Rennes bolji od Valenciennesa nakon jedanaesteraca, Yzeure izbacio Lorient

Igor Šestak • nedjelja, 05.01.2014.

Prvi vikend u 2014. Francuzi su iskoristili za 9. kolo Kupa. Tijekom subote odigrano je 15 susreta, među kojima je najzanimljiviji bio onaj između Rennesa i Valenciennesa. O pobjedniku se odlučivalo jedanaestercima, a spretniji su bili igrači Rennesa. Od prvoligaša dalje su prošli Sochaux i Toulouse, a za iznenađenje dana pobrinuo se Yzeure izbacivši iz natjecanja Lorient.

Jedini dvoboj ovog kola Kupa Francuske u kojem su snage odmjerila dva kluba iz Ligue 1 bio je između Rennesa i Valenciennesa, klubova koji se u Prvenstvu nalaze u donjem dijelu tablice. Domaćini su izgledali bolje u prvih 45 minuta, no do prednosti su došli tek nakon sat vremena igre. Da Silva je igrao rukom u kaznenom prostoru, a Feret realizirao najstrožu kaznu.

Gosti su izjednačili u 74. minuti preko Dossevija i odveli utakmicu u produžetke. Budući da su u dodatnih 30 minuta mreže mirovale, o pobjedniku se moralo odlučivati jedanaestercima. Za goste je raspucavanje krenulo katastrofalno, promašajem Ducourtiouxa, no kod 3:3 Oliveira im je uzvratio uslugu. Potom su svi bili precizni sve do 7:7, kad je apsolutni tragičar utakmice Da Silva promašio vrata, a Bakayoko pogodio za 8:7 i odveo Rennes u šesnaestinu finala ovog natjecanja.

Još su tri kluba iz prvoligaškog društva bila u akciji tijekom subote, sva tri morala su na gostovanje. Posao je najuvjerljivije odradio Sochaux kod četvrtoligaša Breissuirea. Slavio je s čak 3:0, a svi su golovi postignuti u prvih 45 minuta. Domaćine je načeo Prcić, a dva pogotka postigao je Camara u 30. i 36. minuti.

Uz puno više muke gostovanje kod Romorantina (CFA - skupina D) prošao je Toulouse. Činilo se da će prvoligaši lako proći ovu prepreku kad ih je Regattin doveo u vodstvo u 37. minuti, no žilavi domaćini izjednačili su u 86. minuti preko Linarda. Utakmica ipak nije stigla do produžetaka, zahvaljujući Braithwaiteovom pogotku u četvrtoj minuti sudačke nadoknade.

Najveće iznenađenje dana priredio je Yzeure, također član lige CFA, izbacivši iz Kupa ove sezone vrlo dobri Lorient. Trenutačno devetoplasirana momčad Ligue 1 nije uspjela probiti obrambeni bedem čvrstih domaćina, a ključni trenutak dogodio se u 24. minuti kad je Kamerunac Mbida odveo Yzeure do povijesnog uspjeha.

Na teren je trebao i Saint-Etienne, no utakmica u Cannesu morala je biti odgođena zbog natopljenog terena. Ista sudbina zadesila je i utakmicu Jura Suda i Creteila. Od ostalih utakmica valja izdvojiti pobjedu Lensa kod Avranchesa 3:1, a identičnim je rezultatom Boulogne na svom stadionu svladao Beauvais.