Igor Šestak • subota, 24.08.2013.

Subotnji program u Ligue 1 sastojao se od šest utakmica, a najviše razloga za zadovoljstvo imaju u Marseilleu koji je s minimalnih 1:0 bio bolji od Valenciennesa te s nova tri boda zasjeo na vrh tablice. Gostujuće pobjede ugrabili su još Reims i Rennes, dok su pred svojim navijačima uspješni bili Guingamp, Bordeaux i Montpellier.

Nakon što su u petak Monaco i Toulouse remizirali bez golova, u subotu je odigrano još šest utakmica trećeg kola Ligue 1. Neodlučenih ishoda nije bilo, a domaćini i gosti podijelili su bodovni plijen.

Prvu utakmicu dana odigrali su s početkom u 17 sati Valenciennes i Marseille, a bodovi su pripali gostima. Marseille se već tradicionalno mučio na Stade du Hainaut, a mreže su mirovale sve do 84. minute. Tada se ukazao Andre-Pierre Gignac, postigao svoj treći pogodak u isto toliko utakmica, te osigurao Marseilleu treću uzastopnu pobjedu na početku sezone. Domaćini su u završnici imali prilike za izjednačenje, ali nisu uspjeli izbjeći drugi uzastopni poraz.

Marseille je ovom pobjedom skočio na vodeću poziciju, a s nje ga svrgnuti nije uspio Lyon. Lavovi su na svom Gerlandu po jakoj kiši ugostili Reims te tražili treću prvenstvenu pobjedu i iskupljenje za poraz u kvalifikacijama za Ligu prvaka od Real Sociedada. Međutim, domaći su se navijači susreli s još jednim razočaranjem. Pogodak Odaira Fortesa iz 76. minute bio je jedini na utakmici i osigurao je bodove gostujućem sastavu. Lyon je tijekom utakmice bio dominantan, ali njegovi su igrači zakazali u realizaciji. Imali su i kazneni udarac u 72. minuti, ali ga nije uspio realizirati Grenier.

Treći klub koji se s gostovanja vratio s bodovima u džepu bio je Rennes, a na tome može zahvaliti inspiriranom nastupu Nelsona Oliveire. Na gostovanju kod Eviana Portugalac se prvi put u strijelce upisao u 11. minuti realiziravši kazneni udarac, a vodstvo svog kluba udvostručio je u 34. minuti udarcem s ruba kaznenog prostora. Momčad Eviana smanjila je zaostatak četiri minute nakon poluvremena preko Berigauda, ali u preostalom vremenu nije stigla do izjednačenja.

Dvostruki strijelac u trećem kolu bio je i Guingampov Yatabare. U 17. je minuti utakmice protiv Lorienta iskoristio asistenciju Lemaitrea i doveo svoju momčad u vodstvo, dok je do svog drugog pogotka stigao u 48. minuti. Asistent je tom prilikom bio Beauvue, a Guingamp je s 2:0 stigao do svojih prvih bodova u sezoni.

Domaću pobjedu bez primljenog pogotka upisao je i Bordeaux. Na stadionu Jacques Chaban-Delmas gostovala je Bastia, a domaćinima je za pobjedu bio dostatan samo jedan pogodak. Za njega se pobrinuo Saivet u 31. minuti odlično izvedenim slobodnim udarcem. Bila je to prva ovosezonska pobjeda za momčad Francisa Gillota, a odvela ju je u gornji dio tablice.

Uspješnu večer imao je i Montpellier, no za bodove se morao pošteno pomučiti. Sochaux je na Mossonu poveo u 43. minuti pogotkom Contouta, ali prednost nije uspio sačuvati do poluvremena. U prvoj minuti sudačke nadoknade rezultat je poravnao kapetan Montpelliera Hilton udarcem s 25 metara. Rezultat 1:1 na semaforu je stajao do isteka 90. minute, iako su domaćini od 74. minute imali igrača više. Sochauxu je zbog starta s leđa isključen Kante, a brojčanu prednost domaćini su iskoristili tek u četvrtoj minuti sudačke nadoknade. Prvu ovosezonsku pobjedu i veliko slavlje Montpellieru donio je Tiene.

Preostale tri utakmice trećeg kola Ligue 1 na rasporedu su u nedjelju.