Aragon uspješno okončao odličnu sezonu, oproštaj Palme del Rio i Academije Octavio

Zvonka Keliš • nedjelja, 26.05.2013.

Posljednje kolo Lige Asobal u subotu je donijelo i konačan rasplet u španjolskom rukometnom prvenstvu. Iako se znalo kako će momčad Palme del Rio biti ta koja će napustiti elitno španjolsko rukometno društvo posljednje je kolo odlučilo da će joj se pridružiti ekipa Academije Octavio koja je u Huesci poraženi u posljednjoj minuti. Aragon je svoju odličnu sezonu okončao slavljem nad Anaitasunom, dok su do sigurnih pobjeda stigli još i Granollers i Villa de Aranda. Ciudad Encantada je, pak, na svom terenu za kraj minimalno poražena od Puerto Sagunta.

Aragon - Helvetia Anaitasuna 31:29 (14:11)

Momčad Aragona odličnu je sezonu iza sebe ove subote zaključila svojim 18. prvenstvenim slavljem i to na domaćem terenu nad ekipom Anaitasune. Domaćin je u susret krenuo laganim vodstvom 6:5 nakon čega polako, ali sigurno gradi svoju prednost. Do odlaska na odmor gosti su tako zaostajali tri pogotka (11:14).

Uvodne minute nastavka poslužile su domaćoj momčadi da se dodatno odvoji pa stoga odlazi na 16:12 da bi se gostujuća momčad tada ipak približila svom suparniku, no tek na minus dva budući da više nije uspjela (21:23, 26:28). Do samoga kraja domaća prednost se nije mijenjala te Aragon sezonu okončava slavljem 31:29. Najefikasniji u redovima pobjednika bili su Demetrio Lozano i Victor Vigo s po pet postignutih pogodaka, dok je najbolji kod Anaitasune bio Cristian Martinez sa sedam golova.

Fraikin Granollers - ARS Palma del Rio 30:22 (13:11)

Posljednjeplasirana momčad Lige Asobal u posljednjem je kolu stigla u goste ekipi Granollersa te se od elitnog španjolskog rukometnog društva oprostiti morala novim, 23. porazom. Domaćin je susret otvorio vodstvom 5:1, no gosti se tada ipak bude i ne predaju baš olako, stižu, naime, na 4:5 i 6:6 nakon čega ipak u brzinu više ubacuje domaća momčad. Igrači Granollersa do isteka 30. minute stječu stoga prednost od dva pogotka (13:11).

Na samome startu drugoga dijela Juan Alfonso Ruano Perez osigurava novo izjednačenje (13:13), a ubrzo potom i gostujuće vodstvo 15:14, no domaći rukometaši s tri uzastopne serije pogodaka odlaze na potom nedostižnih 24:17 i svaka pa i najmanja gostujuća nada je nestala. Na koncu, Granollers se od svoje publike oprašta slavljem s osam pogodaka razlike (30:22). Odličan je u redovima Granollersa bio Aidenas Malasinskas sa šest pogodaka, dok se kod Palme del Rio istaknuo Jesus Martinez također sa šest golova.

Huesca - Academia Octavio 30:29 (13:16)

Zanimljivo je u sklopu posljednjeg, 30. kola Lige Asobal bilo i u Huesci gdje su tamošnji igrači ugostili momčad Academije Octavio koja se nakon uzbudljivih 60 minuta igre kući ipak morala vratiti s minimalnim porazom. Nakon uvodnih desetak minuta ogleda u kojima su se obje momčad izmjenjivale u vodstvo kako bi naposljetku ipak osigurale izjednačenja, gosti ubacuju u brzinu više te se odvajaju na 8:6, ali i 12:8. Čuvala je tada gostujuća momčad stečenu prednost sve do kraja prvoga dijela (16:13).

Nastavak je, pak, pružio nešto drugačiju sliku, naime, domaćin je taj koji poravnava rezultat na 17:17 nakon čega je uslijedila igra pogodak za pogodak. U samoj se završnici domaća momčad uspijeva minimalno odvojiti na 28:27 te u posljednjoj minuti pogocima Eloya Gonzaleza i Joana Saubicha postavlja konačnih 30:29. U pobjedu svoje momčadi Gerard Espigol ugradio je osam pogodaka, dok je Pablo Cacheda za Academiju Octavio zabio sedam golova.

GlobalCaja Ciudad Encantada - Fertiberia Puerto Sagunto 25:26 (13:11)

U izravnoj borbi za devetu prvenstvenu poziciju momčad Puerto Sagunta u posljednjem je kolu na gostujućem terenu minimalno bila bolja od ekipe Cuence te se tako sa svojim suparnikom izjednačila po broju ostvarenih pobjeda, ali je i zbog međusobnih ogleda osigurala deveto mjesto. Iako su gosti u susret krenuli vodstvom 4:3 domaćin je vrlo brzo preokrenuo rezultat u svoju korist (6:5, 10:7) te je potom samo čuvao svoju prednost. Nešto manje od pet minuta prije kraja prvoga poluvremena domaća je momčad imala vodstvo 13:9, no na predah se ipak odlazi s minus dva gostujuće momčadi (11:13).

U drugome dijelu igrači Cuence odvajaju se na 18:13 i 21:15 da bi odmah potom gostujući rukometaši uzvratili s dvije svoje uzastopne serije pogodaka za izjednačenje 23:23. Sama završnica donijela je zanimljiv rasplet i posljednja dva gostujuća pogotka za slavlje Puerto Sagunta 26:25. Iker Serrano predvodio je svoju momčad sa šest pogodaka, dok je Guillermo Corzo u poraz svoje momčadi ugradio isto toliko golova.

Villa de Aranda - Cangas 25:23 (12:9)

Aranda de Duero bila je domaćin posljednjeg kola Lige Asobal u sklopu kojeg su igrači Ville de Arande osigurali slavlje nad Cangasom. Nakon uvodnih 5:2 i 9:6 gostiju domaćin je odlučio uzeti stvar u svoje ruke te je u potpunosti preokrenuo rezultat. Serijom od šest pogodaka u posljednjih 11 minuta prvoga dijela osigurao je vodstvo 12:9.

Ništa manje zanimljivo nije bilo u nastavku u kojem se pogodak za pogodak igralo sve do same završnice. Nakon domaćih 16:14 i 23:20 gostujuća momčad stiže na samo minus jedan (22:23) da bi na koncu ipak bila poražena 25:23. Enrique Plaza u listu strijelaca se upisao 12 puta, dok je na suprotnoj strani Jesus Solino osam puta zatresao protivničku mrežu.