Eredivisie: Ajax šampionsku sezonu završio pobjedom, Feyenoordu izmakla Liga prvaka

Josip Piršljin • ponedjeljak, 13.05.2013.

Odigravanjem 34. kola završeno je nizozemsko nogometno prvenstvo. S obzirom da je prvak bio poznat, kao i momčad koja ispada i one koje će u dodatne kvalifikacije, zadnje kolo odlučivalo je samo o pozicijama koje vode u europska natjecanja. Feyenoordu je izmakla Liga prvaka i morat će se utješit Europskom ligom, ako je izbori.

Ajax je još u prošlom kolu osigurao svoj treći uzastopni, a ukupno 32. naslov prvaka Nizozemske. Kopljanici su stoga u zadnjem kolu mogli opušteno igrati u Groningenu, a takva im je igra donijela rutinsku pobjedu od 2:0 čime je stavljena "točka na i" još jedne šampionske sezone.

Gostujuću momčad u vodstvo je doveo Sigthorsson već u osmoj minuti kada je iskoristio sjajnu asistenciju Blinda. Groningen nije opasnije zaprijetio, a konačan rezultat postavio je Hoesen u 72. minuti nakon udarca s ruba kaznenog prostora. Ajax će sljedeće sezone igrati u skupinama Lige prvaka, dok je Groningen sedmim mjestom izborio razigravanje za Europsku ligu.

U play-off za Europsku ligu će peta, šesta, sedma i osma momčad na tablici, a tu se našao i Twente koji je u zadnjem kolu pobijedio viceprvaka PSV. Iako sastav iz Eindhovena ima isti broj bodova kao i Feyenoord, plasirao se u treće pretkolo Lige prvaka zahvaljujući boljoj gol-razlici.

Twente je pred svojim navijačima došao do prednosti već u trećoj minuti kada je iz teške pozicije zabio Castaignos. Jedan od najboljih pojedinaca utakmice, Chadli, povećao je vodstvo crvenih u 27. minuti, a Mertens je prije poluvremena smanjio na 2:1 udarcem s bijele točke. Janssen je postavio konačnih 3:1 u nastavku, a krajem susreta crveni je karton dobio gostujući kapetan Van Bommel.

Feyenoord se oprostio od svojih navijača pobjedom 1:0 protiv NAC-a iz Brede. Ipak, to mu nije donijelo drugo mjesto jer PSV ima gol-razliku +60, a Feyenoord +26. Jedini gol na utakmici zabio je najbolji klupski strijelac Pelle čime je potvrdio osvajanje trećeg mjesta i plasman u play-off rundu Europske lige.

I četvrto mjesto osiguralo je igranje kontinentalnog natjecanja sljedeće sezone. U treće pretkolo Europske lige plasirao se Vitesse koji si je mogao dopustiti poraz u zadnjem kolu od Venla. Linssen je u 27. minuti donio sva tri boda gostima. Žuto-crni u svojim redovima imaju najboljeg strijelca lige, Bony je sezonu završio s 31 prvenstvenim pogotkom.

U razigravanje za Europsku ligu će i Utrecht koji je svladao Heracles, te Heerenveen koji je izgubio od Rode. Willem II se vraća u drugu ligu, a ostanak u prvoj će kroz dodatne kvalifikacije pokušati izboriti Roda i Venlo. Zwolle je za kraj pobijedio ADO Den Haag, a uspješan je bio i Waalwijk protiv NEC-a. AZ je izgubio od Willema II, ali se kao pobjednik Nizozemskog kupa plasirao u play-off rundu Europske lige.