctisa na novu važnu obranu.

Iako nije stvorio izglednu priliku za pogodak, Inter je u 22. minuti izjednačio. Otvorio mu se prostor za kontranapad, Kovačić je proigrao Alvareza, a Zuniga ga neoprezno srušio i skrivio kazneni udarac. Alvarez je sam izveo udarac s bijele točke i nije to učinio posebno dobro. Pucao je u donji desni kut, De Sanctis ga je "pročitao", no lopta je bila dovoljno jaka i završila je u mreži.

Napoli se par minuta oporavljao od šoka, a onda je počeo pritiskati. Handanović je u 29. minuti odličnom obranom zaustavio udarac Džemailija, dvije minute kasnije i pokušaj Pandeva, a u 32. minuti dosuđen je kazneni udarac za Napoli. Skrivio ga je Jonathan prekršajem na Zunigi. Cavani je bio siguran s bijele točke i drugi put na utakmici doveo Napoli u vodstvo. Do kraja poluvremena igra se primirila, a posljednje dvije prijetnje za Interova vrata kreirao je Hamšik, no nije pronašao put do pogotka.

Igrač utakmice

Edinson Cavani: Urgvajac je ponovno imao svoju večer. Napravio je mnogo nereda u ionako nesigurnoj obrani Intera, a utakmicu je završio s tri pogotka. U trećoj se minuti odlično postavio i iskoristio asistenciju Pandeva, pola sata kasnije realizirao je najstrožu kaznu i postigao svoj 100. pogodak u dresu Napolija, a veliku večer zaključio je pogotkom u 78. minuti nakon još jedne asistencije Pandeva. Ovim pogocima učvrstio je svoje vodstvo na ljestvici strijelaca Serie A. Na kontu ima 26 pogodaka, šest više od Udineseovog Antonija Di Natalea.

Drugo poluvrijeme prilikom su otvorili domaćini, a Handanović je sigurno uhvatio pokušaj Pandeva. Na drugoj strani, dvaput je zaprijetio Ranocchia, ali De Sanctis nije morao reagirati. Igrači Napolija prepustili su gostima posjed lopte i čekali svoju priliku za kontranapad, a zbog takve su strategije umalo kažnjeni u 58. minuti kada se u prilici našao Alvarez, a De Sanctis dobrom paradom sačuvao mrežu.

Desetak minuta kasnije Cavani je imao odličnu priliku za hat-trick i potvrdu pobjede Napolija. Odlično je utrčao na ubačaj Pandeva, ali vanjskom stranom kopačke nije uspio pogoditi mrežu sa svega pet metara od Interovih vrata. Utakmica je tada ušla u mirniju fazu u kojoj Inter nije uspio stvoriti izgledniju priliku za izjednačenje, a Napoli nije dočekao pravu priliku za kontranapad.

Takav odnos snaga prekinuo je nezaustavljivi Edinson Cavani svojim trećim pogotkom. Napoli je konačno dočekao pravu kontru i Cavani je proigrao Pandeva pa utrčao u kazneni prostor Intera i dočekao njegov centaršut. Do lopte nisu stigli ni Handanović, ni Juan, a Urugvajac ju je klizećim startom ubacio u mrežu i stavio "točku na i" vrijedne pobjede Napolija.

S osvojena tri boda ponovno je pobjegao trećeplasiranom Milanu na sedam bodova i u idućem će kolu imati priliku osigurati osvajanje drugog mjesta. Inter je doživio četvrti poraz u posljednjih pet utakmica i sve je izglednije kako iduće sezone neće nastupati u europskim natjecanjima.