Branimir Korać • petak, 21.02.2014.

Odigrane su i posljednje četiri utakmice osmog kola Top 16 Eurolige. Najuvjerljiviji su bili Real i CSKA koji su deklasirali velika imena europske košarke Žalgiris i Maccabi. S dosta zanimanja očekivao se istanbulski dvoboj između Fenerbahčea i Efesa, a Fenerbahče je slavio uz važan doprinos Bogdanovića i Žorića...

Skupina E

Nakon velikog grčkog derbija u četvrtak, u petak je na rasporedu bio veliki turski derbi. U istanbulskom dvoboju su se susreli Anadolu Efes i Fenerbahče Ülker, i jedni i drugi s imperativom pobjede.

Obje momčadi u dosadašnjem dijelu drugog kruga Eurolige upisale tek po dvije pobjede i moraju početi skupljati trijumfe ukoliko žele do četvrtfinala. Pobjeda u velikom gradskom dvoboju je dobra prilika za početak serije.

Susret je bio očekivano neizvjestan i bez nekog velikog odvajanja s obje strane sve do posljednje četvrtine. Momčadi su se dugo izmjenjivale u vodstvu da bi na tri minute do kraja susreta Fenerbahče ipak uspio pobjeći na osjetnijih 68:57 nakon dobre dionice Linasa Kleize i zakucavanja Luke Žorića.

U redovima Fenerbahčea najefikasniji je bio Bojan Bogdanović sa 17 poena (5/6 za dva, 2/7 za tri) i pet skokova za 32 minute, Kleiza je dodao 16 poena (5/11) uz pet skokova, a Bo McCalebb 13 poena (5/8) i također pet skokova. Luka Žorić je za 18 minuta dodao osam poena (3/5 za dva) uz dva skoka.

Kod Anadolu Efesa Duško Savanović je upisao 15 poena (5/10), Jamon Gordon 13 poena (5/11) uz osam asistencija, a Zoran Planinić je za 21 minutu dodao četiri poena (2/3 za dva, 0/5 za tri).

Skupina F

David Blatt je uoči početka susreta između CSKA i Maccabija odlikovan za sve dobro što je napravio za rusku košarku, a onda je pometen s parketa. Njegov Maccabi doživio je jedan od svojih najtežih poraza u dugo vremena izgubivši sa 100:65.

Gosti su ponovno nastupili značajno oslabljeni bez Devina Smitha, Shawna Jamesa i Alexa Tyusa i nisu imali baš nikakve šanse. Posebno u utakmici koju je CSKA odigrao na vrhunskoj razini i s enormnom količinom energije.

Sjajni Moskovljani šutirali su za tricu 14/22 i općenito iz igre 60 posto, uhvatili su gotovo 20 skokova više i nadigrali Maccabi u svakom segmentu igre. Posebno dobro izgledali su u drugom poluvremenu koje su dobili s vrlo visokih 53:25.

"Čestitke treneru Messini i njegovim igračima, CSKA je odigrao briljantnu utakmicu, bez ikakve dvojbe bili su puno bolji od nas večeras. Nama je nedostajalo nekoliko igrača iz rotacije, ali ne želim uzimati ozljede kao izgovor. Mislim da sveukupno gledano ipak nismo toliko loši kakvi smo bili u ovom susretu", rekao je Blatt.

U sastavu Moskovljana istaknuli su se Miloš Teodosić s 22 poena (9/12) i osam asistencija, Sonny Weems sa 16 poena (6/11) i pet skokova te Viktor Hrjapa s deset poena (4/8), deset skokova i osam asistencija. Kod Maccabija Joe Ingles je ubacio 13 poena (5/12) uz po šest skokova i asistencija, a Sofoklis Schortsanitis 12 poena (5/8).

Lokomotiv Kuban bi mogao požaliti zbog poraza u Münchenu u susretu u kojem je imao sve pod kontrolom. Bayern je uspio napraviti preokret i vratiti se iz velikog minusa te na kraju upisati pobjedu.

Pešićeva momčad sredinom druge četvrtine bila je na konopcima, Lokomotiv je vodio 39:20 i apsolutno je dominirao te se činilo da će Rusi visoko slaviti. Međutim domaćin se probudio i počeo je igrati sve bolje te je već do početka posljednje četvrtine ponovno bio u utakmici.

U završnici utakmice Lokomotiv je pokušao doći barem do produžetka, ali nije bilo vremena. Marcus Williams je sekundu prije kraja tricom smanjio na 80:79, Malcolm Delaney je ubacio oba slobodna bacanja, ali vremena za posljednju akciju gostiju nije bilo.

Delaney je utakmicu završio s 18 poena (3/10) i pet skokova, a Bryce Taylor je dodao 14 poena (5/9). Kod gostiju Kruno Simon je za 35 minuta upisao 19 poena (3/4 za dva, 2/8 za tri) uz šest skokova i četiri asistencije, a Richard Hendrix je dodao 14 poena (7/11) i 12 skokova.

Najizvjesnija utakmica kola igrana je u Madridu gdje se i prije utakmice znalo da je Žalgiris preslab za bilo kakav otpor i bilo je samo pitanje s kolikom će prednosti Real Madrid slaviti.

Završilo je 108:72, a da je bilo potrebno, Madriđani su mogli lakoćom slaviti i s više od 50 poena prednosti. Uoči posljednje dionice imali su 92:50, malo su tu popustili i Žalgiris je napokon uspio nešto odigrati.

"Real je odigrao sjajnu utakmicu. Znali smo da će igrati jako brzo, ali svejedno ga nismo mogli zaustaviti. Već u prvom poluvremenu nas je lakoćom kažnjavao i na odmoru smo zaostajali 23 poena. Madriđani su prepuni jako dobrih igrača sposobnih nizati koševe, na terenu su radili što su željeli, a mi nismo uspjeli sprovesti naš plan igre", rekao je trener Žalgirisa Saulius Štombergas.

U sastavu Reala nije bilo Dontayea Drapera, a najistaknutiji su bili Rudy Fernandez s 20 poena (7/13) i Sergio Llull s 15 poena (5/7), devet asistencija i pet skokova. Kod gostiju Justin Dentmon je ubacio 21 poen (9/18) uz šest skokova, a Robertas Javtokas 15 poena (7/11).