Turci do prve pobjede, Talijanima ogled neporaženih, Finci u dva produžetka dotukli Ruse

Ivor Krapac, Vedran Babić, Matej Milanović • nedjelja, 08.09.2013.

Reprezentativci Finske došli su do treće pobjede i osigurali nastavak natjecanja na Eurobasketu u Sloveniji. Finci su u četvrtom kolu skupine D poslije dva produžetka svladali Rusiju, koja je time ostala i bez posljednje šanse za prolazak u drugi krug. U ogledu dviju do večeras neporaženih reprezentacija stopostotni učinak zadržali su Talijani pobjedom nad Grčkom od devet poena razlike. U posljednjem susretu večeri Turska je protiv Švedske stigla do prve, ali Pirove pobjede...

Finska - Rusija 86:83 (16:18, 31:30, 41:46, 67:67, 75:75)

Poslije izvlačenja iz teške situacije u završnici četvrte četvrtine i u prvom produžetku, finski košarkaši proslavili su treću pobjedu na Europskom prvenstvu u Sloveniji. Finci su u prvoj nedjeljnoj utakmici skupine D poslije dva produžetka ubilježili 86:83 protiv Rusije, koja je pala na omjer 0-4 i više nema izgleda za prolazak u drugi krug.

Slika 1 od 1.

Rusi su ispali, a nakon što im je to uspjelo i preklani u Litvi, Finci ponovno mogu slaviti prolazak u drugi krug. U nastavku natjecanja bit će u grupi u kojoj bi se mogli sresti i s Hrvatskom, ukoliko izabranici Jasmina Repeše uspješno dovrše posao u prvom krugu u Celju.

Prva nedjeljna utakmica u skupini D bila je vrlo izjednačena, a Rusi će se osobito sjećati propuštenih pet poena prednosti (62:57) na ulasku u posljednjih 60 sekundi četvrte četvrtine, pa ispuštenog vodstva s četiri razlike u prvom produžetku. Tada se činilo da će Rusija na kraju utakmice biti boljeg raspoloženja od suparnika, međutim, što vlastitim pogreškama, među kojima je bilo i nekoliko promašenih slobodnih bacanja previše, što odbijanjem Finaca da se predaju stvari su se ipak okrenule.

Najefikasniji igrač pobjedničke reprezentacije u nedjelju je bio Shawn Huff (20 poena, devet skokova). Sasu Salin i Tuukka Kotti imali su 12 poena i 10 skokova svaki, a Hanno Möttölä također je ubilježio 12 poena. Petteri Koponen istaknuo se s po 11 poena i asistencija, uz tri osvojene i četiri izgubljene lopte.

Za Rusiju je najviše zabio Aleksej Šved, s 25 poena, šest asistencija i pet skokova, uz tri izgubljene lopte. Vitalij Fridzon bio je prvi u pratnji, sa 16 poena, 10 skokova, šest asistencija i također tri izgubljene lopte.

ITALIJA - GRČKA 81:72 (16:16, 20:22, 27:18, 18:16)

Italija i Grčka, dvije do sada neporažene reprezentacije u skupini D, igrale su međusobno ne samo za prvo mjesto u skupini, već i za važne bodove za drugi krug. Prva četvrtina se završila pri rezultatu 16:16, a u drugoj je Grčka imala laganu rezultatsku prednost, ali je na koncu na poluvrijeme otišla tek s +2, 38:36.

Talijani su utakmicu počeli lomiti serijom od 9:0, kojom su došli do 51:45 nakon 25 minuta igre. U nastavku treće četvrtine Italija je dodatno povećala prednost i minutu i 45 sekundi prije zadnjeg odmora Marco Belinelli je slobodnima bacanjima donio +10, 61:51. U posljednjih deset minuta ušlo se sa sedam poena prednosti za Talijane, 63:56.

Grci su početkom zadnje dionice počeli stizati suparnike i pet i pol minuta prije kraja izjednačili su na 70:70 tricom Nikosa Zisisa, a s druge strane je novim bacanjima Belinelli odmah vratio prednost Talijana, 72:70. Nakon toga je uslijedio period od više od tri minute bez koša, kojeg je prekinuo upravo Belinelli za talijanskih +4, 74:70. Do kraja utakmice Talijani su zadržali hladnokrvnost, dok je Grčka pala u završnici i na koncu izgubila 81:72. Kod Italije je Belinelli upisao 23 poena, uz sedam skokova, a kod Grka je Zisis postigao 16 poena.

Švedska - Turska 74:87 (17:17, 35:40, 58:67)

Košarkaši Turske ipak neće završiti Eurobasket bez pobjede. Iako su bili eliminirani iz borbe za drugi krug i prije okršaja sa Švedskom, odigrali su najbolju utakmicu do sada i zasluženo slavili. Predvodili su ih Arslan (22 koša), Ilyasova (21) i Gönlüm (19).

Vođeni Taylorom Šveđani su se držali praktički cijelo prvo poluvrijeme. Turci su na odmor otišli s pet koševa viška, no serijom 15-3 početkom treće četvrtine prednost je narasla na plus 17 (55:38).

Šveđani su se pokušali vratiti - Massamba ih je sedam minuta prije kraja doveo na sedam koševa zaostatka, no Turci su tada nanizali sedam poena i otišli na plus 14. Tu je priči bio kraj.

Taylor je s 18 koševa bio najefikasniji igrač Švedske, ali je izgubio sedam lopti, više od bilo kojeg igrača na parketu. Jerebko je ubacio 17, a Grant 14.

• Obrisan korisnik09.09.2013. u 09:54
    Od kud su došli ovi Talijani. Na pripremama bez pobjede, na prvenstvu bez poraza. Skoro ko naši, ali ovi sve dobijaju uvjerljivo. Jedva čekam da ih naši "razbucaju" sa dva razlike u prvoj utakmici drugog kruga.
  • Obrisan korisnik08.09.2013. u 20:27
    Turci na korak od ispadanja, jos ako uzmemo da Finci imaju bolji medjusobni skor.
  • Charlie Harper08.09.2013. u 17:57