Simon drugo kolo zaredom tricom donio pobjedu, Bogdanović još jednom odličan

Branimir Korać • četvrtak, 14.11.2013.

Peto kolo Eurolige nastavljeno je novom serijom utakmica s trojicom Hrvata u glavnim ulogama. Kruno Simon je još jednom tricom donio pobjedu Lokomotivu dok je Bojan Bogdanović ponovno bio prvo ime Fenerbahčea. Nikako ne treba zaboraviti niti vrlo dobar nastup Ante Tomića u pobjedi Barcelone u Ukrajini...

Bogdanović i Tomić odlični u pobjedama

Fenerbahče je očekivano ostao stopostotan i nakon domaćeg dvoboja protiv Nanterrea. Francuzi su uspjeli u gostima iznenaditi Barcelonu, međutim Fenerbahče je bio puno oprezniji i nije dozvolio nikakvo iznenađenje. Još jednu sjajnu utakmicu odradio je Bojan Bogdanović koji je za 36 minuta ubacio 20 poena (6/9 za dva, 2/6 za tri) uz četiri skoka, tri asistencije i tri ukradene lopte.

U početku susreta Fenerbahče je imao manjih problema, no onda je predvođen Bogdanovićem i Preldžićem uspio se odvojiti i otići do prednosti. Održavao je komotnu prednost sve do završnice susreta kada je Nanterre uspio doći do minus četiri, ali ponovno stvari u svoje ruke uzima Bogdanović i uz McCalebbovu pomoć odvodi Fenerbahče do visokog slavlja.

Uz Bogdanovića u redovima domaćina istaknuo se i Emir Preldžić sa 16 poena (3/7), a Luka Žorić je za 11 minuta ubacio četiri poena (1/5) uz dva skoka. Kod gostiju Ali Traore je upisao 20 poena (9/12), a Will Daniels 13 (6/15) uz pet skokova.

Nakon domaćeg poraza od Nanterrea, Barcelona si nije smjela dopustiti novu rasprodaju ugleda i poraz kod još jednog debitanta. Istina da je Budivelnik igrao na domaćem terenu i istina da ima niz dobrih igrača, ali ukupno gledajući rosteri ove dvije momčadi su neusporedivi i Barcelona je puno kvalitetnija.

Potvrdila je kvalitetu pobjedom 84:74, ali osigurala ju je tek u drugom poluvremenu. U prvih 20 minuta domaćin se odlično držao i imao na odmoru malu prednost 48:46, no nastavak mu je presudio. Barcelona se uspjela odvojiti i više nije dopustila Budivelniku da utakmicu odvede u neizvjesne vode.

Ante Tomić je odradio vrlo dobar posao i za 23 minute ubacio je 18 poena (9/12) uz pet skokova, a Joey Dorsey je dodao 16 poena (5/5). Mario Hezonja na terenu nije proveo niti punu minutu i ostao je bez učinka. Kod domaćina Darjuš Lavrinovič je uspio ubaciti 21 poen (8/13) uz sedam skokova dok je Dajuan Summers dodao 14 poena (7/12) i sedam skokova.

Žalgiris bez problema protiv Brosea

Žalgiris je napravio veliki posao u reketu u svojoj dvorani protiv Brose Basketsa, slavio je 91:81 u susretu u kojem je potpuno nadskakao goste. Litavci su uhvatili 43 skoka dok je Bamberg stao na 24 i to je pomoglo Žalgirisu da ubilježi i drugu pobjedu.

Najvećim dijelom susreta Žalgiris je dominirao, imao je prednost od rane faze, međutim Brose je uspio u završnici poluvremena smanjiti zaostatak i u konačnici poravnati na 39:39 serijom 12:0. Nije trebalo domaćinu puno da se ponovno odvoji, napravio je novu seriju koja ge ja odvela do visokih 67:49 i bilo je jasno da će pobjeda ostati u Vilniusu. Uspio je Brose u završnici smanjiti na 82:77, ali Dentmon i Lipkevičius su zadržali Žalgiris u mirnim vodama.

Justin Dentmon je odradio sjajnu utakmicu završivši je s 24 poena (8/10, 6/6 trica) i devet asistencija, a Robertas Javtokas je dodao 12 poena (6/7) i devet skokova. Kod Brosea po 18 poena ubacili su Rakim Sanders (7/10) i Jamar Smith (7/13). Damir Markota je za deset minuta ostao bez poena (0/1 za dva, 0/1 za tri).

Viggiano junak Montepaschija, sa sirenom donio pobjedu

Montepaschi je stigao do prve ovosezonske euroligaške pobjede zahvaljujući ubačaju Jeffreya Viggiana sa sirenom. U neizvjesnom dvoboju u Malagi Talijani su slavili 75:73 i tako su napokon došli do pobjede unatoč tome što je domaćin imao u sastavu oporavljenog Nika Caner-Medleya.

U Malagi će žaliti za propuštenom prilikom jer su u završnici vodili 72:66, no dopustili su Montepaschiju seriju 7:0 koja je Talijanima donijela vodstvo. Na drugoj strani je Caner-Medley ubacio jedno slobodno bacanje, a u zadnjem napadu Viggiano se korakom unazad oslobodio čuvara i lijepo pogodio za veliko slavlje gostiju iz Siene.

U sastavu Montepaschija istaknuli su se Erick Green s 20 poena (8/12) i Daniel Hackett s 19 poena (6/12) i sedam asistencija. U domaćem sastavu Caner-Medley je upisao 18 poena (7/14) i šest skokova, a Zoran Dragić 16 poena (6/9).

Simon ponovno tricom razveselio Lokomotiv

Krunoslav Simon još jednom je donio pobjedu Lokomotivu iz Kubana i to još jednom tricom u samoj završnici. U prošlom kolu je ubacio tricu za pobjedu na Kreti protiv Panathinaikosa tri desetinke prije kraja susreta, a sada je šest sekundi prije kraja ubacio tricu za pobjedu nad Laboral Kutxom 85:84.

Laboral Kutxa može žaliti za pobjedom u ovom susretu, imala je prednost i to 83:75 na ulasku u završnicu i onda je ostala bez poena iz igre do kraja susreta. Imala je prilika, prije trice Simona na drugoj strani je neprecizan bio Heurtel, a Simon je pogodio iskoristivši loše postavljenu obranu Laborala.

Tijekom susreta su se momčadi izmjenjivale u vodstvo, više je u prednosti bio Laboral, ali završnica se rasplela povoljno po Ruse koje je predvodio Derrick Brown s 23 poena (10/12) i pet skokova dok je Kruno Simon za 31 minutu ubacio 19 poena (4/5 za dva, 3/9 za tri) uz šest asistencija i četiri skoka. U gostujućem sastavu Milko Bjelica je ubacio 16 poena (5/6), a Tibor Pleiss 15 poena (4/12) uz deset skokova.

U dvoboju velikana europske košarke Maccabi je u Tel Avivu nanio poraz Panathinaikosu 75:68. Grcima je to već treći poraz u pet odigranih utakmica, a ovaj je stigao uz vrlo lošu šutersku večer Roka Ukića (dva poena, 1/7 za dva, 0/1 za tri) i Dimitrisa Diamantidisa (pet poena, 0/4 za dva, 1/7 za tri).

Maccabi je taj problem Panathinaikosa znao iskoristiti i na kraju je zasluženo slavio. U nijednom trenutku gosti nisu vodili, niti bili blizu preuzimanju vodstva. Od prve minute Maccabi je bio u prednosti, mirno je kontrolirao susret te njegova pobjeda nije dolazila u pitanje.

David Blu je ubacio 14 poena (3/6) uz osam skokova, a isto toliko poena dodao je i Joe Ingles (4/8). Kod gostiju Stephane Lasme je upisao 13 poena (4/8) uz sedam skokova i šest blokada dok je Nikos Pappas dodao 12 poena (5/11).

• Obrisan korisnik15.11.2013. u 13:40
    Eto to i mene boli Plenglacijal.... imamo kukavice od trenera koji vrte alibi priču o nekom rezultatu, a u stvari nemogu prepoznati talenat. I to traje već 20 godina. Zlatni kadeti koji postaju brončani juniori i na kraju prosječni seniori. Nema stručnjaka sa vizijom da istešu te neviđene talente... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik15.11.2013. u 13:28
    U Feneru koji puca na naslov prvaka europe, ima buđet 30 milijuna eura i trenera stranca igra 18-godišnji sipahi, a u ciboni koja se bori za 1-2 pobjede u grupnoj fazi eurocupa, kojoj je buđet 2 milijuna eura i ima trenera hrvata, 18-godišnji gabrić i 17-godišnji arapović nisu dobili ni minute. I... [više na forumu]
  • nido15.11.2013. u 13:27
    Bojan ako odrzi kontinuitet do kraja sezone, je polozio europsku kosarku i nadisao tu razinu. Treba se oprobati u NBA-u
    nido
  • Obrisan korisnik15.11.2013. u 13:20
    Fener je dobio ne tako loš Nantere. Šta reći za ekipu u kojoj starta Sipahi (klinac od 18 godina), a McCaleb i Kleiza su na klupi. U kojoj je Preldžić najbolji asistent, a McCaleb ponajbolji skakač?? I uvjerljivo najbolji u oduzimanju lopti. Ekipa Balkanese !! Bojan igra kao car.
  • Obrisan korisnik15.11.2013. u 11:56
    Simon me NE iznenađuje. On ima muda i pravi je španer....vrhunski talent. Jedino kaj ne živi sportski i obrambeno je ispodprosječan igrač. No ne igra u NBA pa mu obrana i nije toooliki problem.Samo neka nastavi ubacivati trice za pobjede i na SP-u 2014. u dresu repke;)p.s. bojan i tomić na... [više na forumu]