Cibona dominirala na putu do nove visoke pobjede, Szolnoki bez puno izgleda

Iz Doma Dražena Petrovića:Ivor Krapac • nedjelja, 13.10.2013.

Košarkaši Cibone došli su do prve ovosezonske domaće pobjede u ABA ligi. Tri dana nakon što su velikim bijegom u četvrtoj četvrtini s +27 slomili Union Olimpiju u Ljubljani, Vukovi su u trećem kolu u Domu Dražena Petrovića odigrali kompletnu utakmicu protiv Szolnoki Olaja. Gosti iz Mađarske nisu imali veću nadu da će prirediti iznenađenje...

S boljim nastupom nego u četvrtak u Ljubljani, a puno kvalitetnijim nego kod kuće u prvom kolu protiv Radničkog, Cibona je stigla do druge ovosezonske pobjede u ABA ligi. Vukovi su u nedjelju navečer pred svojim navijačima s 87:63 nadigrali Szolnoki Olaj, potpuno slomivši goste krajem prvog i na početku drugog poluvremena. Momčad Nevena Spahije je u tom razdoblju napravila seriju od 19:0, za odmak do 24 poena prednosti.

Cibonin početak utakmice nije bio pravi, ali poslije slabog otvaranja, domaća momčad je vrlo brzo došla na svoje. Predvođeni Cedricom Oliverom, gosti su u četvrtoj minuti vodili sa 6:2, no kako se pokazalo, to je bilo jedino njihovo razdoblje s vodstvom u ovom susretu.

Vukovi su se u nešto više od minutu podignuli serijom od 6:0 za preokret na 8:6, da bi u nastavku prednost nastavila rasti s dobrom suradnjom Jerela Blassingamea i Andrije Žižića u pick&rollu, koju je Žižić pretvarao u poene. Ovog puta bilo je nešto manje ubačaja iz tranzicije nego u ranoj fazi susreta s Union Olimpijom u Ljubljani, ali napad je i bez tih lakih poena izgledao dobro, u odlasku Cibosa do 19:13 dvije minute do kraja prve dionice, a 21:16 nakon prvih 10 minuta.

Rano u drugoj četvrtini, prve minute u ABA ligi u dresu Cibone dobio je Martin Junaković, koji je zamijenio Blassingamea, a na sreću Vukova, Junaković je reagirao solidno u dobivenoj minutaži, bez spuštanja glave nakon rane izgubljene lopte na ulazu u pokušaju asistencije u reketu. S dva zakucavanja Marka Jagodić-Kuridže u kratkom razdoblju, pa Junakovićevom dalekom dvicom, Vukovi su u 15. minuti povisili na 29:19, gurajući goste u dodatne brige.

Szolnoki se u završnici prvog poluvremena privremeno približio kapitaliziravši dvojbenu osobnu pogrešku dosuđenu Marinu Roziću u pokušaju iznuđivanja napadačkog prekršaja, pa tehničku Ciboninoj klupi zbog prigovora. S pogođena dva od tri slobodna bacanja Amerikanaca Olivera i Willieja Warrena, pa ubačajem Martona Badera pod košem, gosti su u 19. minuti smanjili na samo 33:28, no nepune posljednje dvije minute druge četvrtine ponovno su bile Cibonine.

Dario Šarić zabio je teški šut iz okreta, dobro obranio protiv Warrena na ulazu i otvorio kontru za Rozićevo polaganje za 37:28, a Rozić je potom dodao i dva pogođena slobodna bacanja nakon što je prethodno natjerao Warrena na promašaj teške trice pri kraju napada. Za kraj poluvremena, otvorio se vanjski šut Matta Janninga, koji je zabio tricu za 42:28 pri odlasku na 15-minutni predah u svlačionicama.

Kod tih 14 razlike gosti su već bili u knock-downu, a završni udarac primili su rano u trećoj četvrtini. S 10 uzastopnih poena na početku te dionice, Vukovi su upotpunili seriju od 19:0 započetu potkraj prvog poluvremena i povisili na 52:28 u 23. minuti. Goste iz Mađarske je u nastavku probao podignuti Willie Warren, ali bio je previše usamljen da bi visoka prednost Spahijine momčadi značajnije pala.

U posljednjih 10 minuta ušlo se sa 65:45 na domaćoj strani, pa je završna četvrtina prošla u čuvanju visokog rezultatskog plusa. Poslije četiri uzastopna poena Darka Planinića, razlika je u 36. minuti narasla na najvećih +26 (81:55), a do kraja je jedino bitno za Vukove ostalo da se nitko ne ozlijedi. U jednom jurenju u kontru to se zamalo dogodilo Jerelu Blassingameu, koji je zabio uz teški prekršaj, no kako se brzo pridignuo, vjerojatno nije riječ o nečem ozbiljnijem.

Kapetan Marin Rozić je ovog puta bio najefikasniji Cibonin igrač, sa 17 poena i četiri asistencije. Andrija Žižić ubilježio je 15 poena i 12 skokova, Jerel Blassingame 14 poena i devet asistencija, a Matt Janning 13 poena i četiri asistencije.

Willie Warren je s 15 poena vodio goste iz Szolnoka, a prvi u pratnji bio je Cedric Oliver, koji je dodao 14 poena. Peter Lorant imao je 10 poena i devet skokova.

• Obrisan korisnik14.10.2013. u 12:28
    Za F4 će trebati i gostujuće pobjede protiv Radničkog, Igokee, MZT-a...to će malo teže ići,ali nije nemoguće...I složio bi se gore za konstatacijom da Šarić ne može ocean pogoditi iz vana...što je najgore znam da je ovo ljeto jako puno radio na šutu, ali očito nije stvar u tehnici već u nečem... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik14.10.2013. u 10:08
    Cibona i Cedevita ove godine jaki s dobrim trenerima. Očekujem final four!
  • Obrisan korisnik14.10.2013. u 09:45
    Očigledno je kriza prošla! OK...onakva olimpija i szolnoki sigurno nisu top ekipe u šABAn ligi ali ipak su ih dobili +27 i +24, što će reći uvjerljivo i bez mučenja! Sama ta činjenica je ohrabrujuća, jer upravo to očekujemo od cibone...da slabije suparnike rješava s barem +15 razlike. Samo... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik14.10.2013. u 00:00
    jednostavno ne mogu vjerovat da nije bilo prijenosa na areni. znači, jučer prenose jebenu zvezdu i radnički i krku i partizan, ali kad cibona igra doma to se najednom ne prenosi. da stvar bude gora ovaj vikend nema niti nogometa tako da je cijeli programski prostor prazan
  • Lovro-ZG13.10.2013. u 23:51
    Napokon! Dobra su momčad i takvi se protivnici moraju ovak rutinski dobit.