Horvat: ''Do susreta s napaljenim Crnogorcima moramo poraditi na taktici''

Iz Kopenhagena:Danijela Lemaić • utorak, 14.01.2014.

Hrvatska muška rukometna reprezentacija na svom je prvom nastupu na Europskom prvenstvu bila uspješnija od ekipe Bjelorusije. Iako su susret otvorili u grču, izabranici Slavka Goluže pokazali su zašto su favoriti skupine D. Današnji susret tako su prokomentirali Bjelorusi Sjarhej Rutenka i Baris Pukhouski, kao i Zlatko Horvat i Domagoj Duvnjak koji su najavili i susret s Crnom Gorom.

Hrvatska je nastup na Europskom prvenstvu otvorila pobjedom nad Bjelorusijom 33:22 te se okreće drugom susretu skupine D, kada će snage odmjeriti snage s reprezentacijom Crne Gore. Iako je u početku djelovalo da su Kauboji u susret ušli rezervirao, sve se promijenilo nakon desete minute kada se pokazala sva njihova nadmoć te Bjelorusija, koja je igrala bez svog ključnog igrača Sjarheja Rutenke, nije imala prevelikih šansi za ugroziti njihovu pobjedu.

''Prva utakmica i otvaranje prvenstva je uvijek slabije kod nas, iako smo danas krenuli jače nego inače. Malo je bilo grča na početku dvoboja, ali i način njihove obrane utjecao je na našu igru, naime, nismo očekivali tako duboku obranu. Naravno, ovo nije bila ista utakmica kao ona u Španjolskoj, i to se vidjelo jer ovo je prva utakmica u kojoj su svi svježi te željno očekuju turnir'', prokomentirao je prvu utakmicu Zlatko Horvat.

Rutenka: "Nadam se da ću biti spreman za Švedsku"

Lijevi vanjski Barcelone i bjeloruske reprezentacije, Sjarhej Rutenka, koji zbog bolesti nije istrčao na teren Brondby dvorane u hrvatsko-bjeloruskom dvoboju, za Sportnet kazao je: ''Dobro smo odigrali prvo poluvrijeme, ali nažalost nismo mogli održati tu dobru igru i u nastavku. Hrvatska nas je u potpunosti potopila za što je, ponajprije zaslužan Mirko Alilović. U trenutku kada smo vodili, Alilović nam je obranio dva sedmerca te smo promašili oko šest zicera tako da nismo imali prevelike šanse. Smatram da je ekipa Hrvatske puno bolja od nas i njezina pobjeda je bila očekivana.''

''U zadnje vrijeme ekipa dobro igra bez mene, kao što je bilo na utakmici protiv Islanda tijekom kvalifikacija, kao i Sloveniji gdje sam praktički bio povrijeđen zato ne bih rekao da igra ovisi previše o meni. Mislim da protiv Švedske možemo napraviti dobar rezultat i nadam se kako ću ja biti spreman za taj susret.''

Njegov suigrač Baris Pukhouski koji je bio najbolji strijelac momčadi Iourija Chevtsova sa sedam pogodaka kratko je prokomentirao što je zaslužno za uvjerljivu hrvatsku pobjedu: ''Vratar Hrvatske, Mirko Alilović, bio je odličan večeras. Mi smo uporno pokušavali pronaći rješenje za hrvatsku obranu, isprobavali nove stvari u napadu, ali jednostavno Hrvati nam nisu dali da se približimo i to je bio naš najveći problem.''

Od Hrvatske se očekuje lakši proboj u napadu te čvršća obrana, ali prva utakmica na europskoj smotri pokazala je da za bolji napad treba vremena s čime se složio i Horvat: ''Nama je bilo najbitnije da smo reagirali na vrijeme te da nismo pustili Bjelorusima da se odvoje previše, prvenstveno tu je bio Alilović koji je danas bio fenomenalan te je cijelu reprezentaciju držao u igri od početka. Nakon početnog grča i laganog uhodavanja počeli smo lepršavo igrati, onako kako trebamo, s odličnom obranom i polukontrom i kontrom.''

Desno krilo hrvatskog prvaka i hrvatske reprezentacije u pobjedu svoje ekipe ugradio je šest pogodaka uz stopostotan učinak: ''Dogodilo se da sam imao dosta dobre lopte koje su plod odlične igre mojih suigrača i na meni je da to zabijem. Nadam se da ću ovakav postotak imati i dalje.''

''Trebamo se dobro pripremiti za Crnu Goru jer smo se uglavnom pripremali samo za Bjelorusiju i samo smo nešto malo gledali ostale utakmice. Potrebno je dobro se odmoriti te još moramo posložiti neke stvari, naime, treba odraditi još jedan taktički trening, pogledati video i pogledati utakmicu Švedske i Crne Gore. Crnogorci su u Dansku došli pomlađeni i dosta njih poznajem, stoga sam siguran sam da će biti napaljeni na nas, a mi se moramo oduprijeti svakoj prijetnji'', za kraj najavio je Horvat dvoboj s Crnom Gorom.

Domagoj Duvnjak koji je nedavno proglašen najboljim igračem svijeta riječ, dvije rekao je o svojem viđenju utakmice: ''Mislim da smo odigrali dobru utakmicu, iako je prvih pet do deset minuta bilo teško, naime, ovo je prva utakmica na prvenstvu i u tim trenucima Alilović nas je svojim obranama izvukao. Nakon desete minute proradila je naša kontra i polukontra i odlijepili smo se na pet razlike do poluvremena, stoga smo znali da u drugom dijelu moramo nastaviti istim tempom.''

Za kraj popularni Dule prokomentirao je sastav Crne Gore: ''Najbitnije je da samo probili led i upisali pobjedu. Sljedeću utakmicu igramo s Crnom Gorom koja je vrlo važna za nas, jer nas očekuje teška utakmica sa Šveđanima te svaka pobjeda u ovom djelu natjecanja mnogo znači.''

• JeremijaX14.01.2014. u 19:02
    Hmm... čudna izjava, nadam se da će se Crnogorci malo smiriti, jer ne bi htio da bude slučajeva seksualnog zlostavljanja na rukometnim terenima.
    JeremijaX
  • Obrisan korisnik14.01.2014. u 13:12
    Sportnet, hvala. Autorefresh mi je upravo pojeo post koji sam pisao 10 minuta! Pa ću kratko: Alilović fenomenalan, trebao je biti igrač utakmice (on ili Horvat, koji je imao isto golova kao Bjelorus a puno manju minutažu uz 100% šuta), neka samo zadrži tu formu kroz prvenstvo. Suci katastrofalni... [više na forumu]