Petar Metličić otišao u mirovinu s pobjedom, oprostio se i Didier Dinart

Mihaela Bradovski • četvrtak, 06.06.2013.

Posljednje kolo francuskog rukometnog prvenstva aktualni prvak Paris Saint Germain i osvajač Kupa Montpellier zaključili su pobjedama. Kraj susreta obilježili su i Didier Dinart te bivši kapetan Hrvatske Petar Metličić koji su večeras odigrali svoje posljednje profesionalne utakmice u karijeri. Marko Kopljar odlično je započeo susret, ali je nakon 12 minuta igre napustio dvoranu zbog ozljede ruke...

Montpellier - Nantes 33:24 (13:13)

Osim što je dvoboj Montpelliera i Nantesa, zbog šanse gostiju da +5 pobjedom i više preskoče svog današnjeg protivnika dobio status derbija kola, poseban je bio i zbog odlaska u igračku mirovinu jednog od najboljih hrvatskih rukometaša svih vremena, danas člana Montpelliera, Petra Metličića. Nekadašnji kapetan Hrvatske 25. svibnja podigao je svoj posljednji trofej, sastav Patricea Canayera slavio je u finalu Kupa, a i svoju oproštajnu utakmicu Pero je uspio zaključiti trijumfom.

Zlato na Svjetskom prvenstvu 2003.
Srebro na svjetskim prvenstvima 2005., 2009.
Srebro na Europskom prvenstvu 2008.
Osvajač Asobal kupa 2006., 2007., 2008.
Prvak Španjolske 2007., 2008., 2009., 2010.
Osvajač Kupa kralja 2008.
Osvajač Francuskog kupa 2013.
Osvajač Slovenskog kupa 2012.

Nekadašnji kapetan Hrvatske u današnjem se dvoboju nije upisao u listu strijelaca, tek je jednom pucao prema protivničkim vratima, dok je njegov učinak u čitavoj sezoni, gledajući samo prvenstvenu utakmice idući; u 25 susreta postigao je 33 pogotka, no najveći posao obavljao je u fazi obrane. Njegovo prisustvo za ostatak je momčadi bilo posebno značajno u prvom dijelu sezone kada su zbog kladioničarske afere van konkurencije bili sve redom iskusni igrači.

"Jedino za čime mogu žaliti je što Metličića nismo angažirali i ranije. Riječ je o stabilnoj i zreloj karici momčadi. Petar je veliki igrač, a povrh svega veliki čovjek. Svi zajedno znat ćemo cijeniti ono što je napravio za ovaj klub u posljednjih godinu dana. Budite sigurni da će nam nedostajati", komentirao je uoči oproštajnog susreta trener Montpelliera.

Što se tijeka susreta tiče, gosti su u uvodnim minutama bili momčad u minimalnom plusu, no nakon pogotka Kavtičnika u osmoj minuti za 4:4 Montpellier je taj koji kontrolira rezultat. Nekoliko trenutaka kasnije stigli su domaći i do +2, a onda je sedam minuta prije odlaska na odmor, nakon 10:10 uslijedio period igre pogodak za pogodak koji je potrajao sve do isteka vremena.

Početak nastavka ponovno je pripao gostima koji su nakon starta prvog dijela ponovno stigli u prednost. Nekoliko akcija kasnije imali su priliku otići na tri pogotka prednosti, no sjajni Robin na vratima Montpelliera gurnuo je svoju momčad u priliku da se vrati što se i dogodilo u 36. minuti. Tada postavljenih 16:16 nije se dugo zadržalo na semaforu, Grebille je nakon još jedne obrane Robina pogodio za novo minimalno vodstvo domaćina.

Sredinom drugog dijela Montpellier je ušao u seriju, obrana i vratar Nantesa nisu uspjeli pronaći riješenje za Williama Accambraya i u 48. minuti klupa gostiju kod zaostatka od četiri pogotka traži minutu odmora. Antijeva momčad ipak se nije uspjela vratiti u život već je na kraju uvjerljivo poražena.

Slovenac Kavtičnik postigao je devet pogotaka, pet su dodali Accambray, Tej i Grebille, dok je Robin uspio skupiti 14 obrana. Na drugoj su strani najuspješniji bili Rivera i Maqueda, svaki sa sedam golova. Stefan Vujić tri je puta pucao prema vratima domaćina, no niti jednom nije bio precizan.

Paris Saint Germain - Tremblay en France 36:34 (19:17)

Momčad Paris Saint Germaina još je prije nekog vremena i matematički osigurala naslov najbolje momčadi LNH-a, a večeras su igrači Philippea Gardenta konačno i podigli trofej prvaka. Sezonu su Kopljar, Abalo i društvo završili s tek jednim porazom i jednim remijem čime su jedan od najuspješnijih rukometnih kolektiva sezone na izmaku gledajući i druga natjecanja.

Emotivno je, osim zbog osvojenog naslova, po završetku susreta bilo zbog jednog oproštaja. Nakon što se u siječnju oprostio od dresa francuske reprezentacije, pivot Parižana Didier Dinart također je ovo 26. kolo odlučio iskoristiti za konačan oproštaj od igračke karijere. Nadolazeće reprezentativne akcije bit će mu prve u novoj funkciji; Dinart će pojačati stručni stožer Francuske.

Na drugoj strani terena našla se jedna od dvije momčadi koja sve do završetka susreta nije znala svoju sudbinu što se ostanka u društvu najboljih tiče. Za razliku od Creteila rukometaši Tremblaya mogli su si dopustiti i poraz, ukoliko onaj drugi sastav također bude poražen, i upravo je tako i bilo. U drugi dio je pariški sastav ušao s dva pogotka prednosti, no i nastavku je očekivano, unatoč gruboj igri gostiju, kontrolirao situaciju na terenu te je u konačnici zadržao tu prednost s poluvremena.

Marko Kopljar postigao je dva pogotka iz isto toliko pokušaja, oba na startu susreta, a već je u 12. minuti zbog ozljede napustio igru. Najbolji strijelac pobjedničke momčadi bio je Bojinović sa sedam zgoditaka, dok je na drugoj strani najraspoloženiji bio Brasseleur (12). Vladimir Ostarčević nije se upisao u strijelce, tek je dva puta bio neprecizan.

• narada10807.06.2013. u 15:54
    Pero mora ekspresno u Croatian Hall of Fame!
    narada108
  • Obrisan korisnik07.06.2013. u 10:22
    Naklon do poda i sretno ti bilo Kapetane!
  • Obrisan korisnik07.06.2013. u 00:31
    prvo zahvala Pero na svemu lijepome i na besprijekornoj za primjer karakternoj karijeri!!A vi stoko iz HRS-a sram vas može biti tako se ponašati prema takvim legendama sporta(ne hrvatskoga nego svjetskoga) pa im ni oproštajnu tekmu ne organizirati, na svemu se zahvaliti možda skupiti za pomoć... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik07.06.2013. u 00:14
    Hrvatski reprezentativac (i to kapetan) bez minute odigrane za RK Zagreb...Naklon do poda majstore!!!