Branimir Korać • petak, 28.02.2014.

Ante Tomić nastavlja s igrom na visokoj razini pa je tako u osmom kolu Top 16 Eurolige predvodio Barcelonu do osme pobjede. Na drugoj strani je bio Zoran Planinić koji je odradio dobar posao za Efes, Andrija Žižić je u prvom euroligaškom nastupu u dresu Maccabija bio solidan, a tek je Roko Leni Ukić imao slabu večer u porazu Panathinaikosa...

Skupina E

Barcelona je zadržala savršen učinak u Top 16 slavljem u Istanbulu protiv Anadolu Efesa, ali tek nakon produžetka 89:84. Bio je to susret u kojem je Barcelona opasno visila i bila na rubu poraza, ali uspjela je izboriti produžetak gdje je otišla do pobjede. Susretom je dominirao Ante Tomić koji je odigrao najbolju euroligašku utakmicu u karijeri ubacivši 26 poena (11/16) uz uhvaćenih 15 skokova.

Junak Barcelone uz Tomića bio je Joey Dorsey i to ne zbog zbirnog učinka već poteza na kraju regularnog dijela kada je priskočio nakon promašenog slobodnog bacanja Brada Olesona i zabio za 75:75 i produžetak.

Efes ima za čim žaliti, uspio se vratiti iz visokog zaostatka od 15 poena, vodio je u posljednjoj četvrtini 71:64, imao i tu prednost na samom kraju susreta, ali na kraju je poražen u produžetku.

Osim Tomića jako dobru utakmicu odigrao je i Juan Carlos Navarro koji je ubacio 17 poena (5/13) uz 11 asistencija. Prvo ime Anadolu Efesa bio je Zoran Planinić koji je ubacio 14 poena (4/11 za dva, 1/2 za tri) uz devet asistencija, a isti broj poena upisao je i Kostas Vasileiadis (4/10).

Laboral Kutxa se polako može pozdraviti s ambicijama prolaska u četvrtfinale. U osmom kolu upisala je sedmi poraz i to na svom parketu protiv Unicaje 81:71.

Momčad Sergija Scariola očajnički je trebala pobjedu u ovom dvoboju, ali očajno odrađeno prvo poluvrijeme odnijelo joj je svaku šansu za takvo što. Unicaja je na poluvremenu vodila s visokih 47:24 i bez obzira što je Laboral Kutxa smanjila u nastavku susreta, gosti su imali dovoljno mirnoće za odraditi posao do kraja.

Najbolji kod Unicaje bili su Ryan Toolson s 14 poena (6/10), Nik Caner-Medley s 12 poena (4/11) te Vladimir Štimac s deset skokova. Kod poraženih Andres Nocioni je ubacio 18 poena (5/12) uz sedam skokova, a Fernando San Emeterio je dodao 17 poena (6/12).

Dva potpuno različita poluvremena viđena su u Milanu. Prvo je u potpunosti pripalo domaćinu koji igrao vrlo kvalitetno i zasluženo vodio da bi se slika posve okrenula u drugom poluvremenu koje je proteklo u dominaciji Panathinaikosa i umalo se dogodio preokret.

Ipak, Armani je u finišu utakmice uspio doći do vrijedne pobjede 77:75 i tako potvrdio kako u Top 16 igra vrlo dobru košarku i svaka momčad ga s razlogom mora shvatiti ozbiljno.

Unatoč pobjedi Luca Banchi je bio ljut zbog načina na koji je njegova momčad odigrala drugo poluvrijeme. Umjesto da su Milanezi rutinski priveli utakmicu kraju, u njihove redove uvukla se nervoza i Panathinaikos je u završnici opasno zaprijetio, Zach Wright je imao šut za produžetak, ali iz teške pozicije nije pogodio.

"Odigrali smo loše prvo poluvrijeme i nikako nismo mogli pronaći ritam. U drugom dijelu smo u tome uspjeli, došli smo vrlo blizu na kraju, ali bili su korak ispred nas i nismo mogli dovršiti preokret. Moramo odati priznanje Milanu, pogodili su neke teške šuteve i tako stvorili visoku prednost. Nismo zadovoljni, došli smo ovdje po pobjedu. Sada je jako teško predvidjeti što će se dalje događati u ovoj skupini", rekao je Roko Leni Ukić koji je za 14 minuta ubacio dva poena (1/3 za dva, 0/3 za tri).

Najefikasniji kod pobjednika bio je Keith Langford sa 18 poena (4/13) uz pet asistencija dok je Samardo Samuels dodao 16 poena (6/10). Kod Atenjana James Gist je bio najbolji s 21 poenom (8/12) i devet skokova, a Zach Wright je dodao 17 poena (7/10) i pet skokova.

Skupina F

U skupini F odigrana je samo jedna utakmica i to ona u Tel Avivu gdje je Maccabi očekivano slavio protiv Galatasaraya 97:81. Izraelci su odradili odličan posao, dominirali su većim dijelom susreta i na kraju zasluženo slavili.

Galatasaray nije dugo držao priključak, bio je u igri u prvih desetak minuta, ali šuterski vrlo raspoloženi domaćin uspio se odvojiti do odlaska na odmor i dalje je lakoćom kontrolirao situaciju na parketu.

Najefikasniji u domaćim redovima bili su Guy Pnini sa 17 poena (6/6, trica 5/5) i David Blu sa 16 poena (6/11) uz pet skokova dok je Tyrese Rice ubacio 12 poena (4/8) uz pet dodavanja. Andrija Žižić je za 12 minuta upisao šest poena (3/4). Kod gostiju Malik Hairston je ubacio 18 poena (8/12), a Furkan Aldemir je uhvatio 11 skokova.

• Obrisan korisnik01.03.2014. u 07:54
    Je Cole 007. Krstić je kompletan centar i igrač. Jedini za usporedbu. Ante ima bolji pregled igre i asistenciju i tu je bolji. Krstić je čvršći i ima bolji šut sa poludistance. Jedino protiv Marc Gasola ova dvojica nemaju šta tražiti. I to je to.
  • Obrisan korisnik01.03.2014. u 06:36
    Mislim da je ipak Krstić bolji od njega.
  • Obrisan korisnik28.02.2014. u 17:23
    Ante je sjajan igrač,baš sjajan.Izgleda otkako je porazbijao prošli tjedan pola dvorane i svlačionicu da je odlučio zadominirati.Vjerujem da će završiti u NBA u Lakersima npr.
  • Obrisan korisnik28.02.2014. u 17:03
    Moram opet ishvaliti Milano. Imaju spektakularnu ekipu prepunu talenta. Ubijaju obranom (pogotovo na vanjskim pozicijama) a u napadu bezbroj rješenja... FF se igra u Milanu i imati će vjetar u leđa, a i mogli bi se ugurati pored nekih neuvjerljivih favorita. Čak i ovaj play - Jerrells - igra dobro... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik28.02.2014. u 16:47
    Ante je profesor-doktor za sve centre koji danas igraju u Europi. Ne igra na mišiće - i ne treba. Tako neka igraju ovi koji nemaju to što on ima. A Tomić vidi i kuži. Čita igru i čini svoje suigrače boljima. To što on radi za ekipu se često ne vidi u statistici, ali suigrači znaju. Poslije zadnjeg... [više na forumu]