Györi konačno podigao pehar Lige prvakinja

Jelena Bagarić • subota, 11.05.2013.

Iako konačni rezultat to ne sugerira, mađarski Györi u svakom segmentu i na domaćem terenu nadigrao je Larvik. Nakon što su 2009. i 2012. izgubile finalne oglede, ovo je prvi put da su igračice Györija osvojile naslov u Ligi prvakinja.

Györi Audi ETO KC - Larvik 23:22 (13:8) (ukupno 47:43)

Liga prvakinja, finale, uzvratna utakmica

Mađarska, Veszprem, Veszprem arena. Gledatelja 5019

Suci: Matija Gubica i Boris Milošević (oba Hrvatska)

Györi Audi ETO KC: Haraldsen 22 obrane, Radičević 5, Loke 5, Hornyak, Korsos, Herr, Görbitz 4, Kovacsics 2, Amorim 2, Redei - Soos, Tervel, Orban, Szepesi 2, Sirian, Lekić 3. Trener: Ambros Martin

Larvik: Larsen 2, Edin 2, Breistol, Blanco 2, Breivang, N. Mörk 5, Hammerseng 4, Koren Riegelhith 4, Breistoel, Sulland, Rantala, T. Mörk 3, Wibe, Sando, Bille, Leganger 18 obrana. Trener. Ole Gustav Gjekstad

Sedmerci: Györi Audi ETO KC 5(4); Larvik 4(4)

Isključenja: Györi Audi ETO KC o minuta; Larvik 8 minuta

Briljantan start u utakmicu imale su igračice Ambrosa Martina. Nevjerojatnom serijom pogodaka već u prvih petnaestak minuta razbile su ritam koji im je Larvik pokušao nametnuti. Bilo je jasno da je Györi na svom terenu došao po jedno - pobjedu.

Nisu rješenje imale igračice Larvika, 9:2 stajalo na semaforu i nije se činilo da će biti bolje po Norvežanke. Ključ ove velike razlike na početku utakmice bila je Katarine Lunde Haraldsen koja je u tom periodu obranila deset od ukupno 12 udaraca koje je Larvik uputio prema golu.

Bio je to alarm za trenera Gjekstada koji je po hitno trebao nešto promijeniti. Njegova minuta odmora urodila je plodom. Pogoci Nore Mörk i Anje Edin pokrenuli su igru Larvika, a poduprla ju je dodatno serija obrana veteranke Cecilie Leganger. Do isteka 30 minute uspjele su Norvežanke smanjiti zaostatak i ostaviti si kakvu takvu šansu za preokret u drugom dijelu.

No nastavak nije donio ništa dobro za gošće. Igračice Györija letjele su terenom a rezultat se ubrzo popeo na 17:10. Slavlje za navijače u Veszprem areni moglo je početi, njihova ekipa bila je na korak do slavlja. No, tko god poznaje norveški mentalitet mogao je pretpostaviti da se Larvik nije predao.

Rukometašice Györija su nakon te odlične serije malo stale. Poremetio se ritam njihove igre, a Norvežanke su to odlično iskoristile. Nije puno minuta proteklo, a Larvik je došao na samo dva pogotka zaostatka (19:17). U tom razdoblju je Györi u deset minuta mrežu pogodio samo dva puta. Odlična je vratima bila Leganger koja je branila skoro sve što je bilo upućeno k njenim vratima.

Ipak, Lekić i Radičević su nedugo zatim podigle na 22:18, no u tim trenucima u seriju kreće iskusna Gro Hammerseng. Njezin nalet pratila je i Nora Mörk koja pogađa za 22:21, a minutu i 15 sekundi prije kraja Hammerseng je pogodila za izjednačenje. Ali i s druge strane bila je jedna iskusna igračica, Anita Görbitz koja je pogodila za 23:22 i slavlje za Györi je moglo početi.

Sa po pet pogodaka kod Györija istaknule su se Heidi Loke i Jovanka Radičević, dok je fenomenalna Lunde obranila 22 lopte. S druge strane Nora Mörk postigla je pet pogodaka, a Hammerseng i Riegelhuth Koren dodale su po četiri. Cecilia Leganger je do kraja susreta skupila 18 obrana.

• ALGHAZANTH12.05.2013. u 17:30
    Žao mi je što to Larvik nije osvojio ali ipak treba čestitati Györiju jer su ove sezone u 16 utakmica imali 15 pobjeda.