Fenerbahče na krilima Bogdanovića slavio u Moskvi, solidne večeri Tomića i Žorića

Kristijan Musa • petak, 06.12.2013.

Osmo kolo prve faze košarkaške Eurolige završeno je s pet utakmica odigranih u petak. Fenerbahče je stigao i do sedme ovosezonske pobjede, ovoga puta pobjedom nad moskovskim CSKA, Barcelona je pak slavila tijesnu pobjedu u Francuskoj, dok je neizvjesno bilo i u susretu Panathinaikosa i Crvene zvezde, u kojemu su Grci izbacili Beograđane iz svih kombinacija za plasman u drugi krug.

Skupina A

Prvu utakmicu večeri su u Moskvi odigrali domaći CSKA te istanbulski Fenerbahče. Turski predstavnik je na gostovanje u Rusiju stigao s omjerom 6-1 u nadi da će protiv CSKA uspjeti potvrditi prvo mjesto u skupini A. Utakmica je bila neizvjesna, kao što se to i očekivalo te je Fenerbahče uspio preokrenuti susret u posljednjim minutama i slaviti pobjedu 78:74.

Gosti su imali šest pogodaka prednosti nakon prvog poluvremena, CSKA je potom dominirala trećom dionicom, da bi u posljednjoj četvrtini Fenerbahče, na krilima još jedne vrlo dobre predstave Bojana Bogdanovića, stigao do pobjede. Bogdanović je u konačnici završio s 18 poena (4/11) i pet skokova, dok je drugi Hrvat u redovima turske momčadi Luka Žorić ubacio osam poena (4/5) uz dva skoka.

“Utakmica je bila teška, kao što smo to i očekivali. Poznajemo razinu igre na kojoj CSKA igra i poštujemo taj klub. Rekao sam svojim igračima da zaborave prošlu utakmicu i sada bi rekao da smo na istoj razini s njima. Ali, i dalje bih naglasio da je riječ o početku natjecanja, Top 16 je tek ispred nas i tu se može svašta dogoditi. Ponosan sam na svoju momčad. Pokazali smo karakter, ali je ipak bilo nekih „crnih“ trenutaka u našoj igri“, rekao je trener pobjedničke momčadi Željko Obradović.

Pored Bogdanovića u redovima Fenerbahčea istakli su se i Linas Kleiza s 13 poena (5/9) i Emir Preldžić s osam asistencija. Moskovljane je predvodio Sonny Weems s 20 ubačaja (8/16), dok je Jeremy Pargo dodao 15 poena (7/10).

Barcelona je pak stigla do teške, ali ipak zaslužene pobjede na gostovanju kod Nanterrea. Francuzi su pružali odličan otpor u prvih deset minuta igre, ali su gosti briljantnom drugom dionicom prelomili utakmicu i poveli s deset poena razlike. Nanterre je krenuo u povratak u igru, postupno su topili zaostatak do konačnih -4 (82:78), ali više od toga jednostavno nisu mogli.

Juan Carlos Navarro je predvodio redove Barcelone s 15 poena (5/10), Maciej Lampe je dodao 14 (4/6), a Alex Abrines 13 (6/7). Hrvatski reprezentativac Ante Tomić upisao je devet poena (3/6) i osam skokova, dok Mario Hezonja nije bio na popisu za ovu utakmicu. Najbolji kod domaće momčadi je bio David Lighty s 18 poena (7/14) i četiri asistencije, Ali Traore ga je pratio sa 14 poena (7/13) i devet skokova, a Will Daniels s 13 poena (6/14) i sedam skokova.

Skupina B

Iako su domaćini dominirali prvih 20 minuta te uknjižili prednost od 14 poena razlike te je domaće gledateljstvo živjelo u nadi da će njihova momčad stići do svoje pete ovosezonske euroligaške pobjede. No, gosti iz Bamberga su posebice sjajnom posljednjom dionicom preokrenuli utakmicu te slavili na kraju i s uvjerljivih 89:78.

Šaroliku gostujuću listu strijelaca je predvodio Jamar Smith s 18 poena (6/10), Anton Gavel i D'Or Fisher su dodali po 13 ubačaja. Domaći sastav su predvodili Kostas Vasilieadis (5/9) s 18 te Scotty Hopson sa 17 poena (8/12) i sedam skokova. Zoran Planinić je za 16 minuta provedenih na parketu upisao pet poena (2/3) uz šest asistencija, dok Stanko Barać nije konkurirao za sastav.

Skupina D

Iako su gosti iz Vilniusa imali prednost od osam pogodaka razlike nakon poluvremena, Laboral Kutxa se uvjerljivim drugim poluvremenom spasila poraza te slavila važnu pobjedu od 79:63. I treću i četvrtu dionicu su domaći odigrali besprijekorno te nisu dozvolili Lietuvos Rytasu da na bilo koji način zaprijeti te pokuša ugroziti put domaćih do svoje pete pobjede u ovoj sezoni Eurolige.

Najbolji u redovima pobjedničke momčadi je bio Lamont Hamilton sa 17 poena (6/8) i pet skokova, Fernando San Emeterio je dodao 12 (4/5) uz pet skokova, a Milko Bjelica 11 poena (4/7). Napad Lietuvos Rytasa je pak predvodio Darius Songaila sa 14 poena (7/12), dok je Zabian Dowdell ubacio deset poena (4/6).

Košarkaši Crvene zvezde ipak nisu uspjeli doći do važne pobjede na gostovanju u Ateni kod Panathinaikosa. Grčki predstavnik je tako srušio nade Beograđanima da se plasiraju u Top 16, iako su opasno živjeli nekoliko minuta prije kraja. Naime, nakon što su domaći konstantno vodili, Crvena zvezda je par minuta prije kraja prešla u vodstvo, koje ipak nisu uspjeli zadržati do kraja te je Panathinaikos upisao veoma važnu domaću pobjedu 69:63.

Ramel Curry je sa 16 poena (5/8) predvodio domaće, dok je James Gist ubacio 15 poena (5/5) uz pet skokova te pogađao u najtežim trenucima za Atenjane. Roko Ukić je za 27 minuta na parketu upisao četiri poena (1/6) te pet asistencija, dva skoka i dvije ukradene lopte (uz dvije izgubljene).

Najbolji u redovima Crvene zvezde je bio DeMarcus Nelson sa 16 poena (6/13) te po pet asistencija i skokova, Raško Katić je dodao 13 poena (5/5), a Boban Marjanović osam poena i devet skokova. Organizatori igre u objema ekipama nisu bili na visini zadatka. Dimitris Diamantidis je upisao šest, a Blake Shilb sedam izgubljenih lopti.

• Obrisan korisnik07.12.2013. u 17:15
    Zoran je došao u Efes po lovu. Očigledno. Ovo nije ekipa za njega. U Himkiju je bio šef i svojim asistima proslavio par igrača. I centre , a bogami i Fridzona i Monju ( na trici). Efes je skupina napucavača osobne statistike. Bezglavo jurcanje po terenu.
  • Obrisan korisnik07.12.2013. u 16:22
    sta vam je,pa Milos Teodosic gdje dodje tu ni trava ne raste..u Olympu su to na vrijeme prepoznali,i postali prvaci dvije godine zaredom(vjerujte mi da je on ostao tamo nebi ni primirisali tome),pa pogledajte samo zadnju minutu tekme,na 73-74 i napad kod cska vodi loptu ostaje sam na trici i ne... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik07.12.2013. u 14:28
    Samo ne znam zasto je izbacio pred kraj Teodosica da ubaci Fridzona koji je odmah izgubio loptu, na kraju se 2 minuta okretao i dobio faul, izbacio ekipu iz ritma, nisu imali ideju u napadu i posle je Feneru lako bilo. Ovo je poraz Mesine, opet ga je doktor kosarke Zeljko nadigrao...
  • Obrisan korisnik07.12.2013. u 14:25
    Pa rekao sam ja jos pre pocetka sezone za Efes da je to raspad od ekipe. Ni tvoj Planinic se nije proslavio nesto, mada pored onih pacijenata i dobar je.
  • Obrisan korisnik07.12.2013. u 10:05
    Trener Barce je vrtio 12 igrača i na kraju dovrtio do guste završnice. To kako Tomić igra u napadu je fantasično. Još da mu suigrači pozabijaju sve te odlične asiste koje on podjeli... Niti jedan centar u Evropi mu po tome nije ni blizu. I u obrani igra dosta čvršće nego prije.