Laboral Kutxa poražena na svom parketu u produžetku, odličan start za Unicaju

Branimir Korać • nedjelja, 13.10.2013.

Započelo je i španjolsko košarkaško prvenstvo, a za prvo iznenađenje pobrinuo se sastav Gran Canarije. Kao gost je slavio kod Laboral Kutxe dok su ostali favoriti uspješno odradili posao...

La Bruixa D'Or otvorila je novu sezonu s pomlađenom momčadi, ali i vrlo dobrim nastupom protiv Joventuta. U svojoj dvorani je slavila 90:78, moglo je to biti i uvjerljivije da nije došlo do pada u posljednjoj četvrtini u kojoj je Joventut uspio značajno smanjiti zaostatak.

Mladi Danac Rasmus Larsen bio je prvo ime utakmice s 21 poenom (7/10) i 13 skokova, a José Salvador Arco dodao je 17 poena (5/8, 5/7 trica). Kod Joventuta David Joseph ubacio je 22 poena (7/14) uz devet skokova, a pojačanje iz Estudiantesa Tariq Kirksay dodao je 19 poena (7/14) i deset skokova.

Neizvjesno je bilo u susretu CB Canariasa i Rio Nature Monbus, a uspješniji je bio Canarias sa 76:74. U posljednjoj četvrtini domaćin je vodio 69:49, pet minuta prije kraja imao je 72:54, ali onda je uslijedilo euforično razdoblje gostiju koji rade 16:0 i vraćaju se u utakmicu. Unatoč trici Corbacha za 74:73, bilo je premalo vremena za preokret, Nicolás Richotti je ubacio dva slobodna bacanja i završio priču.

Blagota Sekulić je predvodio domaćina s 23 poena (8/10), a Saúl Blanco je dodao 18 poena (5/9). Kod gostiju Mike Muscala je upisao 16 poena (5/9) i devet skokova, a Nick Minnerath je dodao 11 poena (3/9) i šest skokova.

Sergio Scariolo nije dobro ušao u sezonu s Laboral Kutxom. Na domaćem parketu poražen je od Gran Canarije 99:96 nakon produžetka u susretu u kojem su gosti imali i 16 poena prednosti u prvom dijelu da bi Laboral Kutxa već polovicom treće četvrtine preuzela vodstvo. Iako je to trebalo prevagnuti na stranu domaćin, taj pozitivan impuls nisu uspjeli iskoristiti i ušlo se u neizvjesnu završnicu.

Meč loptu je u rukama imao Causeur koji je ubacio samo jedno bacanje, nakon toga su Baez i Martin na drugoj strani bili neprecizni i otišlo se u produžetak. U dodatnih pet minuta ključnim se pokazao promašaj za tri poena Nocionija u završnici nakon čega su gosti otišli na tri poena prednosti i s linije slobodnih bacanja završili su posao.

Nacho Martin s 22 poena (7/12) i šest skokova predvodio je goste, Albert Oliver je dodao 17 poena (3/10), a Eulius Baez je susret završio s 13 poena (4/6) i 11 skokova. Kod Laborala Lamont Hamilton je ubacio 23 poena (8/15) uz šest skokova, a Fernando San Emeterio je dodao 18 poena (6/10).

Unicaja je imala jednostavan posao protiv Estudiantesa. Potpuno je dominirala cijelim tijekom susreta i pitanje pobjednika je riješila već u prvih 20 minuta. Već na poluvremenu je bilo visokih 57:30 i bilo je samo pitanje s kolikom prednosti će slaviti.

Dojučerašnji igrač Estudiantesa Jayson Granger vukao je Unicaju s 19 poena (7/10), a Zoran Dragić je dodao 13 poena (4/8). Kod Estudiantesa Andres Miso je upisao 23 poena (8/13, 5/8 za tricu), Kyle Kuric je dodao 16 poena (5/13), Quino Colom devet poena (3/6) uz osam asistencija i pet skokova, a Dejan Ivanov je uhvatio 13 skokova. Marko Banić je za 23 minute ubacio osam poena (4/8 za dva) uz tri skoka.

Murcia je u posljednjoj četvrtini napadački potpuno razbila Fuenlabradu, ubacila joj 30 poena u tom razdoblju i na kraju visoko slavila 93:73. Imali su domaćini prednost praktički tijekom cijelog susreta, međutim Fuenlabrada se uspjela približiti, ali je onda potpuno pala i izgubila.

Dwayne Davis je predvodio domaćina s 19 poena (7/13), Augusto Lima je dodao 17 poena (8/13) i 13 skokova, a Jose Angel Antelo je dodao 13 poena (5/11) i deset skokova. U sastavu poraženih Carlos Cabezas je ubacio 16 poena (4/9) uz šest asistencija i pet skokova, a Marcus Arnold 11 poena (5/9) uz osam skokova.

Bilbao bez ozlijeđenog Zorana Vrkića upisao je domaći poraz od CAI Zaragoze. Zaragoza je iskoristila probleme domaćina s ozljedama i na kraju je slavila 86:77. Od 27. minute kada je na semaforu stajalo 59:59, domaćin je krenuo silaznom putanjom, a Zaragoza je igrala sve bolje i na kraju je zasluženo slavila.

Giorgi Šermadini je predvodio Zaragozu s 20 poena (8/8) i sedam skokova, Joseph Jones je dodao 17 poena (8/10), a Damjan Rudež je za 13 minuta ubacio devet poena (1/2 za dva, 2/2 za tri) uz dvije asistencije. Kod domaćina najbolji je bio Alex Mumbru s 18 poena (6/12), osam skokova i šest asistencija, a Antanas Kavaliauskas je dodao 14 poena (6/9) i pet skokova. Fran Pilepić je za 33 minute ubacio pet poena (1/5 za dva, 1/2 za tri) uz četiri asistencije.