Hrvatska nakon trilera u dva produžetka pobijedila Grčku i osigurala Ukrajinu u četvrtfinalu!

Bernard Jurišić • ponedjeljak, 16.09.2013.

Hrvatska košarkaška reprezentacija u pravom je trileru stigla do velike pobjede protiv Grčke, sedme pobjede u nizu na Europskom prvenstvu u Sloveniji. Pobjede koja Hrvatskoj osigurava prvo mjesto u skupini i Ukrajinu za protivnika u četvrtfinalu...

Grčka je pobjedom protiv Hrvatske sebi mogla produžiti teoretsku nadu u prolaz, no ozljede Mavrokefalidisa i Papanikolaoua dodatno su oslabile rotaciju trenera Trinchierija. Hrvatska je, s druge strane, pobjedom radila ogroman korak prema polufinalu i Svjetskom prvenstvu.

Utakmicu su oba protivnika napadački loše otvorila, a činilo se da Grci i nisu nešto posebno "zainteresirani" i motivirani da danas idu na "sve ili ništa". Kao da su u tu svoju benevolentnost povukli i Hrvatsku, koja u prvih 20 minuta nije uspjela pronaći niti igre i agresije koju je imala u dosadašnjim utakmicama.

Nakon serije Drapera od 9 poena i dobre role Andrića s klupe Hrvatska je vodila 25:21 u 13. minuti. No, nakon samo četiri minute Hrvatska je ušla u bonsu, pa su se Grci vratili serijom 11:2 za prednost 27:32. Dvije trice Bogdanovića opet su nas vratile u plus (34:33) i na poluvrijeme je Hrvatska ipak odnijela sitnu prednost (36:34).

Ni u drugo poluvrijeme nismo najbolje ušli, ali otišli smo ipak nekako na 49:43 u 27. minuti. Malo Šarićeva brzopletost, malo sudački "poguranac" (izmišljen faul Ukića, nepriznato čisto polaganje Žorića, nesuđen faul pa tehnička zbog prigovora Bogdanovića) vratili su Grke opet u egal.

U zadnjoj četvrtini Hrvatska je držala kakvu-takvu prednost, a 21 sekundu prije kraja Tomić je pogodio jedno slobodno bacanje za 70:67. Repeša se odlučio braniti bez prekršaja, što je kaznio Zisis tricom za 70:70. Imali smo 10 sekunda za posljednji napad, ništa nismo napravili, otišlo se u prvi produžetak.

Prva važna stvar tamo bila je peti prekršaj Spanoulisa već na otvaranju, no Zisis odvodi Grke na 74:77 36 sekunda prije kraja. Tešku tricu preko ruke tada pogađa Bojan Bogdanović za 77:77 i otvara si vrata još jednog naslova najboljeg igrača utakmice. Zisis je u zadnjem napadu promašio polaganje i otišlo se u novi produžetak.

Bogdanović je u njemu dominirao. Njegovih šest poena u nizu koje je slijedila trica Rudeža donijele su velikih 86:79 dvije i pol minute prije kraja. No, Zisis je opet odgovorio, vratio Grčku na 86:86 na ulasku u zadnju minutu, Hrvatska je još jednom, po tko zna koji put danas trebala dobiti utakmicu.

I dobila ju je. Draperov pologanja, Bogdanovićeva i Rudežova bacanja, Grci su ispucali sve živote danas i više jednostavno nije bilo povratka. Hrvatska je pobijedila, Hrvatska je prva u grupi, Hrvatska ide na Ukrajinu u četvrtfinalu!

Bojan Bogdanović je utakmicu završio s 22 poena, Tomić s 15 i 12 skokova, Ukić s 14 poena i po pet skokova i asistencija, Draper 13 ubačaja. Bourousis je bio najefikasniji kod Grka s 21 ubačajem, Spanoulis je ubacio 18, Zisis i Kaimakoglou po 14.

18 godina hrvatska košarkaška reprezentacija čekala je pobjedu protiv Grčke u službenoj utakmici. Posljednji put kad je slavila, Hrvatska je osvojila medalju. Neka tako bude i ovaj put!

• Obrisan korisnik17.09.2013. u 09:16
    Svaka čast dečkima, iako su ovo trebali dobiti u 40 minuta!Ovo je već ne znam koja tekma na ovom EP-u, koju DOBIJAMO u gustoj završnici!U takvim se tekmama stvaraju pobjednici i to je najveći dobitak ovog EP-a!Naša repka je konačno postala pobjednička! Uopće ne sumnjam u pobjedu protiv ukrajine... [više na forumu]
  • JeremijaX17.09.2013. u 02:44
    Da znas odakle je Bogdanovic i kako se mostarska raja medjusobno naziva, znao bi i zasto takvi nadimci Al ne znas
    JeremijaX
  • Obrisan korisnik16.09.2013. u 22:34
    Evo vratih se iz Ljubljane maloprije,moram priznati da sam bio potpuno ispunjen i ponosan kada sam dosao oko 13 sati u fan zonu ispred dvorane,i kada sam vidio na radni dan da ima toliko ljudi u crveno bijelim kockicama,i toliku pozitivnu energiju...i onda kada je pocela tekma i navijanje,ma produ... [više na forumu]
  • johnny00816.09.2013. u 22:20
    prijatelju, iz pobjeda se mora uciti da nebi iz poraza morali...ne trazimo mane, ali nismo ni slijepi, jasno je da su vec bili umorni i iscrpljeni i fizicki i psihicki do danasnje utakmice i da rade nesto sto hrvatska kosarkaska reprezentacija nije vec dugo radila a to je pobjeđivala suvereno i... [više na forumu]