Barton pogodio za veliko slavlje Čeha, Slovenija u završnici pobijedila Španjolce

Bernard Jurišić, Ivor Krapac • četvrtak, 05.09.2013.

Česi su u drugom kolu Europskog prvenstva svladali Poljsku, uz odlučujuću tricu Luboša Bartona četiri sekunde do kraja. Slovenci su imali puno manje muke sa Španjolcima nego Hrvati i pobjedom razveselili 5.000 svojih navijača u Celju...

Češka - Poljska 69:68 (12:25, 34:38, 50:49)

Reprezentativci Češke došli su do prve pobjede, a Poljaci su doživjeli i drugi poraz na Europskom prvenstvu u Sloveniji, poslije uvjerljivog startnog protiv Gruzije. Odluka u drugoj utakmici četvrtka u Celju pala je u posljednjim trenucima, kada je Luboš Barton zabio tricu za 69:68 za Čehe, a Maciej Lampe na drugoj strani nije bio precizan za dva poena u prilici da okrene rezultat na poljsku stranu.

S preokretom zaključenim tricom Bartona, Česi su se izvukli nakon što su minutu i pet sekundi prije kraja gubili sa 67:62, a u ranijem dijelu utakmice, sve do sredine druge četvrtine, izgledi za pobjedu djelovali su im još slabije. Poljska je u završnici prve dionice stigla do dvoznamenkaste prednosti, poslije prvih 10 minuta vodila je s 25:12, a u prvoj polovici druge četvrtine i s 14 razlike (29:15), prije nego se ta velika prednost počela topiti, a na kraju i sasvim nestala.

U pobjedi Češke najefikasniji je bio Jan Vesely (23 poena, 14 skokova), dok su Tomaš Satoransky i glavni češki junak završnice Luboš Barton imali po 10 poena.

U dresu Poljske, koja će se u subotu u trećem kolu sresti s Hrvatskom, najviše je zabio Michal Ignerski, 17 poena, dok se Maciej Lampe pridružio s 14 poena i sedam skokova. Marcin Gortat imao je dobar skakački učinak, s devet uhvaćenih lopti, dodao je i četiri asistencije i tri blokade, no problem mu je bila realizacija, s pet poena uz 2/7 iz igre.

Slovenija - Španjolska 78:69 (9:14, 25:33, 52:51)

Slovenci se nisu "preplašili" uvjerljive pobjede Španjolaca protiv Hrvatske i nakon 40 uzbudljivih minuta priredili su slavlje svojim navijačima u Celju. Iako je Španjolska tri četvrtine utakmice vodila, Slovencima je pripala završnica.

Na poluvremenu su Španjolci imali osam poena prednosti, ali već do kraja treće četvrtine Slovenci su dostigli i prestigli zaostatak. Tri i pol minute prije kraja Španjolci su vodili 67:68, ali do kraja su Slovenci serijom 11:1 ubilježili vrijednu pobjedu.

Goran Dragić predvodio je Sloveniju s 18 poena, 6 skokova i 7 asistencija, Nachbar je zabio 14, Zoran Dragić 12. Kod Španjolaca je najefikasniji bio Marc Gasol sa 17 poena i 7 skokova, Calderon je zabio 14.

• narada10806.09.2013. u 18:31
    Pa to je ono bizarno kod Španjolaca. Ako ide onda ide, ali ako se suparnik žilavo protivi, onda im treba poseban napor - ili Navarro i Pau Gasol. Ili počinje glumačka nastava ... To je sasvim smješno, jer ta ekipa po umjeću je i takva kakva jeste daleko najjača na EP (pazi klupe!). Ali pošto je... [više na forumu]
    narada108
  • Obrisan korisnik06.09.2013. u 13:50
    Slovenci su zaslužili ovu pobjedu. Bacali su se na glavu cijelu utakmicu. Plus publika koja je bila odlična. Svih 10 ili koliko ih je ušlo u igru je energetski - voljno - motivacijski... odigralo 100%. Onako kako je Radošević igrao prije neku sezonu u Ciboni. Ovdje mislim na energiju. Španjolski... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik06.09.2013. u 10:06
    očekivano! onih 68-40 nije zbog španjolske ''super-snage'', već zbog naše igre koja je bila ispod svakog nivoa.ova španjolska je znatno slabija od one s OI 2012. ili EP 2011.dovući će se oni do 1/2 finala, jer je većina drugih repki oslabljena, ali da su nešto posebno-nisu.česi i poljaci su tu... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik05.09.2013. u 23:59
    @ baja1234 Prva petorka je dala 34 koša, klupa 35. Ja ne znam o čemu ti pričaš.
  • baja123405.09.2013. u 23:46
    Španjolci nisu ništa posebno u ovom sastavu, imaju prvu petorku dobru, a klupa nula bodova.