Bogdanović i društvo održali lekciju Moskovljanima, Barcelona neočekivano poražena

Branimir Korać • četvrtak, 31.10.2013.

Zanimljiva euroligaška večer donijela je najviše uzbuđenja tamo gdje se najmanje očekivalo. U drami u Barceloni Nanterre je odnio pobjedu, a u dvoboju za koji se očekivalo da će biti neizvjestan, Fenerbahče je u Istanbulu potpuno razbio blijedi CSKA uz odličnu igru Bojana Bogdanovića...

Čudo Nanterrea u Blaugrani, Moskovljani razbijeni u Istanbulu

Košarkaši Budivelnika domaćom pobjedom protiv Partizana 74:69 upisali su se u povijest ukrajinske košarke kao prvi ukrajinski klub koji je ubilježio pobjedu u Euroligi. Domaćin je bio bolji u neizvjesnom dvoboju u kojem je bilo očito kako Partizanova mladost još mora dosta učiti, ali da ima pregršt potencijala.

U potpuno izjednačenom dvoboju domaćin se odvojio sredinom posljednje četvrtine kada su serijom trica Summersa, Strelnieksa i Lavrinoviča otišli na 64:57 i iako se Partizan nije predavao, prednost je bila nedostižna.

Upravo Lavrinovič je vukao goste s 22 poena (9/13) i osam skokova dok je DaJuan Summers dodao 15 poena (4/12) i sedam skokova. Kod gostiju Tarence Kinsey je upisao 16 poena (6/13), Bogdan Bogdanović 15 (6/14), a Joffrey Lauvergne je dodao 13 skokova.

“Čestitam svima u klubu na ovoj povijesnoj pobjedi, pobijedili smo vrlo dobru i jaku momčad s pravim euroligaškim mentalitetom. Siguran sam da ovo nije naš vrhunac, možemo igrati i bolje. Rekao sam svojim igračima ako ne budemo ovako igrali i u budućnosti, da ova jedna pobjeda neće ništa značiti“, rekao je nakon susreta domaći trener Ainars Bagackis.

Za najveće iznenađenje dosadašnjeg dijela euroligaškog natjecanja pobrinuo se Nanterre koji je u gostima svladao Barcelonu 71:67. Oscilacije Barcelone su se nastavile, a ovaj put su to Francuzi znali kazniti i stići do jedne od najvećih klupskih pobjeda ikada.

Taj isti Nanterre je prije tjedan dana u Beogradu posramljen sa 73:43, no sada je doživio pravu transformaciju i stigao do svoje prve euroligaške pobjede. Barcelona je imala prednost uoči posljednje četvrtine, ali je u završnici odigrala vrlo loše i gosti su to kaznili. Pokušao je Juan Carlos Navarro u posljednjem napadu tricom donijeti pobjedu Barceloni, ali nije bio precizan i gosti su s linije slobodnih bacanja završili priču.

DeShaun Thomas ih je predvodio s 14 poena (4/10) i sedam skokova, a Sergii Gladyr je dodao 12 poena (5/13) i pet skokova. Kod Barcelone Alejandro Abrines je ubacio 15 poena (6/10), Maciej Lampe 11 (4/8) dok je Joey Dorsey uhvatio 11 skokova. Ante Tomić je za 23 minute ubacio osam poena (4/7) uz tri skoka i tri asistencije, a Mario Hezonja je dobio samo pet minuta i ostao bez posebnog učinka. Promašio je jedno polaganje i napravio prekršaj na trici nakon čega je zabetoniran za klupu.

“Nismo dobro reagirali, imali smo prednost i nismo odradili dobar posao da je zadržimo. Psihološki smo izgubili utakmicu, napravili smo jednostavno previše pogrešaka na obje strane parketa što je nedopustivo u Euroligi. Ovaj poraz nije kraj svijeta, ali je definitivno znak za buđenje. Siguran sam da je ovo velika pobjeda za Nanterre, jednako kao što je i veliki poraz za nas. Doveo nas je u situaciju da više ne smijemo izgubiti nijednu domaću utakmicu“, rekao je Boštjan Nachbar iza kojeg je još jedna skromna utakmica.

Utakmica dana igrana je u Istanbulu gdje su se susreli Fenerbahče i CSKA, međutim rezultatske neizvjesnosti nije bilo. Kombinacija dobre igre domaćina i loše šuterske večeri gostiju dovela je do vrlo visoke pobjede Fenerbahčea 86:60.

I ta visoka pobjeda uopće nije nezaslužena. CSKA je tijekom cijelog susreta izgledao blijedo dok su domaći igrači igrali s jako puno energije i uz veliki broj poena u tranziciji gdje su prednjačili Bojan Bogdanović i Bo McCalebb su zasluženo visoko slavili.

Od početka susreta se domaćin odvojio i prednost je samo rasla. Uspio se CSKA u drugom dijelu malo približiti jednoznamenkastom zaostatku, ali u posljednjoj dionici je Fenerbahče opet podignuo razinu igre i furioznom završnicom otišao na plus 26.

Bojan Bogdanović je bio odličan i nakon što je sporije ušao u utakmicu i ostao bez poena u prvih deset minuta, u nastavku susreta je ubacio 23 poena (7/10 za dva, 2/4 za tri), većinu iz tranzicije i prodora pod koš gdje je bio nezadrživ. McCalebb je dodao 14 poena (5/8) i pet asistencija, Emir Preldžić 13 poena (3/7) i pet asistencija, a Luka Žorić četiri poena (2/2) i tri skoka. Kod gostiju podbacila je većina glavnih igrača, a jedini koji zaslužuju prolaznu ocjenu bili su Vladimir Micov s 20 poena (7/10) i pet skokova te Kyle Hines sa 17 poen (7/8) i osam skokova od čega čak sedam u napadu.

Stombergas debitirao pobjedom

U fantastičnoj šuterskoj večeri Žalgiris je u Kaunasu pregazio Strasbourg s 88:64. Bio je to ujedno i debi Sauliusa Stombergasa na klupi Žalgirisa i protekao je na najbolji mogući način.

Strasbourg je odigrao loše, posebno u fazi obrane gdje je ostavljao šutere Žalgirisa previše otvorene i ovi su to itekako kažnjavali. 14 trica iz 22 pokušaja, od toga najveći dio bili su potpuno otvoreni šutevi, pokazuje koji je bio glavni razlog ovako visoke pobjede domaćina.

Posebno raspoložen bio je Martynas Počius koji je ubacio 23 poena (8/12, 7/9 trica) te podijelio pet asistencija dok je Justin Dentmon dodao 15 poena (6/9) i pet skokova. Kod Francuza Alexis Ajinca je ubacio 21 poen (10/17), a Jeremy Leloup 12 poena (4/7).

“Čestitke Žalgirisu na važnoj pobjedi. Domaćin je promijenio trenera i to je dalo pozitivan efekt, posebno kod litavskih igrača, a nadasve dobro odigrali Počius i Jasikevičius koji su briljirali. U prvom dijelu smo još i igrali dobro, ali onda smo stali i Žalgiris je preuzeo kontrolu. Nismo imali kasnije nikakve šanse za povrata, Žalgiris je šutevima izvana kažnjavao svaku našu pogrešku. Upravo to nas je ubilo, njihov šut za tri poena i naš slab skok“, objašnjavao je nakon susreta trener gostiju Vincent Collet.

Sjajno drugo poluvrijeme Unicaje, Olympiakosu dvoboj neporaženih

Gotovo savršeno drugo poluvrijeme odigrala je Unicaja protiv Galatasaraya i to joj je osiguralo vrlo visoku pobjedu 84:57. Dva potpuno različita lica Turaka koji su u prvom poluvremenu igrali dobro i na odmoru imali minimalnu prednost, a onda su u drugom dijelu nestali s terena.

Presudila je briljantna obrana Unicaje koja je limitirala Galatasaray u drugom poluvremenu na samo 15 poena za nestvarnih 43:15 Unicaje u drugih 20 minuta.

Nik Caner-Medley je odradio još jednu sjajnu utakmicu koju je završio sa 16 poena (5/7) i šest skokova, a Earl Calloway dodao je 13 poena (5/7) i pet asistencija. U gostujućim redovima Jamont Gordon je ubacio 12 poena (4/12) uz deset asistencija i sedam skokova, Milan Mačvan 11 poena (4/8) uz devet skokova, a Pops Mensah-Bonsu deset poena (4/9) uz 11 skokova.

“Jako dobra utakmica Unicaje. Mi smo počeli dobro i u prvom poluvremenu smo bili posve koncentrirani što nam je donijelo i vodstvo na odmoru. Drugo poluvrijeme je bilo puno teže, jako teško smo dolazili do poena zbog sjajne obrane Unicaje dok se mi s druge strane nismo dobro branili“, rekao je Carlos Arroyo.

Bayern je odigrao dobru utakmicu na gostovanju kod Olympiakosa, međutim domaćin je ipak na kraju slavio 88:83 i ostao jedina neporažena momčad u skupini. Bavarci su igrali bez straha, uspjeli se vratiti iz velikog minusa, ali nisu imali dovoljno snage za zadržati prednost.

U trećoj četvrtini imao je Olympiakos prednost 66:51 i činilo se da ide prema sigurnoj pobjedi, međutim na kraju treće i početku četvrte četvrtine Bayern je napravio seriju čak 17:0 i posve se vratio u utakmicu. U završnici susreta seriju je imao Olympiakos koji je s 12:0 prešao u vodstvo 83:76, Bayern je ipak imao priliku za produžetak, ali trica Delaneya nije ušla i Printezis je s linije slobodnih bacanja potvrdio pobjedu.

Prvo ime susreta bio je Bryant Dunston s 19 poena (7/9) i osam skokova, Matt Lojeski je dodao 17 poena (7/10), a Georgios Printezis 13 poena (4/12) i 12 skokova. Kod Bayerna Malcolm Delaney je upisao 20 poena (6/13), a Nihad Đedović 13 poena (6/12).

• mala truba01.11.2013. u 16:45
    Kleiza je legenda ! nema kod njega povratne lopte...das Kleizi loptu i krenes nazad u obranu ! ajme koliko ce ga Obradovic jos trpit !
    mala truba
  • loozer01.11.2013. u 10:42
    Nitko barcu ne komentira, svake godine ista prica, strasan proracun kojeg smjesni trener spiska u nista...kolko taj xavi ima kredita meni to nije jasno, lik je teski promasaj, a ove godine sto je sa rosterom napravio je vrh, tomic-lampe-lorbek-nachbar-dorsey-todorovic pa neko da vidi visine ovih... [više na forumu]
    loozer
  • derivoje01.11.2013. u 08:54
    Znam da je KK Krka u sezoni protiv CSKA zabila samo 35 poena ukupno od čega 14 u nastavku (http://www.euroleague.net/main/results/showgame?gamenumber=3&phasetypecode=RS&gamecode=31&seasoncode=E2003#!boxscore) tako da Galat sigurno nije negativni rekoreder :D možda netko zna postoji li... [više na forumu]
    derivoje
  • Obrisan korisnik01.11.2013. u 08:16
    Obradovic je slozio sjajnu ekipu. Dobri igraci i dobri karakteri, malo Kleiza divlja ali ima kvalitetu, Obradovic opet dokazuje da je najbolji trener, ima rezultat, hijerarhiju, disciplinu i jos uspije razigravati pokojeg klinca, kapa dolje
  • Obrisan korisnik01.11.2013. u 07:04
    CSKA i dalje jako slabo. Da nije bilo Hynesa u prvom i Micova u drugom poluvremanu vratili bi se sa rekordnim porazom. Krstić i Tedosić - ništa od ništa. Mesina je u problemima. A Obradović briljira. Uz sve asove on stavi u petorku Sipahija (generacija Marinelija i Baraća). Koji mudonja. Sipahi 15... [više na forumu]