Potpuni raspad Rusa, Talijani lako protiv Finaca, Grčka uvjerljiva protiv Turske

Branimir Korać, Matej Milanović • subota, 07.09.2013.

Brojni izostanci u ruskoj reprezentaciji ipak su bili preveliki udarac. Putnici koje je Vasilij Karašev odveo na Europsko prvenstvu nastavljaju nizati poraze, a najnoviji je stigao u susretu protiv košarkaškog patuljka Švedske. U drugom susretu Italija je bez većih muka svladala Finsku limitiravši je na 44 poena dok je Grčka također rutinski odradila posao protiv Turske...

Rusija - Švedska 62:81 (15:18, 29:34, 45:52)

Rusi ne samo da su razočarali porazom protiv Švedske s visokih 81:62 već su se i oprostili od ambicija plasmana u drugi krug Europskog prvenstva. Bila je to još jedna mučna predstava ruske reprezentacije u kojoj su Šveđani s dvojicom kvalitetnih igrača uspjeli slaviti prilično lako.

Slika 1 od 1.

Vasilij Karašev imat će dosta toga za reći svojim igračima. U nekoliko navrata Rusija se uspjela vratiti i smanjiti zaostatak ili minimalno povesti, ali posljednji bijeg Švedske ostao je bez pravog odgovora. Osam minuta prije kraja Aleksej Šved je tricom smanjio na 56:50 i naznačio da bi Rusi možda mogli ponovno uhvatiti priključak, ali odmah je uzvratio na isti način Jonas Jerebko da bi šest minuta kasnije bilo već ogromnih 77:56 za Švedsku. Previše izgubljenih lopti i isforsiranih šuteva za tri poena odveli su Rusiju u visoki poraz.

Na kraju trica 3/17, 24 izgubljene lopte i iako je Švedska imala samo dvije manje, Rusija nije imala šanse. Jeffery Taylor je predvodio Švedsku s 25 poena i šest skokova dok je Jerebko dodao 22 poena i 13 skokova. Kod poraženih 15 poena je ubacio Šved, a 13 Antonov.

Italija - Finska 62:44 (14:17, 31:26, 46:34)

Italija je opravdala status favorita u susretu protiv Finske i upisala je pobjedu 62:44. Finci su dosad na Prvenstvu izgledali dobro, imali su dvije pobjede, međutim jednako tako stopostotna Italija ipak je bila uspješnija.

Slika 2 od 2.

Talijani su zaostajali tek u početku susreta, međutim do poluvremena je proigrao prvenstveno Datome koji je svojom energijom pokrenuo Italiju i odveo je do prednosti na poluvremenu. U drugom dijelu Finci su očajnički pokušavali vanjskim šutom vratiti se u utakmicu, ali su samo više propadali. Šut za tricu im je bio očajnih 3/26 i Italija je to iskoristila samo za dodatno odvajanje.

Datome je susret završio s deset poena i osam skokova, a po devet poena su dodali Gentile i Cinciarini. Kod poraženih po osam poena su ubacili Salin, Koponen i Rannikko.

Grčka - Turska 84:61 (21:16, 20:19, 23:14, 20:12)

U međusobni okršaj u trećem kolu skupine D Grčka i Turska ušli su u potpuno drugačijem psihološkom stanju. Grčka je tražila treću pobjedu u isto toliko susreta, dok je Truska tražila prvu pobjedu, za zadržavanje nade u prolaz kruga.

U prvoj četvrtini rezultat je bio uglavnom izjednačen sve do same završnice, u kojoj je Grčka došla do 21:16 i s tim rezultatom otišla na prvi odmor. U drugoj četvrtini Grčka je imala i devet poena prednosti, 41:32, ali je Sinan Guler tricom Tursku doveo na -6 pred poluvrijeme, 41:35. Ipak, to nije puno pomoglo Turskoj da se vrati u utakmicu. Grčka je u trećoj četvrtini ponovno pobjegla na osjetniju prednost i na posljednji odmor otišla s +15, 64:49.

Posljednjih deset minuta nije ponudilo velika uzbuđenja i Grci su rutinski došli do konačnih +23, 84:61. Kod Turske je 13 poena upisao Ersan Ilyasova, a kod Grčke je Yannis Bourousis postigao 21 poen, dok je Nikos Zisis upisao 11 asistencija. Turska je tako i dalje na nuli, dok će Grčka u idućem kolu s Italijom vjerojatno odlučivati o prvom mjestu u skupini.

• Gomez6908.09.2013. u 10:20
    inače... ispravak za vas novinare, pod rubrikom statistika, upisali ste pobjedu Turskoj protiv Grčke i tablica također nije točna.
    Gomez69
  • narada10808.09.2013. u 00:22
    Toliko onda o problemima hrvatske košarke. Naši imaju barem sve u svojim rukama da prođu dalje, a Rusima i Turcima, bolji u FIBA-renkingu, uspješniji na zadnjim natjecanjima, mora puno toga da se poklopi. Naravno, za Grke je trenutno svaki nastup njihovih sportaša u bilo kojem sportu politička... [više na forumu]
    narada108
  • Obrisan korisnik07.09.2013. u 23:23
    I to bez Spanoulisa. Turci stvarno mogu pakirati... Nego Gruzijci su opet odigrali odlično. Držali su Slovence za jaja do zadnjeg napada. Mislio sam da ste pretjerali sa hvaljenjem Kokoškova - ali niste.
  • Obrisan korisnik07.09.2013. u 23:01
    Oslabljeni Italijani igraju odlicno.. Ko bi reko :) Grci su oduvali Turke 20 razlike... Mislim da ce Turci kuci posle prve runde.
  • Obrisan korisnik07.09.2013. u 20:18
    Umjesto da pratim D skupinu sa kojom se križamo ja buljim u onu Balkan-Baltik skupinu u Jesenicama. I guštam. Danas ću pogledat još Grčka-Turska. A za Ruse me zaboli ona stvar. Ovi naši moraju još puno bolje ako misle nekog pobjedit u 2. krugu. I prvo Češku naravno.