Zimski sportovi

Ivan Dominik • nedjelja, 26.05.2013.

U dvije utakmice odigrane u noći na nedjelju u NHL-u, postala je poznata još jedna momčad koja se plasirala u konferencijsko finale. Na Istoku je sve riješeno, Pittsburgh i Boston igrat će finale svoje konferencije, nakon što je Boston dovršio posao protiv NY Rangersa i pobijedio u seriji 4-1 slaveći rezultatom 3:1 u petoj utakmici. Na Zapadu je Chicago na svom ledu smanjio zaostatak u seriji protiv Detroita na 3-2 i ponovno preselio seriju u Hockey Town...

Boston Bruins (4) - New York Rangers (6) 3:1 (4-1)

Peta utakmica polufinalne serije između Bostona i NY Rangersa odlučila je napokon i tu posljednju formalnost Istoka, finalista konferencije koji je po očekivanjima nakon prve tri utakmice i tri pobjede Bruinsa postao upravo Boston. No, Bruinsima nije bilo lako u petoj utakmici u svom TD Gardenu te su do pobjede morali stići preokretom.

Rangersi su poveli 1:0 u prvom periodu power-play pogotkom svog najboljeg beka, Dana Girardija, kojem su za drugi gol u ovom doigravanju asistirali Brian Boyle i Norvežanin Mats Zuccarello. Pogodak je zabijen u 11. minuti, a nakon njega ih više nije bilo pa je prvih 20 minuta utakmice okončano vodstvom ekipe iz Velike jabuke.

Međutim, već u drugoj dionici počeo je povratak Bruinsa koji su od samog početka trećine dominirali. Izjednačenje je stiglo vrlo brzo, u četvrtoj minuti perioda, kada je nevjerojatni novak u ligi, Torey Krug s pozicije braniča zabio svoj četvrti pogodak doigravanja, i to četvrtu utakmicu zaredom protiv Rangersa. Nevjerojatni "klinac" Bruinsa opet je "probio" Henrika Lundqvista slapshotom i s igračem više u akciji u kojoj su još sudjelovali Tyler Seguin i Brad Marchand.

Nakon pogotka Kruga, uslijedilo je deset minuta borbe i igre bez golova, a onda je dvoboj usmjerio Gregory Campbell, koji je poslije akcije Shawna Thorntona i Daniela Paillea krasno postavio 2:1 za Bruinse i time im praktički donio pobjedu. Campbell je tim golom osigurao prednost momčadi Claudea Juliena na ulasku u treću trećinu, u kojoj je samo potvrdio pobjedu i prolaz u konferencijsko finale Bruinsima. Za 3:1 zabio je na prazna vrata 51 sekundu prije kraja, nakon dodavanja Nathana Hortona, a time je eliminirao Rangerse te odveo Bruinse u finale Istoka ka Pittsburgh Penguinsima.

Chicago Blackhawks (1) - Detroit Red Wings (7) 4:1 (2-3)

U čikaškom United Centreu, domaća je momčad Joela Quennevillea, za razliku od Njujorčana Johna Tortorelle, barem nakratko, izbjegla eliminaciju te je pobjedom protiv Detroita od 4:1 smanjila zaostatak u seriji na 3-2. Blackhawksi su dosta uvjerljivo nadjačali Red Wingse, iako im to nije bilo tako lako kako sugerira rezultat.

Domaćini su poveli u 15. minuti preko Bryana Bickella, poslije kombinacije Patricka Kanea i Slovaka Michala Handzusa, a drugi gol na utakmici zabio je ipak Detroit. Dogodilo se to tek na sredini druge trećine, kada je Danny Cleary prihvatio dodavanje Henrika Zetterberga i poentirao za izjednačenje Wingsa. Međutim, do kraja drugog perioda, Chicago je s dva brza power-play gola riješio susret.

Prvo je za 2:1 Hawksa zabio Andrew Shaw, skrenuvši udarac Duncana Keitha, kojemu je dodao njegov bekovski partner Brent Seabrook. Nedugo zatim, Hawksima je 3:1 na ulazu u zadnjih 20 minuta donio Jonathan Toews - nevjerojatno, ali istinito - prvim pogotkom ovog doigravanja, za koji su asistirali Keith i Marian Hossa.

Konačnih 4:1 u sedmoj minuti posljednje trećine postavio je za Chicago Andrew Shaw, kojemu je to bio drug gol na dvoboju, čime je sjajni novak zaslužio i titulu igrača utakmice. Za drugi zgoditak dodavači su mu bili Viktor Stalberg i češki bek Michal Rozsival, a kolektiv Chicaga ovom je pobjedom došao na 3-2 zaostatak u seriji te ju ponovno preselio u Joe Louis Arenu gdje se šesta utakmica igra u noći s ponedjeljka na utorak.