Cedevita nastavila seriju pobjeda u Zadru, domaći pokleknuli u posljednjim minutama

Kristijan Musa • subota, 12.10.2013.

U zadarskoj dvorani Krešimir Ćosić odigran je prvi ovosezonske hrvatski derbi u ABA ligi između Zadra i Cedevite. Utakmica je bila tradicionalno zanimljiva, unatoč tome što je Cedevita od početka do kraja imala vodstvo. Zadrani su pak imali svoje mogućnosti da utakmicu odvedu u rezultatsku neizvjesnost, ali su im svi planovi propali tricom Ante Delaša pred sami kraj utakmice. Cedevitu su osim ključnih poena spasile i brojen izgubljene lopte domaćih, kao i potpuni gubitak ideje Zadrana u pojedinim trenucima utakmice.

Cedevita je nakon dvije uvjerljive predstave u prva dva kola doputovala u Zadar, koji je u posljednjem domaćem susretu svladao mađarski Szolnoki. Zagrepčani su stigli kao veliki favoriti na ovu utakmicu te su se tako i ponašali na parketu. Nakon 2:0 Zadrana, nismo mogli ponovno vidjeti domaće vodstvo, već odmah potom uslijedila serija od 11 poena, Miro Bilan zabija za 2:2, a onda devet vezanih Nolan Smith. Zadrani su uspjeli zaustaviti taj furiozan niz Vitamina te prvu dionicu privesti kraju sa zaostatkom od šest poena razlike (14:20).

Tih šest poena razlike je najučestalija prednost, koju je Cedevita imala. Iz toga i možemo vidjeti kako gosti iz Zagreba nisu imali lagani posao. Vodili su u par navrata dvoznamenkastom prednošću, najviše 11 razlike (29:18), ali su domaći uvijek znali pronalaziti priključak. Da nisu izgubili gotovo 10 lopti više u jednom trenutku od svojih protivnika, tko zna u kojem bi se smjeru utakmica odvijala. U toj drugoj dionici domaći su jednostavno igrali bez ideje, bacali previše tzv. "lopti u bunar" te pri tome sudjelovali i u kreaciji protivničkih napada. Nakon Smithove role, jednu značajnu je u drugoj četvrtini imao i Miro Bilan.

I na poluvrijeme se otišlo sa prednošću gostiju od šest razlike, a otvaranje treće četvrtine nagovještavalo je pak konačno podebljavanje Cedevitine prednosti. Ponovno su dohvatili dvoznamenkasti plus, ali bi ponovno uslijedila kojekakva mini-serija domaćih za kakvu-takvu rezultatsku neizvjesnost. U posljednji deset minuta se unijeo identičan tempo igre, Cedevita je držala svoju prednost na "standardnih" 6-7 razlike, dok su Zadrani svim metodama pokušavali doći do neke prilike za iznenađenje.

Momčad Hrvoje Vlašića je gubila sa šest poena razlike početkom posljednje minute susreta, kada je šutirao Toni Prostran, ali je njegov ubačaj registriran kao dva poena. No, sve i da jest bila trica, uslijedila je "točka na i" s druge strane, kada je Ante Delaš pogodio tricu za konačnu pobjedu Cedevite, treću u novoj sezoni ABA lige. Vidjeli smo i novu rolu u momčadi Jasmina Repeše u posljednjoj dionici. Naime, Jusuf Nurkić je zabijao sve što bi dolazilo pod koš te na koncu završio na učinku od 15 poena.

Zadrani su se mučili sa izgradnjom napada, jednostavno im je slabo toga polazilo za rukom i kada bi usporedili igre ovih dvaju ekipe, čudili bismo se, kako je Cedevita slavila sa "samo" sedam poena razlike. No, da su i Zagrepčani briljirali, i nisu. Domaći su previše forsirali šut za tri poena te su na koncu imali 6/21. Gosti su zabili isto toliko šuteva van linije 6.75 metara, ali iz osam pokušaja manje. Još jedna mana Zadrana u prvom hrvatskom derbiju u novoj regionalnoj sezoni bila je ta, da je samo jedan igrač imao dvoznamenkasti učinak poena. To je bio Ive Ivanov sa 16 poena, postignutih prvenstveno zahvaljujući seriji u posljednjim minutama utakmice.

Kod gostiju, ujedno i nove prvoplasirane momčadi lige, centri su donijeli prevagu. Naime, centarski tandem Miro Bilan i Jusuf Nurkić kombinirano su zabili 31 poen uz devet skokova, a briljirao je ponovno razigravač Nolan Smith sa svojih 16 poena. Povratnik na parkete Marko Tomas htio je igrati što je više moguće, kako bi se oslobodio i dostojno odmjerio svoju snagu. Odigrao je 21 minutu, što je iskoristio sa sedam poena, dvije ukradene lopte i jedan skok.

Osim Ivanova kod poraženih izdvojimo učinak Ivana Batura od devet te Marka Cara i Tonija Prostrana od po osam poena. I dalje Zadrane muči "problem Jardine". Novi zadarski Amerikanac Jardine, koji nije briljirao u prvim dvjema utakmicama, ovoga puta je odigrao nešto više od tri minute, u kojima nije zabio koš iz dva upućena šuta. Uspio je pak skupiti dvije izgubljene lopte.

• Obrisan korisnik14.10.2013. u 14:39
    Zadar loš, ali borili su se do kraja. Fali neki bolji šuter i teški centar. Pod košem su slabiji nego prošlih godina.
  • Obrisan korisnik13.10.2013. u 09:35
    Očekivao sam pobjedu Cedevite sa velikom razlikom. Očigledno da Zadar polako dobija igru. Ako stvarno dođu Vladović i Šutalo to će biti izvrsno. Zadar mora dobiti doma bar 7-8 utakmica i onda sigurno ne ispada.
  • rokolenic13.10.2013. u 08:58
    Ja bi ovakav Zadar volio gledati protiv Krke, Olimpije, Igokae, Megafrizure... Tad straha od ispadanja ne bi bilo.
    rokolenic
  • Obrisan korisnik13.10.2013. u 00:13
    Pa je istina ali i Cedevita je još neuigrana isto kao i Cibona i jedni i drugi su nedavno tek dobili nove trenere a Repeša je u Cedevitu stigao tek nakon Eura tako da nije niti on imao vremena tu nešto puno uigrati ekipu.
  • baja123412.10.2013. u 20:19
    Neznam kako ovo reći, ali mi kažemo da smo (Zadar) loši i neuigrani jer smo se skupili nedavno. I tako loši ostajemo u igri sa cedevitom praktično do kraja tekme, cedevitom koja planira igrat finale aba lige. Sad možda se cedevita malo pripala Zadra na račun prošle sezone, ali kako će se tek onda... [više na forumu]