Partizan zahvaljujući Bogdanoviću i Žoriću prošao dalje, Tomić vrlo dobar u pobjedi Barcelone

Kristijan Musa • petak, 20.12.2013.

Prvog dana programa posljednjeg kola prve faze košarkaške Eurolige odigrano je osam utakmica. Bojan Bogdanović i Ante Tomić su predvodili Fenerbahče odnosno Barcelonu do „bezvrijednih“ pobjeda, Žorić je također odigrao prilično dobru utakmicu, dok je nakon fantastične prošlotjedne izvedbe Roko Ukić u najnovijoj euroligaškoj prezentaciji svog Panathinaikosa itekako podbacio. Plasman u drugi krug natjecanja izborio je i beogradski Partizan, nakon poraza od CSKA, ali su pak zahvaljujući Bogdanoviću i Žoriću prošli u Top 16.

Skupina A

Partizan se ipak domogao druge faze Eurolige unatoč samo tri ostvarene pobjede. Beograđani su u posljednje kolo ušli kao četvrtoplasirana momčad skupine te bi im odgovarao i poraz da prođu dalje, ukoliko bi poraz upisao i Nanterre, koji je dočekao istanbulski Fenerbahče. Naposljetku se taj scenarij i dogodio.

Partizan je poražen od moskovskog CSKA 73:62. Saša Kaun je ubacio 12, a Krstić, Weems i Fridzon po 11 za Moskovljane, dok je najbolji igrač Partizana bio Dragana Milosavljević sa 17 postignutih poena.

Fenerbahče je pak slavio na gostovanju kod Nanterrea 95:76 te im upropastio snove oko plasmana u naredni krug natjecanja. Ovako će francuska momčad igrati drugu fazu Eurokupa te tamo potražiti nešto više sreće u drugom dijelu sezone.

Fenerbahče je još jednom išao na pogon Bojana Bogdanovića, koji je ovog puta ubacio 20 poena (8/13) uz tri skoka i dvije asistencije za nepunih 25 minuta na parketu. Sa 14 poena ga je pratio Bo McCalebb, ali i drugi hrvatski reprezentativac u dresu turskog predstavnika Luka Žorić, koji je uz svojih 14 ubačaja (6/7) dodao i pet skokova, ali i šest izgubljenih lopti.

DeShaun Thomas sa 14 te David Lighty s 11 poena (pet asistencije) predvodili su redove poraženih.

Ni uvjerljiva pobjeda od 96:77 nad ukrajinskim Budivelnikom nije Barceloni pomogla da s drugog mjesta u skupini putuje u Top 16. Pobjeda CSKA u Pioniru je presudila Kataloncima, koji će s omjerom 7-3 kao trećeplasirani sudjelovati u drugoj fazi natjecanja.

Maciej Lampe je sa 16 poena predvodio Barcelonu, dok je odličnu utakmicu odigrao i Ante Tomić s 15 poena (6/11) i šest skokova. DaJuan Summers sa 17 poena i osam skokova te Darjuš Lavrinovič sa 16 poena su pak bili najbolji u redovima Budivelnika.

Skupina B

Žalgiris iz Vilniusa je tijesnom pobjedom u Brose Areni u njemačkom Bambergu ipak stigao do trećeg mjesta u euroligaškoj skupini B. Nakon par „žutih minuta“ u igri Litavaca, u posljednjih deset minuta demonstrirali su „školu košarke“ naspram onomu što su odigrali Nijemci te slavili pobjedu 84:80.

Najbolji u redovima Žalgirisa bio je Justin Dentmon s 26 ubačaja (7/17) uz sedam skokova i četiri asistencija, pratio ga je pak Arturas Milaknis sa 14 poena. Napad Brose Basketsa je predvodio Anton Gavel sa 16 poena (5/11) i osam asistencija, dok je Rakim Sanders upisao 14 poena i šest skokova.

Madridski Real ostao je na stopostotnom učinku i nakon posljednjeg kola prve faze Eurolige. Do desete pobjede u isto toliko odigranih susreta stigli na gostovanju kod Anadolu Efesa. Porazom 86:61 Efes se u Top 16 plasirao s četvrte pozicije, budući da im nije odgovarao rezultat ostvaren u Bambergu.

Real je predvodio Sergio Rodriguez s 24 poena (9/11) i pet asistencija, Nikola Mirotić je ubacio 17, a Felipe Reyes (deset skokova) i Sergio Llull po 13 poena. Efes je predvodio Duško Savanović s 20 poena (8/14) i šest skokova. Zoran Planinić je za 21 minutu provedenu na parketu upisao sedam poena (3/4) uz po dvije asistencije i ukradene lopte. Dontaye Draper je pak na drugoj strani odigrao deset minuta upisavši tri poena (1/4) uz po jednu asistenciju, ukradenu, ali i izgubljenu loptu.

Posljednju utakmicu skupine u petak će odigrati Strasbourg i Milano.

Skupina C

Do stopostotnog učinka nakon prve faze Eurolige stigao je i Olympiakos. Posljednju u nizu pobjeda za ovu košarkašku godinu u Euroligi ostvarili su na gostovanju u Poljskoj kod Stelnet Zielone Gore. Poljaci su dostojan protivnik bili tek u prvim minutama utakmice, ali kada su gosti preuzeli utakmicu pod svoju kontrolu nije bilo ni tračka sumnje oko konačnog pobjednika.

Grke je do desete pobjede predvodio Stratos Perperoglou s 23 poena (8/11), Matthew Lojeski je dodao 18, a Vassilis Spanoulis 17 poena (šest asistencija). Najbolji u redovima domaćih bio je Przemyslav Zamojski s 22 poena.

Drugu utakmicu skupini su odigrali Montepaschi i Unicaja iz Malage. Utakmica je bila čvrsta i neizvjesna do samog kraja, a gosti iz Malage su do pobjede stigli sa zvukom sirene kada je Justin Granger pogodio za veliko slavlje Španjolaca u Sieni. Ni ova pobjeda neće Unicaji mnogo pomoći, osim toga što će joj ukloniti negativan omjer. No, pobjedom su omogućili Bayernu, da u utakmici u petak protiv Galatasaraya ipak izbore plasman u Top 16.

Unicaju je do pobjede 64:62 predvodio Nik Caner-Medley s 20 poena (7/13) i šest skokova, dok su Granger i Earl Calloway dodali po 13 poena. Najefikasniji u redovima Montepaschija bili su Joshua Carter i Othello Hunter s po 14 ubačaja.

Skupina D

U skupini D je odigrana samo jedna utakmica, ali nam je ponudila veliki derbi dvaju uspješnih europskih košarkaških divova, Panathinaikosa i Maccabija iz Tel Aviva. Izraelci su uspjeli slaviti u Ateni te tako osigurati prvo mjesto u skupini, dok je Panathinaikosa trenutno na omjer 5-5 te je u opasnost, da u drugu fazu putuje sa četvrtog mjesta. O tome će odlučivati utakmica desetog kola između Laboral Kutxe i Lokomotiv Kubana.

Maccabi je do pobjede 68:55 predvodio David Blu s 18 poena (5/10), Ingles i Hickman su dodali po deset, dok je napad Panathinaikosa predvodio Stephane Lasme sa 16 poena i osam skokova. Gabonski košarkaš je ujedno bio i jedini igrač atenskog kluba s dvoznamenkastim učinkom. Roko Ukić je pak upisao četiri ubačaja (2/5) uz skok i asistenciju za 15 minuta igre.

• Obrisan korisnik21.12.2013. u 09:52
    Tako je Sisport !! To sam kao klinac slušao da moji starci pjevaju. Dubrovački trubaduri... Dobra je to pjesma za zborsko pjevanje cijelih tribina. Šteta da se kod nas ljudi ne mogu dogovorit koju pjesmu vole pa da bude pravog štimunga na tribinama. Na Cedi znaju pustit "Nikom nije lepše neg je... [više na forumu]
  • narada10820.12.2013. u 21:44
    e moj candide, da malo zakompliciram stvar Partizan je dosta puta dobio tekme zbog B. Bogdanovića ;-) i to u svim natjecanjima.
    narada108
  • Obrisan korisnik20.12.2013. u 18:59
    Pjesma je "Da volim crno bele" na muziku pjesme Dubrovačkih trubadura "Dok palme njišu grane" http://www.youtube.com/watch?v=HcNC5RW34IA
  • Obrisan korisnik20.12.2013. u 17:00
    Pesma je navijaca partizana, a zove se- Da volim crno bele
  • Obrisan korisnik20.12.2013. u 13:05
    Fener je dobio Francuze zato što je puno bolji. A Partizan ide dalje sa tri pobjede zasluženo. Ako ništa drugo onda zbog publike . Izgubili su jer se CSKA ne može dobit sa 4 i pol igrača. Kinseyu su ispadale lopte iz obruča i to im je falilo za pobjedu. Jel neko zna koja/čija je pjesma koju pjevaju... [više na forumu]