Igor Šestak • nedjelja, 02.03.2014.

Paris Saint-Germain još je korak bliže obrani naslova prvaka Francuske. U nedjelju je na Parku prinčeva u derbiju 27. kola svladao Marseille i pobjegao Monacu na velikih osam bodova prednosti. Lille je upisao tešku, ali vrlo važnu pobjedu na gostovanju kod Ajaccija, dok su Lyon i Montpellier remizirali bez pogodaka.

Nakon subotnjeg poraza Monaca od Saint-Etiennea, Paris Saint-Germain je došao u sjajnu priliku dodatno se približiti obrani naslova prvaka Francuske, ali za to je morao na svom terenu pobijediti ljutog rivala iz Marseillea. Laurent Blanc odlučio se za uobičajenu formaciju, a slatke brige mu je donio povratak Cavanija nakon ozljede. Urugvajac je susret počeo na klupi, dok su ofenzivu PSG-a predvodili Lucas, Lavezzi i ove sezone nezaustavljivi Ibrahimović. Marseille je na Park prinčeva stigao s nizom od pet utakmica bez poraza, a predvođen sjajnim Gignacom koji je zabio 12 golova u posljednjih 13 utakmica.

Prvu veliku priliku na utakmici upropastio je Lavezzi u osmoj minuti, a sedam minuta kasnije sjajnim se potezom istaknuo Lucas. Nanizao je nekoliko gostujućih braniča pa prebacio Mandandu, ali je Fanni spriječio pogodak. Domaća su vrata ozbiljno ugrožena u 25. minuti prilikom udarca Valbuene, ali Sirigu je bio spreman. U samoj završnici prvog dijela jednu dobru priliku je propustio i Ibrahimović, a na odmor se otišlo s početnim rezultatom. S obzirom na viđeno, gosti su mogli biti zadovoljniji.

U nastavku, mreža se zatresla nakon samo pet minuta igre i to gostujuća. Za Marseille nije dosuđen prekršaj na Ayewu, Ibrahimović je proigrao Maxwella koji je bez poteškoća postigao svoje treći pogodak ove sezone. Uslijedio je period igre bez značajnijih prilika, a onda je Blanc u 70. minuti u igru ubacio Cavanija i - pogodio. Urugvajac je nakon samo devet minuta na terenu zabio svoj 14. pogodak u sezoni i potvrdio pobjedu Parižana za bijeg na velikih osam bodova prednosti pred Monacom. Marseille je u samoj završnici bio najbliže pogotku, kad je Payet pogodio vratnicu. Poraz nije uspio izbjeći i sada za trećim mjestom zaostaje velikih šest bodova.

Prvu nedjeljnu utakmicu odigrali su na Korzici Ajaccio i Lille, a gledatelji na stadionu Francois Coty zaista su imali što vidjeti. Već u prvoj minuti domaćin je poveo golom Talla. Napadač iz Obale Bjelokosti poentirao je nakon samo 40 sekundi igre, što je najbrži ovosezonski pogodak u Ligue 1. Lilleu je trebalo neko vrijeme za oporavak od početnog šoka, a Ajaccio mu je pomogao da se vrati u susret. Kapetan domaćih Cavalli skrivio je kazneni udarac igranjem rukom u svom šesnaestercu, a Tallov sunarodnjak Kalou zabio je s bijele točke za 1:1.

Svoj drugi pogodak na utakmici Kalou je postigao na asistenciju Delaplacea sedam minuta prije odlaska na odmor, ali vodstvo gostiju trajalo je samo četiri minute. Tada je do svog drugog pogotka došao Tallo. U nastavku su mreže mirovale 30 minuta, a onda su domaćini skrivili još jedan kazneni udarac. Kalou se ponovno prihvatio izvođenja i još jednom prevario vratara Ochou. Došao je do hat-tricka, a pokazalo se kasnije kako je to bio i odlučujući pogodak na utakmici. Lille je posljednjih desetak minuta odigrao s igračem manje zbog isključenja Soumaoroa, ali je uspio očuvati minimalnu prednost. Pobjedom je očuvao i treću poziciju na tablici, dok je Ajaccio uvjerljivo posljednji.

Drugi susret odigran u nedjelju nije bio tako uzbudljiv. Lyon je na Gerlandu ugostio Montpellier, a mreže su ostale netaknute. Lyon je bio bolji. Imao je veliku dominaciju u posjedu lopte, mnogo više izglednih prilika, ali realizacija domaćina je zakazala i Montpellier je stigao do nevjerojatnog 15. remija u 27 nastupa. Lyon drži šestu poziciju na tablici, do je Montpellier nanizao devet utakmica bez poraza i trenutačno je 11.