Hrvatska osvojila treće mjesto na Svjetskim igrama

Sportnet • ponedjeljak, 05.08.2013.

Protekla dva tjedna u kolumbijskom gradu Caliju odvijale su se Svjetske igre, "olimpijske igre za neolimpijske sportove". U sklopu Igara po prvi put je u statusu službenog sporta bilo i natjecanje u rukometu na pijesku. Osam najboljih ekipa u obje konkurencije natjecalo se tijekom tri dana za titulu najboljeg, a naslov je na kraju u obje konkurencije pripao reprezentacijama Brazila. Hrvatska je u muškoj konkurenciji imala svoje predstavnike koji su osvojili brončanu medalju i time nastavili niz uzimanja odličja na velikim natjecanjima...

Hrvatska je u skupini igrala s Venezuelom (pobjeda 2:0) te selekcijom Katara (poraz 0:2), te je zbog zatvaranja kruga za prolaz u polufinale morala uzeti minimalno set protiv zadnjeg protivnika u grupi, selekcije Ukrajine. Hrvati u utakmicu ulaze spremno i motivirano te osvajaju prvi set, koji je potvrdio plasman u polufinale. Potom dolazi do opuštanja i utakmica je nakon raspucavanja ipak otišla na stranu Ukrajinaca.

Polufinalna utakmica donijela je pred 8000 gledatelja ogled trenutno dvije najbolje reprezentacije svjetskog rukometa na pijesku, Brazila i Hrvatske. Odličnom igrom u obrani i napadu, Hrvatska osvaja prvi set rezultatom 19:18. U drugom setu igralo se gol za gol sve do osme minute kad Hrvati ne uspjevaju realizirati par napada u nizu i rezultat odlazi na stranu Brazilaca. Rezultatom 20:17 utakmica je otišla u raspucavanje gdje se spretnijim pokazala selekcija Brazila obranivši tri pokušaja za postizanje pogotka.

Nedjeljni dan donio je borbu za broncu protiv selekcije Katara. Pred 9000 ljudi Hrvatska je poslovično otvorila utakmicu dobro, odvojivši se na šest razlike i održavajući prednost do kraja seta koja je i narasla na deset poena razlike. No, u drugom setu-dolazi do opuštanja i selekcija Katara uspjeva dobiti drugi set što je utakmicu opet odvelo u rulet raspucavanja. No, srećom hrvatski su igrači, predvođeni Igorom Totićem koji je obranio dva protivnička pokušaja, ovaj put bili uspješniji čime su osvojili svoju drugu medalju ove sezone (prije mjesec dana osvojili su i europsko prvenstvo u danskom Randersu). U finalu je Brazil lagano potvrdio status favorita pobjedom protiv selekcije Rusije rezultatom 2:0 u setovima.

Hrvatska je također imala i svoje predstavnike u najboljoj postavi turnira. Najboljim vratarem proglašen je Igor Totić, dok je najbolji pivot Drago Vojnović.

Za Hrvatsku su nastupali: Valentaković, Jurić, Semren, Horvat, Dumenčić, Totić, Vojnović, Đikić i Paradžik. Izbornik: Davor Rokavec

"Kada se dolazilo u Kolumbiju, svi igrači su priželjkivali borbu za zlato i gledano iz te perspekive nismo u konačnosti zadovoljni, pogotovo zbog propuštene prilike u polufinalu protiv Brazila. No, isto tako mora se priznati da smo se u početku natjecanja malo mučili s protivnicima, tako da krajnje osvajanje bronce ocjenjujem uspješnim, pogotovo zbog nastavka izvrsnih rezultata naše reprezentacije na pijesku (u zadnjih sedam godina osvojena su četiri zlatna, srebrno te tri brončana odličja na svjetskim i europskim natjecanjima). Također, htio bih samo pohvaliti izvrsnu organizaciju cijelog natjecanja, s obzirom da su utakmice bile iznimno posjećene: polufinala te borbu za medalje pratilo je oko 10000 ljudi što je ogroman uspjeh i rekord posjećenosti. S ovakvim napretkom rukomet na pijesku pokazuje ozbiljan potencijal za uvrštenje na olimpijske igre u skoroj budućnosti" izjavio je nakon utakmice Ivan Jurić, ponajbolji igrač hrvatske selekcije u rukometu na pijesku.

• Marsonia06.08.2013. u 07:43
    Čestitke selektoru Rokavcu...čovjek već čitav niz godina postiže genijalne uspjehe s ovom repfezentacijom. Svaka čast!