Veliki preokret BiH, Litva zaustavila Latviju, Makedonija potpuno nadigrala Srbiju

Bernard Jurišić, Branimir Korać • petak, 06.09.2013.

Košarkaši Bosne i Hercegovine ubilježili su prvu pobjedu na Europskom prvenstvu u Sloveniji. I to nakon velikog preokreta u posljednjoj četvrtini u kojoj su se vratili sa zaostatka od -12. U drugom susretu skupine Litva je bila bolja od Latvije koja je stigla do prvog poraza. Potpuna ludnica uslijedila je u posljednjem susretu u kojem je Makedonija odigrala izvrsno i apsolutno nadigrala favoriziranu Srbiju...

Bosna i Hercegovina - Crna Gora 76:70 (13:17, 34:37, 49:59)

Devet minuta prije kraja Bosna i Hercegovina bila je u gotovo bezizlaznoj situaciji. Crnogorci su imali prednost od 12 poena (61:49) i činilo se da će BiH danas izgubiti posljednju šansu za ostati u igri za drugi krug.

No, dvije trice u razmaku od 50 sekunda (Teletović i Gordić) potaknule su seriju od 15:2 u samo četiri minute i utakmica se potpuno okrenula. Crnogorci su u napadu bili potpuno bezidejni, pokušali su se vratiti nekim teškim šutevima, ali momčad Ace Petrovića znala je sačuvati stečenu prednost i posljednju četvrtinu završiti s čak 16 poena razlike.

Teletović (18 poena, 11 skokova) i Gordić (17 poena, 6 skokova, četiri asistencije) odveli su BiH do važne pobjede koja im ostavlja šansu da još uvijek dohvate drugi krug. Kod Crnogoraca su najefikasniji bili Dubljević sa 16 i Rice s 13 poena.

Latvija - Litva 59:67 (17:22, 31:39, 45:52)

Prva dva kola na Europskom prvenstvu bila su sjajna za Latvijce. Sa savršenim učinkom ušli su u baltički dvoboj protiv Litve koja je opravdala status favorita i upisala pobjedu 67:59.

Dobro se Latvija držala u početnim minutama, međutim krajem prve i početkom druge četvrtine Litva se uspjela odvojiti i povesti 31:21.

Sve do sredine treće četvrtine Litva je mirno držala prednost, a početkom drugog poluvremena krenuo je pad koji je Latvija iskoristila za hvatanje priključka. Janičenoks i Strelnieks su doveli Latviju na 45:45, ali odmah seriju započinje Darjuš Lavrinovič i Litva je mirno privela susret kraju.

U pobjedničkom sastavu najbolji je bio Jonas Valančiunas s 11 poena i deset skokova dok je Latviju predvodio Rihards Kuksiks s 13 poena.

Makedonija - Srbija 89:75 (29:17, 48:32, 70:45)

Posljednji meč dana odigrali su Makedonija i Srbija. Makedonci s dva poraza hvatali su posljednji vlak za ostanak u igri za prolaz dok je Srbija tražila potvrdu odličnog ulaska u Prvenstvo. Na kraju je Makedonija slavila više nego uvjerljivo.

Slika 1 od 1.

Od samog početka susreta Srbija je imala velikih problema s raspucanim Makedoncima koji su na krilima McCalebba, Antića i Ilievskog uništavali srpske nade u onastavak neporaženosti.

Već na poluvremenu Makedonija je imala visokih plus 16 da bi do početka posljednje dionice ta prednost dodatno narasla i sve što je Srbija uspjela bilo je smanjivanje visokog zaostatka.

McCalebb je utakmicu završio s 27 poena, Antić je dodao 16 poena i 14 skokova (trica 1/9), a Ilievski također 16 poena. Kod Srbije Anđušić je upisao 19 poena, Bjelica 13 poena i osam skokova, a Krstić je uhvatio deset skokova.