Zimski sportovi

Ivan Dominik • subota, 18.05.2013.

Druga utakmica polufinalne serije Zapadne konferencije između Chicago Blackhawksa i Detroit Red Wingsa u čikaškom United Centreu pripala je gostima iz Michigana, čime je Winged Wheel pobjednički preselio seriju u Motown. Hawksi su pali u drugom dvoboju na svom ledu premda su poveli, a deklasirali su ih Europljani u redovima Detroita, koji su izjednačili seriju na 1-1 i preselili je u svoju Joe Louis Arenu...

Nakon što su u prvoj utakmici polufinala doigravanja slavili uz 4:1 te time prolongirali svoju nadmoć u ovoj sezoni protiv Detroita, Chicago Blackhawksi su identičnim rezultatom poraženi u drugoj utakmici serije, što im je bio i prvi ovosezonski poraz od ekipe Mikea Babcocka.

Druga utakmica polufinala Zapada otišla je vrlo suvereno na stranu Red Wingsa, premda su hokejaši Joela Quennevillea vrlo rano poveli i nagovijestili svoju šestu ukupno, a drugu pobjedu doigravanja u ovoj sezoni. Taj je zgoditak za vodstvo domaćina postigao Amerikanac Patrick Kane, ponajbolji igrač domaće momčadi koji ne briljira u doigravanju i kojemu je to bio prvijenac u ovosezonskom play-offu.

Slika 1 od 1.

Slovak Michal Handzus i Patrick Sharp upisali su asistencije za Kanerov zgoditak slapshotom u 15. minuti, koji je bio i jedini u prvoj trećini. No, nakon prve stanke Detroit se potpuno preporodio i promijenio u igri te je ubrzo izjednačio pa i okrenuo rezultat.

U trećoj minuti nastavka Damien Brunner je bio sretan i spretan te je skrenuo udarac Jakuba Kindla, kojemu je šut namjestio Joakim Andersson, u mrežu domaćina za izjednačenje. Nakon toga se utakmica malo smirila i dugo se čekalo na novi pogodak, a Detroit je bio osjetno bolja momčad. Stoga je ekipa iz Michigana i povela 2:1, još u drugom periodu, a strijelac je u 37. minuti bio Brendan Smith.

Nakon što je čak 13 Šveđana bilo u zapisniku u prvoj utakmici serije, u drugoj ih je bilo deset dok se u njihovoj domovini odigrava Svjetsko prvenstvo u čijem će finalu igrati upravo njihovi sunarodnjaci, upravo su Šveđani bili i protagonisti pobjede Wingsa, zajedno s još ponekim Europljanima.

Slika 2 od 2.

Henrik Zetterberg, kapetan Red Wingsa koji je odigrao još jednu briljantnu utakmicu za svoju momčad, nakon lucidne asistencije za Smithov pogodak zajedno s Dannyjem Clearyjem, u trećem je periodu opet bio asistent, ali nakon što je njegov sugrađanin Johan Franzen, poslije kombiniranja još dva "Šveda", Jonathana Ericssona i Niklasa Kronwalla, zabio za 3:1 Detroita šutom iz zgloba.

Popularni Z'berg, koji je posebno u trećoj trećini, ali i tijekom cijele utakmice zajedno s Brunnerom bio najbolji pojedinac Wingsa, asistirao je u 53. minuti za pogodak Fincu Valtteriju Filppuli, koji je drugim golom doigravanja i sjajnim prodorom uz završnicu backhandom kroz noge Coryja Crawforda postavio konačnih 4:1 za Winged Wheel.

Time je serija ovog polufinala preseljena u Joe Louis Arenu u Motown, a Detroit sada sasvim zasluženo - jer je, između ostalog, imao i 30:20 u šutevima na gol u ovoj utakmici - ali i dosta neočekivano ima mali break pred Blackhawksima. Treći susret ovih dviju ekipa igra se u noći s ponedjeljka na utorak po hrvatskom vremenu.