Valencia nastavlja nizati pobjede u Ligi Endesi, Barcelona uspješna protiv Joventuta

Branimir Korać • nedjelja, 16.02.2014.

Pet susreta Lige Endese u ranijem terminu donijeli su očekivane pobjede favorita. U zanimljivim dvobojima posebno su se istaknuli Valencia s nevjerojatnom trećom četvrtinom te Bilbao kao najuvjerljiviji u pobjedi protiv Fuenlabrade...

Perasovićeva Valencia fantastičnom obranom u trećoj četvrtini potpuno je preokrenula utakmicu protiv Gipuzkoe i na kraju slavila 57:50. Valencia je prvih deset minuta drugog poluvremena dobila s čak 20:2, vratila se iz visokog zaostatka i na kraju zasluženo slavila. Nakon preuzimanja vodstva Valencia više nije imala problema i mirno je privela utakmicu kraju.

Predvodili su je s po 12 poena Romain Sato (5/10) i Kšištof Lavrinovič (5/7) dok je Sam Van Rossom dodao devet poena (2/4). Kod domaćina najefikasniji s po osam poena bili su David Doblas (4/8, šest skokova), Javier Salgado (2/5), Jason Robinson (3/12, pet skokova) i Anthony Winchester (2/7, pet skokova).

Barcelona je tek u drugom poluvremenu na svom parketu slomila otpor prigradskog rivala Badalone. Joventut se odlično držao tijekom prvog poluvremena, međutim u nastavku je Barcelona prvenstveno napadački podignula igru, preuzela vodstvo i do kraja susreta nije ga ispuštala. Posljednji put Joventut je imao priključak kada je krajem treće četvrtine zaostajao 69:66 poslije čega se Barcelona uspjela odvojiti.

Boštjan Nachbar predvodio je Barcelonu s 19 poena (5/7), Erazem Lorbek je dodao 17 poena (6/8), a Joey Dorsey deset skokova. Ante Tomić je za 23 minute ubacio osam poena (4/8 za dva) i uhvatio osam skokova.

U sastavu Joventuta koji je za tricu šutirao odličnih 15/27 John Shurna je ubacio 14 poena (4/6), a David Joseph je dodao 13 poena (5/11).

Do očekivane pobjede stigao je i Herbalife koji je gostovao u Murciji i slavio 78:71. I momčadi Gran Canarije je trebao preokret, jednako kao i Barceloni i Valenciji, a također je kao i oni nakon preuzimanja vodstva mirno održavala prednost i bez problema privela meč kraj.

Još jedna kvalitetna utakmica je iza Eulisa Baeza koji ju je zaključio s 19 poena (7/10), a slijedio ga je Ben Hansbrogh s 12 poena (4/7). U domaćem sastavu Kim Tillie je ubacio 19 poena (7/13), a povratnik na parket Pete Mickeal u svojoj trećoj utakmici je dodao 16 poena (7/16).

Do samog kraja neizvjesno je bilo u Tenerifeu gdje je gostovala Rudežova Zaragoza. Domaći Iberostar na kraju je ipak ostao kratak i Zaragoza je upisala pobjedu 78:75. Domaćin je šutirao tricu užasnih 3/27 i to mu je u konačnici odnijelo pobjedu. 11 sekundi prije kraja bilo je 74:74 nakon čega je Llompart nanizao četiri slobodna bacanja, između njih Uriz je ubacio samo jedno i domaćin je upisao poraz 78:75.

Pedro Llompart je susret završio sa 16 poena (3/9), a po 12 poena su dodali Michael Roll (5/11) i Damjan Rudež (4/6 za dva, 1 za tri). Kod poraženih iskusni Lazaros Papadopoulos je ubilježio 15 poena (6/7), Ricardo Uriz 12 poena (3/12), a Luke Sikma 14 skokova.

Bilbao je na svom parketu odigrao kvalitetnu utakmicu protiv Fuenlabrade i visoko je slavio 95:73. Momčad s trojicom Hrvata konstantno je dominirala susretom i pokazala da može igrati puno bolje nego što je to bilo u većem dijelu ove sezone.

Najučinkovitiji bili su German Gabriel sa 17 poena (4/9) i šest skokova dok je Antanas Kavaliauskas dodao 16 poena (8/10). Fran Pilepić je za 20 minuta upisao sedam poena (2/2 za dva, 1/3 za tri) i tri asistencije, Damir Markota je za 15 minuta ubilježio devet poena (1/1 za dva, 2/2 za tri) i osam skokova, a Zoran Vrkić za četiri minute promašio je dva pokušaja za dva poena.

Kod Fuenlabrade sjajni Andy Panko je ubacio 29 poena (10/12), a Ivan Paunić je stao na 19 poena (5/11).