Barcelona pretrpjela prvi poraz ove sezone, La Rioja se vratila na treće mjesto

Zvonka Keliš • subota, 18.05.2013.

Iznenađujuće je ove subote bilo u sklopu 29. kola Lige Asobal, naime, prvi ovosezonski poraz pretrpjela je momčad Barcelone, a bolja od nje je bila La Rioja koja se tako vratila na treću prvenstvenu poziciju. Granollers je upisao slavlje u gostima kod Anaitasune, a Puerto Sagunto je na svom terenu svladao Villu de Aranda. Cangas je osigurao minimalno slavlje nad Valladolidom te mu je tako otežao borbu za opstanak, dok se Palma del Rio od svoje publike oprostila neočekivanim slavljem nad Huescom.

Naturhouse La Rioja - Barcelona Intersport 33:31 (13:11)

Katalonski div u sklopu pretposljednjeg je kola Lige Asobal potvrdio kako ipak nije nepobjediv te je pretrpio poraz od La Rioje u Logronu Domaćin je u odmah na startu poveo 2:0 nakon čega svoju prednost povećava na 5:2 i 10:7. Iskusni gosti tada stižu na pogodak zaostatka, no do odlaska na odmor ponovno se vraćaju na minus dva (11:13).

Uvodne minute nastavka također su pripale domaćoj momčadi koja pokazuje kako je pronašla recept za slavlje nad moćnom Barcom. Povela je tako 17:12 i 21:16, a iako na ulasku u samu završnicu gostujuća momčad poravnava rezultat na 25:25 domaći rukometaši tada ubacuju u brzinu više te na koncu osiguravaju slavlje s dva pogotka razlike (33:31). Najefikasniji u redovima pobjednika bio je David Cuartero s deset postignutih pogodaka, dok je najbolji kod Barcelone bio Sjarhej Rutenka s osam golova.

Helvetia Anaitasuna - Fraikin Granollers 26:27 (13:14)

Pamplona je bila domaćin uzbudljivog susreta 29. kola Lige Asobal između Anaitasune i Granollersa u kojem je potonja ekipa uspjela osigurati minimalnu pobjedu. Iako su gosti u ogled krenuli vodstvom 6:2 i 11:7 vrijeme je bilo za buđenje domaćina koji potom stiže na samo minus jedan (10:11). Izjednačeno je tada bilo sve do isteka 30 minute u kojoj Adria Perez postavlja gostujuće vodstvo 14:13.

Ništa manje zanimljivo nije bilo ni u nastavku u kojem se domaća momčad u 40. minuti odvaja na 21:18 da bi Granollers s dvije uzastopne serije pogodaka osigurao prednost od dva pogotka (25:23). Čuvali su gostujući rukometaši stečenu prednost sve do samoga kraja kada slave 27:26. U pobjedu svoje momčadi Aidenas Malasinskas, Nicklas Grundsten i Adria Perez ugradili su po četiri pogotka, dok su Božidar Nadoveza i Javier Borragan za Anaitasunu zabili po pet golova.

Fertiberia Puerto Sagunto - Villa de Aranda 25:20 (13:11)

Momčad Puerto Sagunta kolo prije kraja Lige Asobal osigurala je sigurno slavlje na domaćem terenu nad rukometašima Ville de Aranda. U prvim minutama dvoboja domaćin se odvaja na 6:2 i 8:3 nakon čega slijedi lagano buđenje gostiju. Vratila se tako gostujuća momčad na minus tri (7:10) da bi se na predah otišlo s domaćim vodstvom 13:11.

Zanimljivo je bilo u prvome dijelu nastavka u kojem Villa de Aranda poravnava rezultat i čini dvoboj napetijim (14:14) sve do same završnice u koju se ulazi s gostujućom minimalnom prednošću (20:19). Međutim, domaća momčad tada pokazuje svoje pravo lice, u potpunosti zaustavlja svog suparnika te sa serijom od šest uzastopnih pogodaka osigurava konačnih 25:20 i nove prvenstvene bodove. Odličan je u redovima Puerto Sagunta bio Jose Manuel Garcia sa šest pogodaka, dok se kod Ville de Aranda istaknuo Iker Antonio Marcos također sa šest golova.

Cangas - Cuatro Rayas Valladolid 25:24 (13:12)

Rukometaši Cangasa nakon slavlja nad Valladolidom na svom terenu u 29. kolu Lige Asobal sve su bliže ostanku u španjolskom prvenstvo, no pobjedom su svom suparniku dodatno otežali posao u borbi za opstanak. Dobro je domaćin otvorio susret, poveo je, naime, 4:2 i 7:5 nakon čega prednost čuva sve do samoga kraja prvoga dijela. Gosti su tada ipak posložili svoje redove kako bi smanjili zaostatak na minus jedan (12:13).

Ništa manje zanimljivo nije bilo u nastavku u kojem se odvijala prava borba za bodove. Iako je domaća momčad do sredine poluvremena držala svoju prednost ona gostujuća tada poravnava rezultat (19:19, 22:22) te susret biva riješen u samoj završnici u koju domaći rukometaši tri minute prije kraja ulaze s 25:23 da bi na koncu upisali pobjedu 25:24. Suso Solino sa šest je pogodaka predvodio svoju momčad do pobjede, dok je Victor Alonso u poraz svoje momčadi ugradio 13 golova.

Palma del Rio - Huesca 27:26 (14:11)

Palma del Rio u svojoj oproštajnoj utakmici od Lige Asobal na domaćem terenu upisala je pomalo iznenađujuću pobjedu nad Huescom te je tako priredila lijepu predstavu svojim navijačima. U susret bolje kreću gosti koji upisuju vodstvo 7:4 nakon čega se domaćin budi i sustiže svog suparnika (9:10). Vrijeme je tada bilo i da domaća momčad preuzme stvar u svoje ruke te da preuzme vodstvo u dvoboju (12:10) da bi semafor na koncu prvoga poluvremena pokazivao domaćih 14:11.

Igrači Palme del Rio u nastavku više ne ispuštaju svoje vodstvo te se dobro drže na putu prema posljednjoj pobjedi na domaćem terenu sklopu Lige Asobal. Do samoga kraja vodili su domaći rukometaši 19:15 i 26:22, a iako im se gostujuća momčad pred sam kraj dobrano približava uspijevaju očuvati prednost i slaviti 27:26. Juanlu Moyano s deset je pogodaka bio najbolji strijelac Palme del Rio, dok se na drugoj strani Alvaro Ruiz također deset puta upisao u listu strijelaca.