Sportnet • srijeda, 01.01.2014.

Nakon što je Manchester City u ranijem terminu uspješno otvorio novu godinu, niti preostali članovi vodeće četvorke nisu dopustili bilo kakva iznenađenja. Arsenal se dugo mučio protiv Cardiffa i riješio utakmicu u posljednjih nekoliko minuta, Chelsea je u drugom poluvremenu došao do visoke pobjede nad Southamptonom, a Liverpool na Anfieldu očekivano odnio bodove u srazu s Hull Cityjem.

Nogometaši Arsenala i 20. kolo engleske Premier lige završit će na prvom mjestu prvenstvene ljestvice. Topnici su se na Emiratesu neočekivano dugo mučili protiv Cardiff Cityja i tek u posljednjih nekoliko minuta uspjeli slomiti otpor gostiju iz Walesa.

Do toga trenutka domaćin je uputio više od 20 udaraca prema vratima, no samo nekoliko njih doista je predstavljalo prijetnju gostujućem vrataru. Napokon, u 88. minuti Bacary Sagna je pucao glavom nakon ubačaja s lijeve strane, a nakon obrane vratara na loptu natrčao Nicklas Bendtner i podigao Emirates na noge.

Danac se pritom i ozlijedio te prije kraja utakmice završio u svlačionici i nije svjedočio drugom pogotku Topnika. Igrala se sudačka nadoknada kada je sam pred vratara Marshalla izašao Theo Walcott i lukavim ga udarcem prebacio za konačnih 2:0.

Southampton je s hrvatskim reprezentativcem Dejanom Lovrenom, koji je odigrao solidnu utakmicu, dugo pružao otpor Chelseaju i nakon prvih 45 minuta držao neodlučenih 0:0, no u nastavku obrana Svetaca ipak nije izdržala.

Sve je u posljednjih pola sata bilo u znaku Oscara, koji je prvo u stopostotnoj prigodi zaradio žuti karton zbog pokušaja iznuđivanja kaznenog udarca, a zatim praktički režirao Chelseajevu pobjedu. Uz dosta sreće asistirao je kod pogotka Fernanda Torresa u 60. minuti, zatim upisao asistenciju i kod lijepog pogotka Williana za 2:0, te se osam minuta prije kraja i sam upisao u strijelce za uvjerljivu pobjedu.

Nakon dva uzastopna poraza u derbijima s Manchester Cityjem i Chelseajem, Liverpool se pred svojim navijačima vratio na pobjednički put. U 36. minuti Daniel Agger je nakon kornera bio najviši u skoku i donio prednost Redsima, a nakon nekoliko promašenih prigoda pobjedu je iz slobodnog udarca pola sata prije kraja osigurao Luis Suarez.

Liverpoolov gradski rival Everton visio je na rubu tek trećeg poraza sezone, no uspio je na gostovanju kod Stoke Cityja spasiti broj u posljednjim trenucima. Momčad Roberta Martineza bila je bolji suparnik, a Kevinu Mirallasu vratnica se dvaput ispriječila na putu do pogotka, pa je kazna stigla u obliku pogotka Assaidija za vodstvo domaćina.

Ipak, gosti su spasili bod u sudačkoj nadoknadi, nakon što je u šesnaestercu domaćina srušen Leon Osman. Loptu je na bijelu točku postavio Leighton Baines i postavio konačnih 1:1. Nikica Jelavić zaigrao je tek u posljednjih dvadesetak minuta zamijenivši McCarthyja.

Niz od deset utakmica bez pobjede West Bromwich Albion napokon je prekinuo u susretu s Newcastleom. Jedini pogodak pao je iz kaznenog udarca tri minute prije kraja, nakon što je vratar gostiju Tim Krul srušio Mateja Vydru. Siguran izvođač bio je Saido Berahino, a valja reći da su gosti posljednjih pola sata odigrali s desetoricom nakon isključenja Mathieua Debuchyja.

Jedan pogodak riješio je i utakmicu u Sunderlandu, gdje se za istoimenog fenjeraša lige ne naziru svjetliji dani. Aston Villa je upisala prvu pobjedu u šest utakmica, a na tome mogu zahvaliti Gabrielu Agbonlahoru, koji je u 15. minuti iskoristio pogrešku Leeja Cattermolea, zaobišao domaćeg vratara i poentirao za 1:0.

Po teškom, kišom natopljenom terenu Crystal Palace i Norwich podijelili su bodove rezultatom 1:1. Nakon vodećeg pogotka gostiju kojeg je u 39. minuti postigao Bradley Johnson, minutu prije odmora iz jedanaesterca je izjednačio Jason Puncheon.

Fulham je pak izronio iz zone ispadanja preokretom i pobjedom nad West Hamom. Čekićari su u sedmoj minuti pogotkom Mohameda Diamea došli do prednosti, ali je nisu uspjeli zadržati. Steve Sidwell je domaćine vratio u život, a veteran Dimitar Berbatov u 66. minuti svojim petim pogotkom sezone osigurao bodove.

• Obrisan korisnik02.01.2014. u 16:20
    Pa ja neznam u čem je problem, kad Arsenal izgubi ekipa trola kako su loši, kad pobjedi ekipa opet trola da su pobjedili na sreću i tako u nedogled.... Pobjeda protiv Cardiffa je bila zaslužena sviđalo se to vama ili ne, očekivano je bilo da će biti teže pošto su falila 3 standardna prvotimca... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik02.01.2014. u 15:18
    a od tih 20 do gola je bio samo jedan u okvir!!btw. suarez počinje pogađat slobodnjake ko penale :))
  • Obrisan korisnik02.01.2014. u 13:04
    A penal na Wilshereu? I o kakvoj sreći pričaš, Arsenal je imao 20 udaraca na gol.
  • Obrisan korisnik02.01.2014. u 09:53
    Popustit će Arsenal prije ili poslije, City ili Chelsea osvajaju, nažalost...
  • Obrisan korisnik02.01.2014. u 09:42
    Arsenal sa puno sreće plus šta nije sviran penal za Cardiff zbog ruke!