Euro 2014. - Grupa 2, 1. kolo, 19.01.2014, 20:15 h
Hrvatska 25:27(17:18) Francuska
Francuska

Prvi poraz Hrvatske na Euru, sjajan povratak Omeyera za pobjedu Experata

Ivana Strahija • nedjelja, 19.01.2014.

Hrvatska je upisala prvi poraz na Euru u Danskoj, Francuzi su pokazali da ih Kauboji nisu poslali u mirovinu, a Thierry Omeyer da je i nakon tri mjeseca pauze spreman za Hrvate...

Hrvatska - Francuska 25:27 (17:18)

Hrvatska: Losert (0 obrana), Alilović (9 obrana), Duvnjak 2, Kopljar 7, Vori 1, Gojun 1, Horvat 2, Bičanić 2, Buntić 1, Valčić 1, Mandalinić 1, Štrlek 5, Čupić 1

Francuska: Dumoulin (1 obrana), Omeyer (11 obrana, 1 sedmerac), Fernandez 1, Anić, Narcisse 2, Joli, Nyokas, Honrubia, N. Karabatić 7, Grebille, Accambray 1, Abalo 3, Sorhaindo 5, Guigou 7, L. Karabatić, Porte 1

ISKLJUČENJA: Hrvatska 10 minuta, Francuska 4 minute
SEDMERCI: Hrvatska 2/3, Francuska 3/3

Pred godinu dana je Slavko Goluža slavodobitno izjavio kako su Hrvati poslali Francuze u mirovinu, no u prvoj utakmici nastavka natjecanja u Danskoj upravo je ta ekipa pokazala kako je daleko od otpisa, a posebno je bolna Hrvatima bila činjenica da se samo za njih pred mrežu vratio legendarni Thierry Omeyer i u 40 minuta na parketu upisao 11 obrana.

U prvim minutama Hrvatska odmah pokazuje zube svojim starim znancima, koji se odupiru jednakom snagom te se mijenja posjed vodstva od 0:1 do 2:1 i od 3:4 u 5:4. Nakon tog realiziranog sedmerca Ivana Čupića, Hrvatska ostaje u vodstvu te pokazuje bolju igru od Francuza.

Prednost Kauboja raste na 8:6 u 11. minuti, kad je Manuel Štrlek istrčao kontru nakon vratnice Michaela Guigoua, a onda hrvatska obrana blokira idući napad i put je otvoren za Čupka i +3 Hrvatske. Slijedi razdoblje od šest i pol minuta u kojima Francuzi ne uspijevaju zatresti mrežu iza Mirka Alilovića, no priliku za četiri pogotka prednosti propušta Igor Vori gaženjem crte, Alilović potom baca prejaku loptu za kontranapad, a onda na loptu Denisa Buntića Cyril Dumoulin piše svoju prvu (i jedinu!) obranu poluvremena.

Statistika

Kod pobjednika odličnih 48 posto obrana imao je Omeyer (11/23), koji je na parketu proveo 40 minuta. Kod Hrvatske, 60 minuta je pred mrežom obranio Alilović i upisao devet obrana od 35 šuteva protivnika, za uspješnost 26%.

Najučinkoviti srijelac Kauboja bio je Štrlek s 5/5, no najviše je pogodaka postigao Kopljar, sedam iz 12 šuteva. Jednaki učinak Kopljarovom imao je N. Karabatić, a bolji je bio Guigou sa 7/10 i tri realizirana sedmerca.

Propušteno Hrvatska nije uspjela nadoknaditi, tim više što je odmah potom isključen Domagoj Duvnjak, što Francuska koristi bez greške i preko Cedrica Sorhaindoa i Guigoua smanjuje na -1 (10:9) u 18. minuti.

Ukazuje se tada Marko Kopljar, koji igra simultanku s Francuzima i diže razliku na +3 (14:11), te je Francuska prisiljena povući se na minutu odmora. Dobro im je činila ta pauza, a čak i kad je na 15:12 isključen Nikola Karabatić, Guigou uspijeva Hrvatima ukrasti loptu i pogoditi, dvaput iz kontranapada.

Poteškoće s tehničkim pogreškama Hrvatskoj stavljaju omču oko vrata pa u 27. minuti William Accambray izjednačuje na 16:16. Iako potom pogađa Kopljar, isključenje Željka Muse u 28. minuti nimalo ne pomaže Kaubojima. Na 17:17 Francuzi propuštaju napad, no Kopljar tada piše prvi svoj promašaj, a s druge strane pogađa Guigou te Francuska na odmor ide s prednosti 17:18.

U nastavku Thierry Omeyer odmah pokazuje da će on voditi glavnu riječ uz obranu šuta Duvnjaka, što iskorištava Karabatić za +2 Francuske. Slijedi isključenje Vorija, koje međutim ne uzrokuje daljnji zaostatak Hrvata, no kad je u 39. minuti mladi Stipe Mandalinić izgubio loptu, Guigou trči još jednu kontru i diže na +3 (19:22). Minutu kasnije, još jedno isključenje za Hrvatsku, nakon prekršaja nad Accambrayom na klupu je poslan Jakov Gojun, a Luc Abalo ne časi ni časa za 19:23.

Iz toga se zaostatka Kauboji, unatoč podršci iz gledališta, nisu uspjeli vratiti. Deset su minuta Hrvati bili bez gola, Omeyer je upisao osmu svoju obranu, a Duvnjak je gađao vratnicu, no onda Gojun pogađa mrežu i vraća nadu hrvatskim navijačima. Mogli su tada Kopljar i Mandalinić smanjiti na -2, no čak ni sa sedam metara Hrvatska, odnosno Čupić, ne smanjuju rezultat.

Tek u samoj završnici Josip Valčić i Denis Buntić pogađaju za 24:26, a kda je potom pogodio i Zlatko Horvat, svi su bili spremni za infarktnu završnicu. Svoj je doprinos tada dao Alilović, koji inače nije bio na svojoj uobičajeno visokoj razini, no Karabatić pogađa za novih +2 i susret je gotov.

Dva boda na kontu veliki su korak u polufinale za Francusku, dok za Hrvate ništa još nije izgubljeno, ali je svakako velika šteta što nije iskorišten odlični početak. Pouka je to da se s 20 sjajnih minuta ne može igrati protiv ozbiljnijih ekipa, a ostaje nada da će u preostala dva susreta Hrvatska pokazati mnogo bolje lice.

• Obrisan korisnik20.01.2014. u 23:41
    Al7 ljudi nemojte da vam promakne još nešto. Narcis je odmarao sigurno 20min, pa je isto tako izašao fernandez, pa se mijenjao malo karabatic a ritam ostao isti. Naravno da smo paki kad goluza nema hrabrosti vući i mijenjati. Naravno da koplhar ni itko drugi ne moze igrati takvu tekmu u tom ritmu... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik20.01.2014. u 22:32
    kopljar? Objašnjenje je vrlo jednostavno: Onesta je poduzeo korake i igrače poslao duboko vani na kopljara i društvo u vanjskoj liniji, Goluža nije reagirao jer je Vori slab i ne koristi taj prostor
  • Obrisan korisnik20.01.2014. u 20:21
    Ima li netko ko moze argumentovano objasniti nevjerovatnu oscilaciju u Kopljarovoj igri, na trenutke briljira i onda naprosto "iscezne"!?
  • ZZ Top20.01.2014. u 15:53
    Goluža ne zna imena ni svojih igrača. Ti i ti, ti mi tamo uđi, i nemojte mi se zabijat. igrajte širOOko. I bez isključenja.I još pol minute dok nađe Igora i Marka, a Čosić "dogovor je pao." kraljevi komedije