Njemačka iznenadila favorizirane Francuze, Britanci zaskočili Izraelce, Jeter iskoristio pad Belgijaca

Ivor Krapac, Branimir Korać, Vedran Babić • srijeda, 04.09.2013.

U ulozi glavnog autsajdera skupine A Europskog prvenstva u Sloveniji, reprezentativci Velike Britanije pobrinuli su se za neočekivanu pobjedu na početku svojeg puta u ljubljanskom Tivoliju. Britanski košarkaši su u produžetku nadjačali Izrael, koji je propustio veliku priliku u završnici četvrte četvrtine i nešto manju u posljednje dvije i pol minute dodatnog perioda. Druga utakmica donijela je dvoboj Ukrajine i Belgije i u konačnici pobjedu Ukrajinaca. Belgijci su prosuli previše toga u ovom susretu, a presudio im je Pooh Jeter tri sekunde prije kraja. Za iznenađenje su se pobrinuli i košarkaši Njemačke koji su porazili favoriziranu Francusku...

Velika Britanija - Izrael 75:71 (22:17, 34:30, 47:52, 66:66)

S obzirom na sastav u kojem su došli u Sloveniju i slabe nastupe u pripremama, u kojima su doživljavali uvjerljive poraze, reprezentativci Velike Britanije djelovali su kao "topovsko meso" za sve suparnike u skupini A ovogodišnjeg Eurobasketa. No, Britanci su se odmah pobrinuli za izbjegavanje sudbine kakvu nitko ne želi, sa završetkom natjecanja bez ijedne pobjede. Osladili su se već u prvom nastupu, sa 75:71 protiv Izraela, uz odluku u produžetku.

Slika 1 od 1.

Bila je to utakmica u kojoj su Britanci dominirali prvim poluvremenom i otišli na predah s četiri poena prednosti, a poslije dobrog otvaranja, s 11:3 u petoj minuti, činilo se da bi mogli proći i bolje. Izrael se vratio i okrenuo u završnici treće četvrtine, no unatrag ih je bacio zastoj potkraj četvrte četvrtine i u drugoj polovici produžetka.

U četvrtoj dionici Izraelci su u nešto više od tri minute ispustili devet poena prednosti (66:57), a potom, nakon serije Britanaca od 9:0 za povratak u egal, i šut za pobjedu prije produžetka, s promašenom tricom Yogeva Ohayona kod 66:66. U produžetku su favoriti vodili sa 71:67 nešto više od dvije i pol minute do kraja, no ni tada se Britanci nisu predali, sa serijom od 8:0 za preokret i dolazak do vrijedne početne pobjede.

Veliku Britaniju je s 22 poena i šest skokova vodio 24-godišnji šuter Kyle Johnson. Krilni centar Kieron Achara bio je prvi u pratnji, s 18 poena i 13 skokova. Za razočarane Izraelce je najviše zabio Afik Nissim, 17 poena. Omri Casspi imao je 13 poena i 11 skokova, ali sa slabim šutom, 3/14 iz igre, 1/10 za dvicu, dok se Yotam Halperin pridružio s 12 poena i pet skokova, a Lior Eliyahu s 11 poena i 14 skokova.

Belgija - Ukrajina 57:58 (12:11, 36:26, 48:40)

Belgija je tijekom priprema pokazala kako ne može niti slučajno zadržati koncentraciju svih 40 minuta. U redu, pobijedila je Italiju, ali Talijanu su u toj utakmici odigrali najlošije na pripremama i to su skupo platili.

Međutim u ostalim utakmicama Belgijci su imali velike padove pa se tako sjećamo i što im se dogodilo u Istanbulu gdje su čisto dobro izgledali 20 minuta protiv Srbije i Hrvatske da bi u nastavku izgledali poput amaterske skupine.

Ako ćemo suditi po tome, upisali su napredak. sada su izdržali ravno tri četvrtine prije nego što je uslijedio kobni pad koji su Ukrajinci iskoristili i upisali pobjedu.

Od 57:55 postavljenih minutu i pol prije kraja, Belgija je imala tri neuspješna napada, a onda joj je tri sekunde prije kraja presudio Pooh Jeter ubačajem uz prekršaj. Pogodio je Jeter i dodatno slobodno bacanje, taman za pobjedu 58:57.

Ihor Zajcev je sa 16 poena i šest skokova bio prvo ime kod Ukrajine, a s 11 poena i sedam skokova slijedio ga je Sergii Gladyr. U belgijskoj momčadi Christophe Beghin je upisao 14 poena, a Jonathan Tabu 13 poena i pet skokova.

Francuska - Njemačka 74:80 (14:27, 39:43, 56:57)

U posljednjoj utakmici dana favorit skupine doživio je neočekivani poraz. Francuska je pala protiv Njemačke 80:74. Čak i bez Nowitzkog, Kamana i Jagle Nijemci su uspjeli iznenaditi Francuze, koji su doduše i sami oslabljeni neigranjem primjerice Turiafa, Noaha i Mahinmija. I takvi su bili favoriti protiv Nijemaca, no već je prvi dan Eurobasketa pokazao kako titula favorita i ne znači tako mnogo.

Serijom 15-2 Nijemci su na odmor između prve dvije četvrtine otišli s prednošću od 13 koševa, no do poluvremena su se Francuzi uspjeli trgnuti i smanjiti na minus četiri.

U trećoj četvrtini Francuzi su se u potpunosti vratili u igru, a početkom posljednje dionice Diot im je dalekometnim ubačajem donio vodstvo 59:57. Uslijedilo je nekoliko neizvjesnih minuta u kojima su se vodstva izmijenila, a kada je Gelabale pogodio za plus tri Francuske dvije minute prije kraja (72:69), činilo se kako će Francuzi ipak slaviti.

No tada Staiger odgovara s dvije trice i u posljednjih se 50 sekundi ušlo s vodstvom Njemačke 75:72. Parker je smanjio na minus jedan, a onda je Benzing 19 sekundi prije kraja pogodio još jednu tricu i odveo svoju reprezentaciju na četiri koša razlike. Batum je promašio tricu za produljenje neizvjesnosti i tu je priči bio kraj.

Prva je to pobjeda Njemačke nad Francuskom na Eurobasketu nakon tri uzastopna poraza (2007., 2009. i 2011.). Najefikasniji Nijemci bili su Benzing s 19 te Giffey i Steiger s po 14 poena. Schaffartzik je ubacio 12 uz čak 11 asistencija. Kod Francuza je najviše ubacio Parker (18).

• nido05.09.2013. u 11:03
    Nije lose sto je Njemacka dobila ovo i malo zakuhala stvari u grupi. Francuzi su idalje glavni, vjerujem da ce se dignuti i pobjedivati, poznato je da su dizelasi i losije ulaze na startu ali kasnije vjerujem u dobre igre i pobjede, samo radi Parkera, svaka mu cast sta se ne pravi kao ostale NBA... [više na forumu]
    nido
  • Obrisan korisnik05.09.2013. u 09:37
    jbt...njemci bez nowitzkog i kamana dobiju Fr koja ima 7 NBA igrača u sastavu, a mi onako protiv španjolaca...pa stvarno su pičke!! treba ih diskvalificirati, izbaciti s EP-a...onako lošu igru nisam nikada vidio...ne samo od naše repke, nego od bilo koje, a pratim euro prvenstva od 1989.!!
  • Obrisan korisnik05.09.2013. u 02:31
    nije sramota kad su novce digli
  • ALGHAZANTH04.09.2013. u 23:54
    Sramotno je i za Francusku da izgubi od kako mnogi kažu 'nikad slabije Njemačke'.
    ALGHAZANTH
  • Obrisan korisnik04.09.2013. u 17:21
    sramota za izrael da ovako oslabljena britanija koja je u pripremama gubila od svih po 20-30 razlike ovako iznenadi