Švedska spasila pobjedu protiv Rusije, Bjelorusi prokockali nemoguće

Josip Piršljin, Mario Katušić • nedjelja, 19.01.2014.

Švedski rukometaši su na poluvremenu dvoboja s Rusima imali sedam golova prednosti, ali su na kraju morali spašavati pobjedu. To im je uspjelo i na taj su se način zajedno s Poljskom vratili u borbu za polufinale. Prvu utakmicu današnjeg dana rukometnog Europskog prvenstva u Danskoj odigrali su Poljaci i Bjelorusi. Nakon 40 minuta gotovo potpunog egala, Bjelorusi su se uspjeli odvojiti, no na kraju su u posljednje dvije minute prokockali nemoguće, tako da su dozvolili Poljacima da im naprave seriju 4:0 i dobiju utakmicu.

Rusija - Švedska 27:29 (13:20)

Rukometaši Švedske vratili su se u igru za polufinale Europskog prvenstva nakon teško izborene pobjede protiv Rusije. Iako su imali i osam golova prednosti, dopustili su Rusima da izjednače i povedu, ali ipak su u završnici slavili s dva gola viška.

Nezaustavljiv u redovima poražene momčadi bio je Igropulo koji je 11 puta tresao mrežu Andressona i Sjöstranda (devet obrana ukupno). Jakobsson je bio najraspoloženiji u švedskoj ekipi zabivši sedam pogodaka, a ruski vratari Bogdanov i Levšin skupili su zajedno 13 obrana.

Rusi su se dobro držali u prvih 15 minuta, imali su nekoliko puta vodstvo, no pali su nakon rezultata 8:8. Šveđani su tada napravili seriju 5:0 i pobjegli na 13:8 u 20. minuti utakmice. Do kraja prvog poluvremena Skandinavci su došli i do osam pogodaka prednosti, a nakon isteka 30. minute na semaforu je stajalo 20:13.

Momčad Olega Kulečova ipak se nije predala i dobro je ušla u nastavak susreta. Polako su smanjivali zaostatak i golom Igropula u 38. minuti došli su na samo minus tri (19:22). Olssonovi i Lindgrenovi igrači su ipak imali 25:20, ali nakon toga nisu zabili gol više od 13 minuta.

Rusija je najprije izjednačila u 52. minuti preko Atmana, a onda je i povela pogotkom Žitnikova 26:25. Uslijedila je napeta završnica susreta u kojoj su se ipak bolje snašli Šveđani. Karlsson je zabio za 28:27, a poslije toga sedmerac za potvrdu osvajanja nova dva boda realizirao je Petersen. Andersson je još za kraj obranio zadnji udarac Igropula.

Poljska - Bjelorusija 31:30 (14:13)

Poljaci su bolje otvorili utakmicu, poveli i s dva razlike, no nakon toga gotovo devet minuta ne postižu pogodak i Bjelorusi to koriste za seriju 4:0 i vodstvo 6:4 u 14. minuti. Poljaci nakon toga podižu tempo i 10 minuta kasnije pogotkom Bieleckog oni vode 10:8. Do odmora se igralo gol za gol, no posljednji je bio onaj Šiloviča pet sekundi prije kraja, za 14:13 Poljske na odmoru.

Bjelorusi drugi dio otvaraju pogotkom u prvom napadu, a u iduće tri minute postižu još dva i ponovno je dva pogotka prednosti za njih. Poljska preko Kučinskog uspijeva još jednom izjednačiti, a u 40. minuti i povesti 20:19, no onda Bjelorusi uzimaju susret u svoje ruke. U idućih pet minuta, predvođeni Siarheiom Rutenkom rade seriju 5:0, i po prvi puta na susretu vode s četiri pogotka razlike. Deset minuta prije kraja Poljaci dolaze ponovno na pogodak razlike, no pet minuta prije kraja ponovno Rutenka podiže na 29:25 za Bjeloruse. A onda su se Bjelorusi uplašili pobjede i počeli praviti tehničke greške, no poljski napad to nije dobro popratio, Bjelorusi su ipak još jednom zabili i u posljednje dvije i pol minute se ulazi rezultatom 27:30.

Onda Jurkiewicz prvo zabija za 28:30, Rutenka odmah radi tehničku pogrešku u napadu, Poljska odigrava kontru iz koje su izborili sedmerac i to je 29:30, iako je samo 25 sekundi prije bilo tri pogotka razlike. Nakon toga Nikulenkau radi još jednu pogrešku u napadu, Poljaci uzimaju i 45 sekundi prije kraja Kučinski izjednačuje, no Bjelorusija ima dovoljno vremena za posljednji napad u kojem bi mogli osigurati pobjedu. I onda su platili danas neiskustvu. Umjesto strpljive igre i čuvanja lopte te šuta pred sam kraj utakmice, Kamišik je silom pokušao šutirati kroz blok 13 sekundi prije kraja, no bezuspješno. Poljska vuče kontru koja je ipak zaustavljena prekršajem, no nakon izvođenja se diže Marius Jurkiewicz i u posljednjoj sekundi donosi pobjedu svojoj reprezentaciji.

Bjelorusi su tako u posljednjih pet minuta napravili sve loše što jedna ekipa može napraviti u rukometnoj utakmici te su osim gotovo sigurne pobjede, na kraju prokockali i bod koji su imali u džepu, te poklonili pobjedu reprezentaciji Poljske. Najefikasniji u poraženoj momčadi bio je stariji brat Rutenka s devet pogodaka, dok je Poljake predvodio Jurkiewicz s osam.

Poljska na ovaj način ostaje u igri za prolazak u drugi krug, dok su Bjelorusi priliku za još jedno veliko iznenađenje prokockali.

• narada10820.01.2014. u 00:04
    Ne samo Poljaci, nego i Rusi. Obadve ekipe su nekako tijekom natjecanja opet pronašli volju za rukomet (ili šta se tiče Poljaka barem borbenost), i obadve će nakon večeras naći naše slabosti (flaster na Duleta, napadni Valčića lol), tako da našima uz molitve da Francuzi i Švedani budu igrali... [više na forumu]
    narada108
  • Obrisan korisnik19.01.2014. u 23:33
    ovi poljaci bi mogli nama dobro zapaprit
  • narada10819.01.2014. u 20:40
    puno poklona latvijskih sudaca Šveđanima, prepuno. Dva put njihov igrač prestpupio out-liniju, jednom su Rusi trebali dobiti out, a ne Šveđani, i to u samoj završnici. Ali dobro, zna se, ne treba komentar.
    narada108
  • Obrisan korisnik19.01.2014. u 20:19
    Poljaci- mačke s 9 života.....sjetimo se samo SP 2009. i pobjede protiv Norvežana
  • Obrisan korisnik19.01.2014. u 18:48
    E baš *ebiga...Doći će i Poljaci i Švedi na 4 boda prije naše utakmice večeras. Biti će gusto, ali mislim da ćemo izboriti polufinale bez obzira na rezultat današnje utakmice...