Roma
Roma 2:0 Napoli
Napoli

Matej Milanović • petak, 18.10.2013.

Osmo kolo nogometne Serie A otvorilo se velikim okršajem na vrhu ljestvice. Roma je ugostila Napoli i s dva pogotka Miralema Pjanića, usprkos ozljedama Tottija i Gervinha, nanijela prvi prvenstveni poraz momčadi Rafaela Beniteza i upisala osmu uzastopnu pobjedu.

Osmo kolo Serie A počelo je okršajem kola, susretom Rome i Napolija, dviju momčadi sa samog vrha ljestvice. Napoli je u utakmicu krenuo s Gonzalom Higuainom na klupi. Prve opasnije prilike na susretu imala je Roma. Najizglednija je bila u 16. minuti, kada je Miralem Pjanić dobro proigrao Gervinha, koji je iz izgledne pozicije pogodio vanjski dio mreže. Nakon toga utakmica je postala malo nervoznija s obje strane i dugo nije bilo izglednih prilika, da bi se potom stvari zahuktale pri samom kraju.

U 33. minuti zbog problema s mišićem izašao je Francesco Totti. U 35. minuti Goran Pandev je krenuo u kontru i našao se oči u oči s Morganom de Sanctisom. Romin vratar je dirnuo loptu i usporio je, a akciju je pratio Daniele de Rossi koji ju je pred samom linijom uspio izbiti. Pet minuta kasnije s druge strane je Alessandro Florenzi s ruba šesnaesterca dobrim udarcem poslao loptu uz samu vratnicu.

U 45. minuti ponovno je u velikoj prilici bio Napoli. Lorenzo Insigne je dobio loptu u šesnaestercu i Maicon je intervenirao na njega. Da je Insigne pao sigurno bi bio jedanaesterac, no ostao je na nogama i pogodio vanjski dio vratnice. Kada je izgledalo da će se na odmor otići bez golova, Roma je u 48. minuti dobila slobodni udarac nadomak šesnaestercu. Obzirom da Tottija više nije bilo na terenu odgovornost je preuzeo Pjanić i pogodio za 1:0.

Na početku drugog poluvremena kod Napolija je ušao Paolo Cannavaro, kako bi učvrstio gostujuću obranu. Početak poluvremena protekao je u znaku Napolija, koji je stiskao i nastavio pogađati vanjske dijelove vratnice. Prvo Gokhan Inler u 49. minuti, a potom Marek Hamšik u 60. Između te dvije prilike veliku je šansu imao De Rossi, koji je glavom promašio veliku šansu za povećanje domaće prednosti. Treba spomenuti da je zbog fizičkih problema u tim minutama morao izaći i Gervinho. Usprkos tome Roma je uspjela doći do daha i prekinuti terensku dominaciju Napolija.

U 68. minuti Maicon je ubacio sjajnu loptu pred gol i malo je nedostajalo da je Florenzi ugura u mrežu. No domaći su navijači kratko morali čekati na drugi gol. Samo dvije minute kasnije Cannavaro je u kaznenom prostoru zadržao suparnika u šesnaestercu i sudac je povukao pomalo sumnjivu odluku, jedanaesterac za Romu i drugi žuti Cannavaru. Najstrožu kaznu je izveo Pjanić, poslao loptu na lijevo, a Pepe Reina je krenuo na drugu stranu i Roma je povela 2:0.

Ostatak utakmice nije ponudio previše uzbuđenja, Roma je kontrolirala rezultat i bez previše problema privela susret kraju netaknute mreže, s konačnih 2:0. Tijekom drugog poluvremena Higuain je ušao u igru, ali nije uspio okrenuti tijek dvoboja. Josip Radošević je cijelu utakmicu odsjedio na klupi.

Romi je to osma pobjeda u sezoni, gol razlika 22:1. U idućih šest kola Roma je na papiru favorit u svim utakmicama (Udinese, Torino i Atalanta u gostima, Chievo, Sassuolo i Cagliari doma). Rezultati momčadi Rudija Garcije u tih šest susreta dati će konkretan sud o tome koliko je realno da se Roma ove sezone umiješa u borbu za naslov talijanskog prvaka.

Napoli je, pak, doživio prvi poraz u sezoni i to pred legendom kluba, Diegom Armandom Maradonom, koji je kao počasni gost gledao utakmicu s tribina. Napoli je sada na pet bodova od vrha. Prvenstvo je još dugo, no momčad koja otvoreno cilja osvajanje naslova se ipak nadala da će u gostima poraziti Romu, prekinuti joj seriju i time je prestići na vrhu. Ne može se još pričati o krizi, ali jasno je da će navijači Azzurra očekivati spremnu reakciju momčadi u idućim kolima.

• Mithrandir20.10.2013. u 12:22
    Stvarno nevjerojatan start Rome, ruše sve pred sobom. Kakva preobrazba od zadnje 2 sezone. Najzaslužniji je sigurno trener Rudi Garcia. Konačno su pogodili sa trenerom, nakon nekoliko teških promašaja i lutanja.
  • Obrisan korisnik19.10.2013. u 06:00
    bravo Garcia, bravo Pjanić , Gervinho je strašno pojačanje ... izjednačili su rekord od osam startnih pobjeda Platinijevog Juventusa . Slijedi teško gostovanje kod Udinesea , no što je tešo za romu !? 22:1 .. naslov Tottiju za kraj ? Rim bi opet mogao goriti
  • pikepiletina19.10.2013. u 02:17
    forza Roma! još kad bi počeo ulaziti i naš Jajalo...