Ivor Krapac • subota, 07.09.2013.

Bez nastupa vodeće Argentine, koja u petak nije bila u akciji, reprezentativci Kolumbije pobrinuli su se za bodovno poravnanje s Argentincima na vrhu ljestvice južnoameričkih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2014. godine u Brazilu. Kolumbijci nisu bili na SP-u još od Francuske 1998., ali tri kola do kraja kvalifikacija, dobri su izgledi da će prekinuti tu sušu. U petak su do važnih pobjeda došli i Čile i Urugvaj, dok je Paragvaj bio uvjerljiv u dvoboju začelja ljestvice...

Reprezentacija Kolumbije u petak je osigurala najmanje peto mjesto južnoameričkih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2014. u Brazilu, koje vodi u dodatne kvalifikacije protiv azijskog predstavnika. No, Kolumbijci ciljaju i na puno više od toga. Poslije 1:0 protiv Ekvadora na domaćem terenu, bodovno su se poravnali s Argentinom na vrhu ljestvice i tri kola prije kraja imaju jako dobre izglede za izravni odlazak u Brazil.

Kolumbijcima je u lovu na pobjedu pomoglo što su od 28. minute bili s igračem više, poslije isključenja ekvadorskog braniča Gabriela Achiliera. Jedini strijelac na utakmici odigranoj u Barranquilli bio je Monacov James Rodríguez (31'), koji je zabio svoj treći pogodak u ovim kvalifikacijama.

Ekvador je u 62. minuti imao sjajnu priliku za izjednačenje, ali Walter Ayovi pomogao je domaćoj reprezentaciji promašajem iz kaznenog udarca.

Uz kolumbijske, u petak su se radovali i čileanski navijači. Čile je na domaćem terenu u Santiagu bio uvjerljiv protiv Venezuele (3:0) i time izbio na treće mjesto, s tri boda prednosti pred četvrtoplasiranim Ekvadorom, uz utakmicu više.

Čileanci su prva dva pogotka zabili u prvom poluvremenu, kada su se na semafor upisali Eduardo Vargas (10') i Marcos Gonzalez (30'). Arturo Vidal se u 84. minuti pobrinuo za konačni rezultat.

Urugvaj se s 2:1 protiv Perua u Limi učvrstio na petom mjestu ljestvice, koje vodi u dodatne kvalifikacije, a četvrtoplasirani Ekvador sada im je dva boda daleko. Luis Suarez, koji je ovog ljeta bio u središtu pozornosti zbog drugih stvari, s pričom o ostanku ili odlasku iz Liverpoola, vratio se poslu i u petak ga obavio dobro, pogocima u 42. i iz kaznenog udarca u 67. minuti.

Jedini strijelac za Peru bio je Schalkeov krilni napadač Jefferson Farfan (84'), a u dolasku do gostujuće pobjede, Urugvajcima je pomoglo što su od sudačke nadoknade na kraju prvog poluvremena bili s igračem više. U završnici prvog dijela isključen je Victor Yotun.

U petak su se srele i reprezentacije sa začelja ljestvice. Paragvaj je barem malo uljepšao razočaravajući nastup u ovim kvalifikacijama s domaćih 4:0 protiv posljednjeplasirane Bolivije, pogocima Jonathana Fabbra (17'), Roquea Santa Cruza (47'), Richarda Ortiza (81') i Gustava Gomeza (84').