Rutinska pobjeda Cedevite protiv belgijskog Charleroija

Kristijan Musa • srijeda, 23.10.2013.

Zagrebačka Cedevita upisala je prvu pobjedu u ovoj sezoni košarkaškog Eurokupa. Nakon poraza na gostovanju kod Bilbaoa Vitamini su rutinski svladali Spirou Charleroi sa 88:75. Cedevita je veliki dio utakmice provela u dvoznamenkastom vodstvu, dok su Belgijci tek pred sami kraj pokušavali utakmici ponuditi određenu neizvjesnost.

Cedevita je nakon uvodnog poraza zabilježila i pobjedu u okviru Eurokupa. Zagrepčani su na svome parketu u okviru skupine B dočekali deseterostruke košarkaške prvake Belgije, Spirou Charleroi. Utakmica je počela ujednačeno, da bi prva momčad koja se rezultatski odcijepila bila upravo Cedevita. To se dogodilo početkom druge dionice, dok su prvu sa 23:21 dobili hrvatski predstavnici.

Toj prednosti uvelike je pridonio mladi bosanskohercegovački centar Jusuf Nurkić. Od kako je Nurkić ušao u igru sredinom prve dionice, postigao je devet od 11 poena Cedevita do kraja prve četvrtine. Sa serijom 10:1 su domaći otvorili drugu dionicu te u 15. minuti susreta došli do prvog dvoznamenkastog vodstva (35:25). Do kraja poluvremena je Cedevita održavala svoju prednost te nakon 20 minuta igre vodila sa identičnom prednošću od 10 poena razlike (44:34).

Gosti su u nastavku krenuli agresivnije u utakmicu, pokušavajući svim raspoloživim sredstvima kreirati neku seriju, koja bi utakmicu nagradila određenom neizvjesnošću. Smanjili su na sedam poena zaostatka, ali zakucavanjem Tomislava Zubčića i tricom Gorana Sutona vraćena je dvoznamenkasta prednost Vitamina. Ta prednost uspjela je porasti do kraja treće dionice na +16 (66:50).

Prednost domaćih je u par navrata rasla na rekordnih +19, ali su Belgijci u posljednjih deset minuta ustrajali u stizanju ogromnog rezultatskog zaostatka, koji je u jednom trenutku iznosio samo osam poena (69:61). Belgijci su forsirali šuteve za tri poena, ali im ništa nije polazilo za rukom. To je pomoglo Cedeviti, da do kraja izgradi novo dvoznamenkasto vodstvo, koje je prvenstveno zahvaljujući Nolanu Smithu u posljednjim minutama igre poraslo na konačnih 88:75.

Nolan Smith veći dio utakmice nije bio na standardnoj razini, ali je u posljednjem periodu utakmice dokazao sve svoje kvalitete te do kraja utakmice ipak uspio završiti na učinku od 20 postignutih poena (8/12 za dva, 0/3 za tri, 4/5 slobodna) uz pet asistencija. Mladi Jusuf Nurkić je zabio 17 poena u 12 minuta provedenih na parketu, s tim da je devet poena zabio samo u prvoj četvrtini. Goran Suton je postigao 13 poena (2/4 za dva, 3/3 za tri) uz sedam skokova.

Ni 27 poena (4/5 za dva, 5/9 za tri, 4/4 slobodna) „američkog Kongoanca“ Mohameda Abukara nije spriječilo poraz Charleroija. Demond Mallet je ubacio 14 poena uz šest asistencija, dok je Devin Green zabilježio 11 poena i šest skokova.

U okviru trećeg kola skupine B Eurokupa Cedevita će naredne srijede u goste njemačkom Oldenburgu, dok će Charleroi u novo gostovanje. Za tjedan dana će ih ugostiti španjolski Bilbao.

• Obrisan korisnik24.10.2013. u 14:25
    Odlična Cedevita. Najbolje mi je što bar 6-7 igrača Cedevite imaju ogroman prostor za napredak. Evo vidjeli smo jučer i Baltića. Jako dobro. Školovan je igrač. Nurkić je posebna priča. A Babić nakon što je lani bio zanemaren igra odlično. Amer je zvjer i još čekamo Tomasovu pravu formu (šuterski... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik24.10.2013. u 11:54
    bravo Cedevita vidi se što je trener.a ne ovaj Spahija,taj nema pojma vodit momčad.
  • narada10823.10.2013. u 23:57
    pa ide to! Belgijske ekipe su u zadnjim godinama stekli ugled kroz kvalitetan rad (što se i vidi po rezultatima na EP-u), tako da se svaka pobjeda u bilo kojoj zemlji na ovom natjecanju mora cjeniiti.